Pytamy kandydatów: Co z tą służbą zdrowia?

2024-03-18 22:34:42(ost. akt: 2024-03-24 14:34:43)

Autor zdjęcia: Photo by Bermix Studio on Unsplash

Wybory samorządowe to nie tylko formalność czy obowiązek obywatelski - to kluczowy moment, kiedy każdy z nas ma realny wpływ na kształt naszej lokalnej społeczności.

Na kogo będziemy mogli oddać głos przy urnach wyborczych 7 kwietnia? Jeszcze do niedawna wydawało się, że mamy czworo kandydatów do urzędu burmistrza Olecka.

O reelekcje będzie ubiegał się dotychczasowy włodarz Karol Sobczak.
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami o stanowisko burmistrza będzie ubiegał się również Paweł Giełazis, Wioletta Żukowska, Aneta Milczarek.
W minionym tygodniu deklarację o ubieganiu się o urząd burmistrza Olecko złożył Przemysław Nowoć.

Którzy kandydaci okażą się najbardziej przekonujący? Tego dowiemy się już 7 kwietnia.

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, rozpoczynamy cykl pytań do kandydatów na Urząd Burmistrza Olecka. Co tydzień wszystkim kandydatkom i kandydatom na urząd burmistrza będziemy zadawać jedno identyczne pytanie.

W tym tygodniu zapytaliśmy kandydatów o dostęp do służby zdrowia:
Olecczanie wielokrotnie są zmuszeni do leczenia się poza granicami miasta. Wyjeżdżają w tym celu do lekarzy w Ełku, Grajewie, Augustowie czy Giżycku. Nawet na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba czekać często 2-3 dni. Jak zatem poprawić sytuację dostępu do opieki zdrowotnej w Olecku?

Aneta Milczarek
Często w debacie publicznej pojawia się pogląd, że szpital jest sprawą powiatu, a gmina nie odpowiada za działania spółki Olmedica. Co więcej, w ostatnim czasie dotacja na rozbudowę szpitala stała się kartą przetargową rozgrywek politycznych.
Osobiście nie rozumiem takiego postępowania i nie zgadzam się z tym. Uważam, że szpital powiatowy jest naszym wspólnym dobrem, który uzupełnia świadczenia zdrowotne wykonywane przez podmioty podstawowej opieki zdrowotnej na rzecz naszych mieszkańców. Nie unikniemy sytuacji, że olecczanie będą wyjeżdżać po świadczenia zdrowotne do innych ośrodków, wynika to głównie ze specjalizacji, których obecnie u nas brakuje. Gmina Olecko powinna jednak dołożyć wszelkich starań, również finansowych aby wesprzeć powiat w zakresie utworzenia Oddziału Geriatrycznego i Ośrodka Rehabilitacji Dziennej oraz w celu poprawy całej infrastruktury okołoszpitalnej (drogi wewnętrzne i parkingi).
Powinniśmy doceniać pracę specjalistów, którzy leczą na co dzień naszych mieszkańców i równocześnie zabiegać o młodych lekarzy.
W swoim programie stawiam na profilaktykę oraz utworzenie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Rodzice wiedzą, dlaczego.

Przemysław Nowoć
Aby był łatwiejszy dostęp do lekarzy to musimy ich najpierw mieć. W Olecku brakuje lekarzy zarówno rodzinnych, jak i specjalistów. Gmina powinna współpracować z władzami powiatowymi oraz podmiotami leczniczymi aby poprawić dostęp do lekarzy. Należy pozyskać ich poprzez stworzenie atrakcyjnych warunków pozapłacowych wyróżniających się na tle regionu, w tym warunków osiedlania się w naszym mieście, dobrze wyposażonych stanowisk pracy, dających lekarzom możliwość rozwoju. Młodzież z Olecka również studiuje medycynę, jednak często po studiach szuka pracy w dużych miastach. Wspomniane warunki być może zachęcą ich do powrotu, osiedlania się w rodzinnym mieście i pracy. Powinniśmy postawić na dobrze zorganizowaną profilaktykę zdrowotną poprawiającą kondycję i odporność oraz badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrywanie choroby. To przyczyni się bezpośrednio do zmniejszenia ilości chorujących, a to znowu zwiększy dostępność lekarzy.

Karol Sobczak
Mieszańcy gminy Olecko często pozostają przed wyborem konsultacji poza miejscem zamieszkania. Część z nich zmuszona jest do konsultacji prywatnych co poza kosztem dojazdu rodzi problemy w związku z opłatą za wizytę i niezbędną diagnostykę.
Będziemy dążyć do poszerzenia oferty specjalistycznej z zakresu gałęzi medycyny najbardziej kluczowych z punktu widzenia mieszkańców gminy i miasta Olecko, biorąc pod uwagę bazę lokalową, dostępność do aparatury medycznej i kadry specjalistycznej, którą w chwili obecnej posiadamy. Wskazane jest także pozyskanie nowych specjalistów, w tym specjalistów medycyny rodzinnej dzięki którym moglibyśmy zapewnić stały dostęp do opieki medycznej zarówno na poziomie POZ jak i AOS. Ważnym czynnikiem motywującym dla lekarzy (zwłaszcza spoza gminy) byłoby na pewno wsparcie ze strony gminy/powiatu w uzyskaniu mieszkania/pomoc w relokacji/ udostępnienie mieszkań służbowych, ale przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie organizacyjne placówek medycznych, które miałyby z tymi specjalistami podjąć długofalową współpracę. Od ostatniej pozycji chcemy zacząć pracę nad poprawą sytuacji opieki zdrowotnej dla naszych mieszkańców.

Paweł Giełazis
Jakość usług medycznych i dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu, jak i do specjalistów jest moim priorytetem. Jako Burmistrz będę w pełni wywiązywał się z obowiązku, jakim jest zapewnienie mieszkańcom gminy podstawowej opieki zdrowotnej. Aby mieszkańcy mieli dostęp do najlepszych specjalistów należy inwestować w nowoczesny sprzęt i zachęcać wykwalifikowanych lekarzy by chcieli pracować w Olecku. Gmina może i powinna wspierać szpital i przychodnie w postaci przekazywania sprzętu lub dotacji. Każdy z nas z tego skorzysta. To wsparcie finansowe zapewni pomoc medyczną na najwyższym poziomie. Zapewniam, że zadbam by jakość leczenia była najlepsza. Ale nie jest to możliwe bez wspierania placówek medycznych. Taki wariant pomocy istnieje - zgodnie z art. 216 ustawy o finansach publicznych Gmina może przekazywać dotacje celowe. Może też dokonywać wspólnych zakupów na podstawie art. 16 ustawy prawo zamówień publicznych. Wystarczą tylko chęci i dobra współpraca z pozostałymi jednostkami.

Wioletta Dorota Żukowska
Po pierwsze — zadaniem własnym gminy jest zabezpieczenie opieki zdrowotnej dla jej mieszkańców. W związku z tym, że gmina podczas prywatyzacji utraciła ośrodek zdrowia, to nie ma wpływu na jakość i charakter wykonywanych usług. Dlatego w interesie gminy winno być wspieranie finansowe powiatu. W tym celu należy wspierać utrzymanie wykwalifikowanej kadry medycznej. Może to być dofinasowanie kilku etatów do obsługi specjalistycznego sprzętu lub dofinansowanie zatrudniania lekarzy brakujących specjalności.
Po drugie — konieczne jest stworzenie takich warunków zatrudnienia, aby wykwalifikowani lekarze znaleźli możliwość rozwoju i samorealizacji.
Po trzecie — sytuacja szpitala w wielu kwestiach zależy od NFZ i od wielkości przydzielonych przez niego funduszy. Należy renegocjować te kontrakty w celu podwyższenia ich wysokości i w tych działaiach róznież zamierzam wspomagać Starostwo.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lalala #3114336 4 kwi 2024 15:55

    Miałem okropne przezycia na oddziale Wewnetrznym szpitala Olmedica, nie dziwię sie,ze ludzie nie chcą sie leczyć nawet w przychodni tego szpitala.. O oddziale Wewnętrznym głośno się na mieście mówi, że to umieralnia...Już wiem dlaczego.... Lekarze mało sympatyczni, nie empatyczni, nie mają czasu na rozmowy z rodziną pacjentów, zachowujacy sie nieetycznie względem nich. Lekarze tylko na obchodach widza swoich pacjentów, prawie wcale nie przychodza do pacjentów w ciagu dnia, czy popołudniu, lub podwieczór , chyba że ich pielęgniarki zawołają .. Oddział bez monitoringu, bez pilotów dla pacjentów do wezwania pielęgniarki- trzeba wołać. Pielęgniarki nie znają imion pacjentów, są niechętne aby zmieniać pieluszki chorym, ten oddział nawet nie ma rehabilitantów, nie ma podpisanej umowy z psychiatrą, psychologiem klinicznym, aparatura na oddziale jakaś chyba sprzed 20 lat ..... I co gorsze przyjmują na swój oddział pacjentów, którzy kwalifikują się na OIoMy,a ten szpital OIT-u nie ma .... Podobno szpital w Suwałkach ma na nich jeszcze inną opinię ,że są wylęgarnią bakterii .... Mam najgorszą opinię o tym oddziale... Ten oddział powinien zostać zamknięty.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5