Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Konkursowe zmagania z ortografią w ZST w Olecku

2013-03-17 13:12:17 (ost. akt: 2013-03-17 15:09:40)

Autor zdjęcia: Archiwum ZST w Olecku

Nie kaleczmy polszczyzny - takie było założenie organizatorów I Zamkowego Konkursu Ortograficznego dla Gimnazjalistów, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

W zimowy poranek, 14 marca do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zawitali gimnazjaliści z ośmiu placówek. Wszystkim przyświecał wspólny cel – zdobyć tytuł „Mistrza Ortografii”. Do pojedynku z polską ortografią stanęło łącznie 23 uczniów - z Wieliczek, Kowal Oleckich, Bakałarzewa, Judzik oraz czterech oleckich gimnazjów, w tym również dla dorosłych. Zawodnicy rozwiązali 10 ortograficznych zadań i napisali niełatwe dyktando – historię o braciach, którzy uczyli się w ZST. Każdy z nas ma czasem wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, jednak drugoklasistki, które stanęły na podium poradziły sobie nawet z najrzadziej używanymi słowami. Mistrzynią ortografii okrzyknięto Marcelę Wojciechowską z Gimnazjum nr 1 w Olecku. Do udziału w konkursie przygotowała ją Anna Klimasara. Na drugim schodku podium stanęła Zuzanna Adamska ucząca się w Społecznym Gimnazjum STO pod okiem Katarzyny Werstak. Trzecie miejsce wywalczyła Emanuela Góralczyk z Wieliczek rekomendowana przez polonistkę Izabelę Czapuryn.

Zwyciężczynie nagrodzono książkami Ryszarda Dembego oraz akcesoriami elektronicznymi. Dyrektor ZST, Marek Goryński wręczając dyplomy i pamiątkowe kubki, trafnie zauważył, że ortografia jest domeną kobiet, bowiem zmierzyć się z nią odważyło zaledwie trzech chłopaków: Mateusz Biszewski, Jakub Warywocki i Szymon Jedamski. Jeden z nich, przyznał, że tym razem dziewczyny były lepsze, lecz on jeszcze pokaże co potrafi w kwietniowym konkursie wiedzy technicznej.
- Taki konkurs to fajna sprawa. Dyktando było trudne, ale treść zabawna. W przyszłym roku spróbuję jeszcze raz – zdradziła gimnazjalistka z Bakałarzewa.

Czas oczekiwania na wyniki umilili uczniowie ZST, którzy wykonali kilka piosenek i oprowadzili gości po muzeum historyczno - regionalnym OSA „Zamek”.
Honorata Szwajda

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie kaleczmy polszczyzny!!!!!!!!!!!!!!!! #1027336 | 83.19.*.* 18 mar 2013 19:49

  Kowale to rzeczownik, więc nie ma powodów, aby go w miejscowniku nie odmieniać! Zatroszczcie się także o fleksję języka polskiego, bo jest coraz gorzej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zygfryd #1026425 | 91.236.*.* 17 mar 2013 20:23

  Bravo Marcela!!! Pozdrowionka od chrzestnego:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. erel #1026408 | 83.25.*.* 17 mar 2013 20:07

  W ZST jak w telewizji: same konkursy dla gimnazjalistów :) Dobrze, że nie trzeba wysyłać SMS-ów :) A na poważnie: oleckie szkoły średnie wzięły się za promocję swych szkół i dobrze, gratulacje! Ale, ale: liceum nic nie organizuje?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. juzek #1026376 | 83.25.*.* 17 mar 2013 19:46

   A Świętajno?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages