środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Strażacy apelują o niewypalanie traw

2014-03-11 10:40:45 (ost. akt: 2014-03-11 10:54:04)

W ciągu kilku ostatnich dni strażacy z Olecka wyjeżdżali do pożarów traw kilkanaście razy. Wraz z nadejściem ciepłych dni zaczyna się plaga płonących traw. Strażacy proszą o rozwagę i niewypalanie traw.

Wraz z nadchodzącą wiosną rozpoczął się sezon nielegalnego wypalania traw. Jest to tania metoda pozbycia się chwastów, traw i zeszłorocznych pozostałości roślinnych. Niestety wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń i jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów. W pożarach giną chronione gatunki roślin, owadów, zwierząt, ptaków. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i węglowodorów aromatycznych o właściwościach rakotwórczych.

Oleccy strażacy w przeciągu kilku ostatnich dni wyjeżdżali do pożarów traw kilkunastokrotnie. Zdecydowana większość pożarów miała miejsce w mieście i na jego obrzeżach. Apelujemy o rozwagę i niewypalanie traw! Strażacy którzy muszą gasić płonące trawy mogą być potrzebni w tej samej chwili do ratowania zdrowia i życia ludzkiego, czas dojazdu do innych zdarzeń może się znacznie wydłużyć.

Wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lokso #1347337 | 213.158.*.* 12 mar 2014 18:31

  Może i strażacy apelują... ale jak tu trawy nie palić...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #1346723 | 91.233.*.* 11 mar 2014 20:56

  Ok, rozumiem że ogień może się rozprzestrzenić na las albo budynki, rozumiem że strażacy mogą być wtedy potrzebni gdzie indziej, ale nie piszcie proszę takich głupot że jakieś trujące związki trafiają w atmosferę. To jest bajka wymyślona przez ekologów żeby dostawali pieniądze na tą swoją "ochronę środowiska". Jakoś od tysięcy lat płonęły całe puszcze, wybuchały wulkany itp. i jakoś nic się złego dla środowiska nie stało! Mało tego, takie pożary są dla niektórych gatunków roślin bardzo potrzebne. Rośliny łatwiej przyjmują związki organiczne z popiołu, niż z gnijącej materii roślinnej. A ilość dwutlenku węgla jest i tak regulowana przez rośliny które nim oddychają. Właściwości rakotwórcze?! Ma je prawie wszystko co nas otacza, a wypalanie traw wytwarza ich na prawdę bardzo mało w porównaniu do ilości które w siebie wprowadzamy jedząc przetworzoną żywność ze sklepów. Tak, wypalając trawy łotwo wywołać groźny pożar, ale nie wolno ludziom mydlić oczu! To wcale nie szkodzi przyrodzie!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Paweł #1346592 | 217.73.*.* 11 mar 2014 18:13

   możecie sobie apelować, nic to nie pomoże bo naród bezmózgowy...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bezmózie yeti #1346340 | 91.233.*.* 11 mar 2014 12:50

   to gówniarze mają radochę i po szkole nudzi im się :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages