Rozpoczyna się 21. Przystanek Olecko

2014-07-02 10:48:45(ost. akt: 2014-07-19 02:39:27)
Przystanek Olecko od początku był odpowiednim postojem dla melomanów. Tak będzie i w tym roku. Trzy dni. Dziewięć koncertów. Intensywne muzyczne doznania. Gwiazdy z najwyższej półki.
Przystanek Olecko od ponad dwóch dekad budzi emocje. Żaden olecczanin nie przechodzi obok tego wydarzenia obojętnie. Każdy ma na jego temat swoje zdanie. Przystanek ma i zagorzałych fanów, którzy skreślają w kalendarzu dni do rozpoczęcia festiwalu i zaciekłych oponentów, czekających na najmniejszą wpadkę. Których przybędzie po 21 edycji? Oceńcie sami już teraz.

PIĄTEK, 18 LIPCA
Muzyczną ucztę rozpocznie Sztywny Pal Azji
Historia tego zespołu sięga połowy lat 80., kiedy to w sierpniu 1986 roku publiczność jarocińskiego festiwalu dała się ponieść rytmom piosenki "Nasze reggae" z nośnymi słowami refrenu: "Nie wolno wznosić się za wysoko". Na koncertach zespół prezentuje wszystkie ważne przeboje z dawnych lat oraz kilka pochodzących z najnowszego albumu "Fiss pink". Kulturalny łakomy kąsek i porządna dawka energii na dobry początek.

Trzon polskiej sceny reggae - Vavamuffin. To kolejny punkt programu. Skład ma na swoim koncie kilkaset koncertów – od kameralnych klubowych salek po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). I to właśnie koncerty są żywiołem tego zespołu i kto raz go zobaczy, będzie chciał znów... i znów... i znów.

Koncertowy skład pierwszego dnia zamyka Myslovitz. Ich historia to trzymający w napięciu scenariusz filmowy: z zaskakującymi zwrotami akcji, mnóstwem sukcesów, odrobiną melancholii, charyzmatycznymi bohaterami, ale przede wszystkim - świetną ścieżką dźwiękową. Ich koncerty to moc emocji i dźwięków. Dwa lata temu do zespołu dołączył wokalista Michał Kowalonek i chociaż początkowo nie obeszło się bez kontrowersji, to teraz większość fanów uważa, że Michał wniósł do zespołu dużo pozytywnej energii i nie wyobrażają się składu bez niego.

SOBOTA, 19 LIPCA
Na dużej scenie wystąpią Legarytmy - zespół na wskroś olecki. Pięciu utalentowanych muzyków: Dominik Gałązka (saksofon tenorowy), Michał Bućwiński (saksofon altowy), Maciej Śnieżyński (gitara elektryczna), Krzysztof Pęcak (gitara basowa) i Wojciech Nowel (perkusja), uraczy nas jazzowo-rockowymi brzmieniami zabarwionymi funkiem, muzyką etniczną i dużą dawką improwizacji.

UWAGA!
Zamiast zespołu Jamal na scenie wystąpi zespół Kaliber 44

Kaliber 44 - polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zaliczana do najważniejszych przedstawicieli gatunku w Polsce. Powstała w 1994 roku w Katowicach z inicjatywy braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce potem skład uzupełnił Piotr „Mag Magik I” Łuszcz. W 1998 roku po opuszczeniu składu przez Łuszcza formuła Kaliber 44 została rozwinięta o koncertową formację Baku Baku Skład, której członkami byli: bracia Martenowie, Maciej „WSZ” Gnatowski, Tomasz „CNE” Kleyff, DJ Bart, Sebastian „DJ Feel-X” Filiks oraz Piotr „Gutek” Gutkowski.
W 2003 roku formacja zaprzestała działalności, Marcin „Abra dAb” Marten rozpoczął solową działalność artystyczną. Jego starszy brat Michał podjął pracę zawodową, sporadycznie gościł także na płytach innych wykonawców. Natomiast Sebastian „DJ Feel-X” Filiks pozostał aktywnym członkiem krajowej sceny muzycznej. Nawiązał m.in. współpracę z Kapelą Ze Wsi Warszawa. W latach późniejszych zespół dał kilka koncertów, które nie stanowiły jednak o wznowieniu jego działalności. Ostatecznie 2013 roku doszło do oficjalnej reaktywacji grupy.
W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Obok takich zespołów jak Molesta Ewenement, Slums Attack, czy Nagły Atak Spawacza K44 z dorobkiem ponad 150 tys. sprzedanych płyty należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce. Kaliber 44 powszechnie jest zaliczany do nurtu hardcore psycho rapu, gatunku, terminu ukutego przez sam zespół. Faktycznie jednak ów gatunek nigdy nie uległ wykształceniu.

Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie jedna z najlepszych grup koncertowych w Polsce - zespół HEY. Od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia wraz z zespołem zostali wyróżnieni 17 Fryderykami i niezliczoną ilością innych nagród. Wszystkie 10 płyt studyjnych, które wydali uzyskały status platynowych. Oprócz wielkich przebojów takich jak: "Teksański", "Moja i Twoja nadzieja", "Mimo wszystko" czy "[sic!]" jednym z największych sukcesów zespołu było DVD koncertowe wydane pod szyldem MTV Unplugged. Ostatnia wydana w 2012 roku płyta HEY "Do rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan" została okrzyknięta najbardziej pozytywną płytą Hey’a. 

NIEDZIELA, 20 LIPCA

21. Edycja przystanku to jednocześnie druga edycja Festiwalu Jednego Instrumentu. W tym roku trzonem muzycznej fabuły będzie gitara. W niedzielę, na Placu Wolności zaprezentują się wirtuozi tego instrumentu, doceniani nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Festiwal Jednego Instrumentu rozpocznie występ pochodzącego z Danii kompozytora, basisty, gitarzysty i wokalisty Louie Fontaine z zespołem The Starlight Searchers. Jego muzyka oscyluje między patetycznym rockiem, brudnym bluesem a mrocznymi balladami. Zespół The Starlight Searchers powstał w 2011 roku i wyruszył w trasę występując m.in. na 10 różnych festiwalach w Europie. Podbił serce publiczności odciągając uwagę od głównych gwiazd, które supportował. Grupa nakręciła też o sobie film "The Most Expensive Band In The World". Louie Fontaine & Starlight Searchers to zespół doświadczonych muzyków, mających za sobą koncerty od klubów po duże sceny. Obaj gitarzyści - Terry La Gaarde (Nowy Orlean) i Egon Kronberg doskonale się ze sobą zgrywają a sekcja rytmiczna po ponad 10 latach wspólnego grania jest solidna jak skała. Innymi słowy - świetny zespół!

Leszek Cichoński. Ceniony polski gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa. Dwa ostatnie albumy Cichońskiego "Cichoński - The Best of Studio and Live" i autorski "Sobą gram" były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012.  Podczas koncertu usłyszymy utwory Jimiego Hendrixa, Tadeusza Nalepy i utwory z najnowszej płyty: "Sobą gram". Oprócz tego wspólnie z Leszkiem Cichońskim spróbujemy pobić gitarowy rekord Olecka. Szykujcie gitary, zagramy utwór „Hey Joe”.

Jacek Królik Band to ostatni akcent Festiwalu Jednego Instrumentu. Nadmiar nieprzeciętnych talentów okraszonych mnogością znakomitych cech osobowości, umieszczonych w jak najbardziej ludzkiej postaci - jak pisze Grzegorz Rybicki - tworzy Jacka Królika: artystę oryginalnego, świadomego i nieobliczalnego zarazem. Artystę przy tym niezwykle kreatywnego i aktywnego, mającego w swym dorobku blisko setkę płyt i kilka tysięcy koncertów. Współpracował z takimi nazwiskami jak Grzegorz Ciechowski, Renata Przemyk, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Ryszard Sygitowicz i takimi zespołami jak Lombard, Urszula, Chłopcy z Placu Broni, Brathanki.

Przystanek to w tym roku nie tylko muzyczna uczta. To również wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa i wystawa fotografii podsumowująca kilkumiesięczną pracę uczestników kursu ABC fotografii w Galerii „Na schodach”. Oprócz tego tradycyjnie – seria warsztatów, która zakończy się spektaklem plenerowym. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Przystanek Twórcze Dzieciaki – jeden z projektów tegorocznej Pomysłodajni – to propozycja idealna dla milusińskich. Od 18 do 20 lipca dzieci i rodzice wezmą udział w zajęciach i warsztatach w przestrzeni miejskiej, które rozbudzą ich kreatywność. Będą wspólnie tworzyć zabawki, czytać i twórczo działać na trawie, brać udział w tekturowych zabawach małych architektów.

I JAK OCENIACIE TEGOROCZNE PRZYSTANKOWE PLANY?

PROGRAM 21. PRZYSTANKU OLECKO”

18 lipca 2014 r./ piątek

11:00-12:15 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 6-8 lat)/ polana PTTK
12:30 – Akcja „Namaluj Łosia – Króla Przystanku Olecko” (dla dzieci w wieku 4-8 lat) / polana PTTK
17:00 – wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza / Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
19:00 – koncert zespołu Sztywny Pal Azji / Plac Wolności
20:30 – koncert zespołu Vavamuffin / Plac Wolności
22:00 – koncert zespołu Myslovitz/ Plac Wolności

19 lipca 2014 r. / sobota
11:00-12:30 – Warsztat tworzenia zabawek (dla dzieci w wieku 3-5 lat)/ polana przy Skate Parku
13:30-15:00 – warsztaty „Tekturowe zabawy – Mali architekci” (6-8 lat)/ polana przy Skate Parku
17:00 – wernisaż wystawy, efekt kilkumiesięcznej pracy uczestników kursu ABC fotografii/ Galeria „Na schodach”
19:00 – koncert zespołu Legarytmy / Plac Wolności
20:00 – koncert zespołu Kaliber 44/ Plac Wolności
21:30 – koncert zespołu Hey / Plac Wolności

20 lipca 2014 r. / niedziela / Festiwal Jednego Instrumentu - mistrzowie i wirtuozi gitary
11:00-12:30 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 3-5 lat) / polana PTTK
19:00 – koncert zespołu Starlight Searchers / Plac Wolności
20:30 – Koncert Leszka Cichońskiego / bicie gitarowego rekordu Olecka / Plac Wolności
21:45 – Koncert zespołu Jacek Królik Band / Plac Wolności
23:00 – widowisko plenerowe, finał oleckiego projektu „Kto tu rządzi” / rampa za kinem

Organizatorzy: ROK „Mazury Garbate”, Urząd Miejski Olecko
Głos Olecka objął imprezę patronatem medialnym.

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olecko Man #1443566 | 83.28.*.* 20 lip 2014 23:44

    Było się i uważam, że było warto być. W piątek czekałem na występ Myslovitz i powiem szczerze, że nowy wokalista jest niezły.Co prawda nie oddaje atmosfery, którą wprowadzał Rojek, ale jest ok. W sobotę... no cóż po kilku piwach występ naszych Legarytmów też się podobał. Generalnie Legarytmy grają do bani, i mogli szczerze mówiąc zaprosić lepszy band z dobrą mocną muzą.Kaliber 44 powalił bo live brzmią i miażdżą na maxa, a Hey to już klasyk więc chylę czoło przed Nosowską. Dziś też było cool i dość ciekawie. Więcej i częściej kochana władzuchno Olecka takich imprez! Pozdrawiam.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. luxor #1442502 | 83.23.*.* 19 lip 2014 10:57

    Olecko jest the best! Fajnie, czysto, atmosferka, cool!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. turysta #1442458 | 176.109.*.* 19 lip 2014 09:37

      No za Jamal-a to duży minus tak więc dzisiaj Olecko odpuszczam gonię do Ełku na ogień i woda.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2. Ksysiu #1442432 | 176.109.*.* 19 lip 2014 08:35

      Piątek Zajebisty ,nie było zbytnio na co narzekać oprócz tego pana co zapowiadał .Do zobaczenia Dziś :D

      odpowiedz na ten komentarz

    3. Paulina #1442280 | 77.113.*.* 18 lip 2014 22:23

      Koncerty dzisiaj bardzo okay, vavamuffin było super, ale pan zapowiadający słaby, robił wrażenie jakby wypił za dużo piwka

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (41)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5