Pierwszy dzień Sztamy za nami

2014-10-18 04:24:59(ost. akt: 2014-10-18 04:40:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rozpoczęły się XXXV Spotkania ze Sztuką SZTAMA w Olecku - jeden z najlepszych festiwali w regionie. Pierwszego dnia widzowie obejrzeli wernisaż wystawy fotografii Michała Zielińskiego, spektakle "Świństwo" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i „Ulica Krokodyli” Teatru Formy Wrocław. Wieczór zakończył koncert zespołu Miąższ.

PROGRAM:
18 października (sobota)
17:00 – „Chodź ze mną do łóżka” – monodram Soni Bohosiewicz (sala kina „Mazur”), wstęp 10 zł
Opowieść o kobiecie, która znajdując się z sytuacji ekstremalnej mówi między innymi: "Nie wierzy mi pan? Wie pan co? Zróbmy tak: pan mnie uruchomi, a ja dam panu wszystko. Wiem, że nie można kochać na zawołanie, ale nam to się uda. To uczciwa propozycja. Wstanę, wezmę prysznic, a potem będę już tylko pana. Będę na każde zawołanie, będzie pan mógł robić ze mną wszystko. Będę jak niewolnica, jak pies. Będziemy się kochać rano, w południe, wieczorem i w nocy. Będę pana całować, tulić, lizać, prasować koszule. Będę miała zawsze dobry humor, nigdy nie będzie bolała mnie głowa, bez najmniejszego szemrania skoczę po piwo i obejrzę z panem każdy mecz. I nigdy nie będę chciała nowego futra, a gdy kran zacznie ciec, sama zawołam hydraulika. Czasami tylko wymknę się do lasu, pochodzę, pobiegam, podotykam drzew... Halo? Gdzie pan idzie? Jeszcze nie skończyłam. Proszę nie wychodzić! Stój! Stój, ty niedouczony sukinsynu! Masz mi pomóc! Za to ci płacą, rozumiesz? To twój zasrany obowiązek!!!"

18:15 – „Piaskownica” – spektakl Teatru TrzyRzecze, Białystok (sala Teatru AGT), wstęp 10 zł
Ona pragnie wspólnej zabawy, on ma swoją figurkę Batmana i bawi się „sam, zawsze tylko sam”. Ona grozi, że pójdzie do innej piaskownicy. On jest zafascynowany tym, że Ona „tam nic nie ma”. On stara się jej zaimponować i zjada dżdżownicę, Ona kwituje: „idiota!”.
Nieudolne zaloty, zachwyt odmiennością płci, ale i strach przed zaangażowaniem – to nie jest sztuka o dzieciach. „Piaskownica” to liryczna komedia o niemożności porozumienia ludzi, którzy chcą być ze sobą. O miłości niemożliwej, bo oczekiwania Jego i Jej względem związku rozmijają się. Metafora aktualna dla pokolenia singli, którzy są w stanie zarządzać firmami, ale gubią się, gdy trzeba powiedzieć „kocham”. Uciekają od deklaracji stałości, choć tęsknią za ciepłem i bliskością, jakich nie znajdują w jednorazowych przygodach erotycznych. Tytułowa „Piaskownica” pojawia się w ich świecie jako symbol niedojrzałości. Piasek wydostaje się zewsząd, by przypominać o prawdziwej kondycji bohaterów.
Reżyseria: Konrad Dulkowski, występują: Magdalena Bocianowska, Michał Kitliński, muzyka: Miss God

20:00 – SKUBAS – koncert (sala kina „Mazur”), wstęp 20 zł
Artysta niepokorny i zadziorny. Jest kompozytorem, gitarzystą i wokalistą o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek. We wrześniu tego roku ukazała się jego druga płyta zatytułowana „Brzask”. Jego debiutancki album „Wilczełyko“ z 2012 roku został okrzyknięty odkryciem na polskiej scenie muzycznej. Piosenka „Linoskoczek“ przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce Trójkowej Listy Przebojów, sam Artysta otrzymał dwie nominacje do Fryderyków 2013, zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym największe polskie festiwale (Open’er, Orange, Jarocin). Najnowszą płytę promuje singiel „Nie mam dla ciebie miłości”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem fanów i stacji radiowych.

19 października (niedziela)
12:00 – Sztama Dzieciom „Karius i Baktus” – spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży (sala kina „Mazur”), wstęp 5 zł
Straszne skutki zaniedbania mycia zębów, czyli sztuka dydaktyki.
W Norwegii historię Kariusa i Baktusa, czyli Próchnicy i Bakterii, zna każde dziecko i wie, co wyprawiają w buziach, gdy dzieci nie myją zębów. Jej twórca Thorbjoern Egner (1912 – 1990), łączy w niepowtarzalny sposób dydaktykę ze sztuką. 10 lat temu po tekst Norwega, zupełnie nieznany w Polsce, sięgnął reżyser Jarosław Antoniuk. Uzyskał zgodę spadkobierców pisarza na adaptację opowiadania do swojej wizji scenicznej. We współpracy ze scenografem Przemysławem Karwowskim i autorem muzyki Bogdanem Szczepańskim najpierw wyreżyserował „Kariusa i Baktusa” w chorwackim Mostarze. 12 marca 2006 roku odbyła się premiera przedstawienia w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Potem zrealizował jeszcze swoją adaptację w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce oraz w teatrach lalkowych w Grodnie (Białoruś) i dalekim Omsku (Rosja).
Wszędzie przedstawienie spotyka się z żywiołowym przyjęciem dziecięcej widowni. Dzieci „Kariusa i Baktusa” po prostu kochają, ulegając przy tym przewrotnej dydaktyce spektaklu. Karius i Baktus najpierw zdobywają sympatię widza. Baraszkują komicznie w buzi Marka. Po pewnym czasie okazuje się, że to urocze potworki. Bawiąc się, żłobią dziury w jego zębach! Gdy Marka zaczynają boleć zęby, wkraczają Mama oraz Dentysta i robią porządek z uroczymi niszczycielami szkliwa. Próchnica i Bakteria zostają wymiecione szczoteczką z buzi Marka raz na zawsze!
W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży przedstawienie nie schodziło z afisza dwa sezony. Po 6 latach przerwy, obecnie jest wznowione w nowej obsadzie. Obok Tomasza Rynkowskiego (Karius) i Beaty Antoniuk (Baktus), w rolach Narratora, Mamy i Dentysty występuje Michał Pieczatowski, który w bieżącym sezonie dołączył do zespołu łomżyńskiego teatru. Jak przed sześcioma laty, dziecięca publiczność jest opowieścią o strasznych skutkach zaniedbania mycia zębów zachwycona i urządza aktorom owacje na stojąco! Dzieje się tak za sprawą mistrzowskiej ręki reżysera, który znalazł doskonała formę artystyczną do wyrażenia dydaktycznych treści. Dorosłym też polecamy ten dydaktyczny norwesko-łomżyński majstersztyk. Maria Kaczyńska

18:00 – „JaMy” – spektakl Teatru „3M”, Olecko (sala Teatru AGT), wstęp 10 zł
Wizja Spektaklu „JaMy” zaistniała w głowie Magdaleny Kasprzak po obejrzeniu Poematu „JA” wg Juliusza Erazma Bolka w Olszewie w dniu 6 września 2014 roku podczas Finisażu Wystawy Marka Pacyńskiego pt; „KISZEF” i koncertu Jacy Jaglowskiego. Atmosfera wieczoru sprzyjała Narodzinom Nowej Sztuki. Wypracowanym zwyczajem Teatru 3M Agnieszka Machnacz zajęła się Budowaniem i Organizacją Przestrzeni Scenicznej. Zespół dostał indywidualne zadania aktorskie i samodzielnie pracował nad tekstem, ułożonym w scenariusz. Praca przy scenariuszu, takoż: Katarzyna Nowak. Element scenografii wykonał Adam Obuchowicz. Autor Wierszy, Juliusz Erazm Bolek, wystąpi w Spektaklu i będzie to Jego Debiut Aktorski. Za całość Wyrazu Scenicznego odpowiada Wiesław B. Bołtryk.

19:00 – Atom String Quartet – koncert (sala kina „Mazur”), wstęp 20 zł
Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu (Jan „Ptaszyn” Wróblewski) od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych.
Atom String Quartet tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5