Spotkanie z Markiem Sidorem w Oleckiej Izbie Historycznej

2015-01-30 22:20:32(ost. akt: 2015-01-31 00:16:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Marek Sidor - pracownik Państwowego Archiwum w Suwałkach mówił o przesiedleniach mieszkańców Suwalszczyzny na tzw. Ziemie Odzyskane po II wojny światowej.
Wydarzenia okresu II wojny światowej oraz będące ich bezpośrednim następstwem zmiany granic Rzeczypospolitej, spowodowały masową migrację ludności. Po wojennej tułaczce nie każdy miał dokąd wrócić. Przesiedlenia dobrowolne i wymuszone sytuacją nie ominęły też Suwalszczyzny. Pobliskie Prusy Wschodnie, czyli obecne powiaty EGO (Ełk, Gołdap i Olecko) stały się „Ziemiami Odzyskanymi”, które wymagały zasiedlenia.

O przebiegu akcji przesiedleńczej po zakończeniu II wojny światowej opowiadał Marek Sidor.
Swoimi wspomnieniami dzieli się też niektórzy olecczanie, którzy przyszli na spotkanie z pracownikiem Archiwum Państwowego w Suwałkach.

ZM


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz, klikając na olecko.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1653205 | 178.43.*.* 2 lut 2015 13:46

    Proszę o pomoc,gdzie ta izba pamięci historycznej i kiedy czynna

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Do Bubra #1652402 | 91.233.*.* 1 lut 2015 12:51

    cóz słowo 'wyzwolenie" to przy obecnym poziomie wiedzy trochę niefortunne. ale zgadzam się z tym że data powinna być jednak uczczona jako początek nowego polskiego życiorysu naszego miasta. Nie polscy osiedleńcy ustanowili taki podział swiata w Jałcie . PAMIETAĆ nalezy równiez o tym ze Jałty by nie było gdyby nie rozpoczęta przez Niemców wojna w 1939 r. ONI sami to sobie zgotowali. Ponadto szlak mnie trafia jak słusze o tzw "wypedzonych. Nikt ich nie wypedzał tylko taki był w 1945 roku EWAKUACYJNY rozkaz H. Himmlera za niewykonanie którego grozila kara smierci" Mieszkańcy Olecka w wiekszosci go wykonali. Ci co ukryli sie i pozostali długo mieszkali w olecku , sami potem starali sie o wyjazd i w wielu wypadkach wręcz na siłe ich zatrzymywano. pamietam jeszcze np znanego ogrodnika pana Chlupkę = jeszcze w 60-tych latach prowadził gospodarstwo izaopatrywał Olecko w warzywa. na pewno Ci ludzie nie byli traktowani tak jak oni traktowali robotników przymusowych. Ponadto rzeczywiscie słowo 'wyzwolenie" jest troche niezrecznie . ale w olecku mieszka juz chyba czwarte pokolenie osiedleńców i kazdy z nas uwaza te ziemię za swoja rodzinną i polską. Osobiście nie wyobrażam sobie "sprawiedliwosci dziejowej" i oddanie naszej oleckiej ziemi w rece potomków mieszkańców Treuburga- bo nie waidomo jak oni by postapili z obecnymi mieszkańcami a ponadto GDZIE BYŚMY POSZLI

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. A propos #1651882 | 91.240.*.* 31 sty 2015 17:03

      Mowa o historii...Kilka dni temu była rocznica wyzwolenia Olecka.Czy ktoś o tym pamiętał?Uroczyśćie- w kościele obchodzi się dzień 11 listopada.A II wojna światowa to przecież historia która działa się na oczach wielu-żyjących jeszcze - ludzi.Może warto pielęgnować wspomnienia tych ludzi i posłuchać ich opowieści.

      Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. ? #1651519 | 87.166.*.* 31 sty 2015 09:56

        Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A co to Jośki Brody nie widać???

      2. obserwator #1651518 | 83.9.*.* 31 sty 2015 09:55

        Temat, z punktu widzenia pytań o naszą tożsamość. ważny i ciekawy. Szkoda, że (jak widać na zdjęciach) zainteresowanie znikome. Refleksja: dokąd zmierzamy jako Naród? Chyba, że źle rozpropagowana informacja o spotkaniu.

        Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5