Fałszywa pracownica opieki społecznej okradła staruszkę

2015-09-04 10:20:38(ost. akt: 2015-09-04 10:27:51)
Oszustka pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu dotyczącego jakości usług opiekuńczych weszła do mieszkania starszej kobiety, która w trakcie rozmowy sama wskazała, gdzie przechowuje oszczędności. Fałszywa pracownica opieki społecznej wykorzystała nieuwagę staruszki i ukradła jej kilka tysięcy złotych.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą wielu metod wykorzystują ich zaufanie i „dobre serce”. Taka sytuacja miała miejsce w minioną środę (3.09) w Olecku.

Kobieta podająca się za pracownika opieki społecznej pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu dotyczącego opieki świadczonej przez podległe jej opiekunki, weszła do mieszkania starszej kobiety. Podczas rozmowy zapytała, czy pracownicy MOPS wiedzą, gdzie kobieta przechowuje oszczędności. Starsza kobieta wskazała miejsce przechowywania pieniędzy. Chwilę później rzekoma pracownica opieki społecznej wykorzystała chwilową nieuwagę kobiety. Zabrała gotówkę i wyszła z mieszkania. Pokrzywdzona dopiero po kilkunastu godzinach zorientowała się, że skradziono jej kilka tysięcy złotych.

W związku z takimi zdarzeniami olecka policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niestety, osoby starsze, często mieszkające samotnie i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych w dalszym ciągu bardzo często padają ofiarami oszustw.

Pamiętajmy! Aby nie stać się ofiarami oszustwa, należy:
- spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdzić - kto to;
- jeżeli nie znamy odwiedzających spytać o cel wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeżeli jest i jeśli już zdecydowaliśmy się na otwarcie drzwi) oraz prosić o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej, identyfikatora. Zadzwońmy do jego miejsca pracy i zapytajmy czy taka osoba jest tam zatrudniona. Uczciwe osoby taka prośba podyktowana ostrożnością na pewno nie zrazi;
- w razie wątpliwości umówić się na inny termin, sprawdzić uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi.

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich takich przypadkach należy kontaktować się z policją, dzwoniąc na alarmowy numer 997 lub 112 przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółach np. wyglądzie nieznajomej osoby czy numerze i marce samochodu, którym ewentualnie przyjechała.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Absurdalne #1809456 | 91.240.*.* 6 wrz 2015 09:49

    Absurdalne zalecenia, aby starsza osoba zapobiegła kradzieży: sprawdzić dowód, legitymację, identyfikator, zadzwonić do jego miejsca pracy. Jedyna rada- to nie wpuszczać do mieszkania żadnych nieznajomych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5