Niezwykła wystawa w Galerii Prawdziwej Sztuki w Olecku

2016-07-23 11:57:00(ost. akt: 2016-07-23 12:11:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Pierwszym wydarzeniem artystycznym 23. edycji Przystanku Olecko był wernisaż wystawy „Grafika nieokiełznana” Pabla Picassa. To wyjątkowa okazja, aby w Olecku zobaczyć oryginalne prace tego słynnego artysty.
To już czwarta w Olecku wystawa zaprezentowana przez Mazurską Fundację Sztuki Art Progress, której założycielem jest Dariusz Matyjas. W czerwcu 2015 roku w galerii ROK można było obejrzeć wystawę „Niemiecka sztuka współczesna", w lipcu grafiki Salvadora Dali, a w październiku grafiki Zdzisława Beksińskiego.

Tym razem Dariusz Matyjas na wystawie Pablo Picasso – „Grafika nieokiełznana” zaprezentował w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa Regionalnego Ośrodka Kultury kilkadziesiąt prac tego wielkiego artysty. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo Dariusz Matyjas z pasją opowiadał o wystawionych pracach i twórczości Picassa.

Pablo Picasso żył w latach 1881-1973 i jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian min. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża - Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik - akwafort. Zawierała ona pięć zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem raz kult aktu.. Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych, (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii, korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które można oglądać na wystawie są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.

W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna - od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny Wojna i Pokój z 1954 roku jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

Wystawę Pablo Picasso - "Grafika nieokiełznana" można w galerii ROK w Olecku oglądać przez najbliższy miesiąc. Zachęcamy, bo naprawdę warto.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Al-fons-o #2033640 | 195.136.*.* 26 lip 2016 00:04

    Jeeest jasnowłosa Krasawiyca , ale ona jest fajna

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5