70. rocznica powstania ZST w Olecku

2016-10-17 10:57:18(ost. akt: 2016-10-31 15:16:35)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Ewa Kozłowska/archiwum ZST


Zespół Szkół Technicznych w Olecku serdecznie zaprasza do uczestnictwa w obchodach 70. rocznicy powstania szkoły, które odbędą się w dniach 10 - 11 listopada 2016 r.
W programie m. in.: spotkania absolwentów w klasach, zwiedzanie bazy dydaktycznej szkoły z pokazami: drukarki 3D, obrabiarki CNC, umiejętności fryzjerskich i kosmetycznych, zwiedzanie muzeum OSA „Zamek”, wystawa dokumentów i eksponatów, prezentacja zdjęć związanych z historią szkoły, wystawa filatelistyczno-numizmatyczna „1050 lat chrześcijańskiej Polski” i monet rosyjskich i radzieckich XX wieku oraz przedwojenne Wilno w fotografii Jana Bułhaka.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 87 520 22 53 lub na stronie internetowej szkoły
Obrazek w tresci

Pierwszy dzwonek w nowej oleckiej szkole zabrzmiał 11 listopada 1946 r. Wówczas w Publicznej Średniej Szkole Zawodowej rozpoczęło naukę 23 uczniów i uczennic. Pierwszym dyrektorem był Wiktor Jankowski – nauczyciel matematyki.

Siedziba szkoły i jej zaplecze dydaktyczne od początku związane były z ulicą Zamkową i Placem Zamkowym. Obok szkoły zlokalizowany był internat z własną salą kinową (obecnie mieści się tam blok nauczycielski).

W latach pięćdziesiątych szkoła mieściła się przy ulicy Kolejowej 32 (później ul. Lenina), zaś internaty znajdowały się przy ul. Zamkowej. Od 1951 r. główną siedzibą szkoły jest olecki Zamek i warsztaty mieszczące się w budynku naprzeciwko, należące wcześniej do XIV Ośrodka Kształcenia Zawodowego. Od lat dziewięćdziesiątych szkoła funkcjonuje w dwóch budynkach nad jeziorem. Na początku XXI wieku dobudowano nowoczesną halę sportową.

Warsztaty szkolne zmieniały swoją siedzibę wielokrotnie – mieściły się m.in.: przy ul. Armii Czerwonej, Placu Wolności i przy Placu Zamkowym. Obecnie zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się także w bazie warsztatowej przy ul. Wiejskiej.

Szkoła kilkakrotnie zmieniała nazwy i przeważnie była strukturą złożoną. Absolwenci mogą pamiętać swoją szkołę pamiętać jako: Zasadnicza Szkoła Metalowo - Budowlana CUSZ połączona z XIV Ośrodkiem, Średnia Szkoła Rzemiosł Budowlanych, Państwowa Zasadnicza Szkoła Metalowo - Drzewna, Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, Technikum Wieczorowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Mechaniczne, Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych, Zespół Szkół Technicznych.

Dyrektorami szkoły byli: Józef Majkowski, Czesław Roszkowski, Oleg Nowicki, Edward Kryński, Zbigniew Kisielski, Antoni Guziejko, Piotr Gorlo, Marek Góryński. Obecnie dyrektorem szkoły jest Andrzej Gorlo, a funkcje zastępców pełnią Mariola Borys i Katarzyna Łopacz.

W ciągu 70 lat szkołę ukończyło tysiące absolwentów kilkudziesięciu zawodów. Aktualnie Zespół Szkół Technicznych kształci w zawodach: technik mechanik (technika i mechanika wojskowa oraz maszyny i urządzenia przemysłu jachtowego), technik budownictwa (systemy energooszczędne i ekologiczne), technik handlowiec (e-handel i spedycja), technik ekonomista (zarządzanie biurem i kadrami oraz rachunkowość małych firm), technik informatyk (monitoring i systemy alarmowe oraz wykorzystanie technologii informatycznych w służbach mundurowych), technik usług fryzjerskich (kreowanie wizerunku oraz trychologia), mechanik pojazdów samochodowych, murarz-tynkarz, kucharz, sprzedawca i wiele innych.

Szanowna Koleżanko i Kolego!
Informując o tym wydarzeniu pozostajemy w przekonaniu, że zaszczycisz je Swoją obecnością.
Organizatorzy

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5