Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Nazwy ulic w Olecku trzeba będzie zmienić

2017-02-23 11:05:25 (ost. akt: 2017-02-23 12:40:35)

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej nazwy trzech ulic w Olecku: ul. Armii Ludowej, Bohaterów Białostocczyzny oraz Mereckiego muszą zostać zmienione, bo propagują komunizm, a tego zabrania nowa ustawa.

O opinię w sprawie nazw ulic wystąpił do IPN wydział rolnictwa i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Olecku. Zgodnie z otrzymaną opinią czeka nas procedura zmiany nazwy trzech ulic: Armii Ludowej, Bohaterów Białostocczyzny oraz Mereckiego.

Mieszkańcy oraz właściciele nieruchomości położonych na terenie proponowanej zmiany, jako bezpośrednio zainteresowani, mogą zgłaszać swoje propozycje nowej nazwy ulicy, które będą wzięte pod uwagę przy nadawaniu nowej nazwy.

Ulice w tej części miasta noszą nazwy upamiętniające polskich pisarzy i poetów, dlatego też zgłaszane propozycje również powinny odpowiadać tym kryteriom.

Propozycje nowej nazwy ulicy należy zgłaszać do dnia 20 marca 2017 r. na adres Urzędu Miejskiego w Olecku, Plac Wolności 3, e-mail: um@um.olecko.pl lub bezpośrednio w sekretariacie Urzędu.

Przypomnijmy, że 30 września 2016 roku Rada Miejska w Olecku podjęła uchwałę dotyczącą pozbawienia osiedla domków jednorodzinnych nazwy XXX-lecia PRL (obręb ulic: Żeromskiego, Słowackiego, Tomasza Zana). To również skutek ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, weszła w życie 2 września 2016 r. i wyznacza samorządom  12 miesięcy na wprowadzenie  zmian wynikających  z w/w ustawy.

Co ważne wszelkie działania związane  ze zmianą nazwy ulicy na podstawie w/w ustawy są wolne od opłat. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Zmiana nazwy na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam.
ZM 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (76) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. papierowe nożyce na stole i ulica tuczników #2198456 | 89.78.*.* 9 mar 2017 16:13

  napisał Jordan #2197954 | 37.47.*.* dzisiaj, 06:15 A masz coś do ukrycia przed skarbówką , nic dziwnego, że się boisz...? - Boję się? Skąd ten wniosek? Pracuję w wielkiej zagranicznej firmie i prędzej zostanie skontrolowany biedak z warzywniaka, niż koncern farmaceutyczny. Niedługo nad jeziorem będzie zapach trzody chlewnej i też nikt tam nie wejdzie na kontrolę. Obudź się. A teraz zapnij tornister i policz kredki. Bez odbioru.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. najlepsze są ulice numerowane #2192186 | 89.78.*.* 1 mar 2017 09:47

   Raz na zawsze można zakończyć wszelki spór o nazwy ulic i zrobić wywiad z samą ulicą, ciekawe co miałaby do powiedzenia? - Czy chciałaby nosić czyjeś nazwisko, kiedy ma swoje, ponieważ jest piątą lub szóstą, drugą lub pierwszą. Miłego dnia!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. DWA + 1 #2192071 | 83.9.*.* 1 mar 2017 05:28

    Dwoje z jednym dzieckiem i najniższą krajową, z dochodem na rodzinę około 3 tys. / średnia na osobę około 1 tys. / za dużo, za bogato żeby otrzymać 500 +, przekroczono 800 !!! na łebka. Do tego niania za 600 zł, o własnym M nie wspominam bo za co. A te debile rządzące zachęcają do rodzenia dzieci. Rzekomo około 50 % dzieci otrzymuje 500 +, a co z resztą. Ile z tych które otrzymują / dzieci ministrów i posłów / dochody na łebka przekracza wymagane max 800 zł. A premier i mało kumata minister od 500 + o mało nie posikają się z zachwytu nad swoim " sukcesem ". - do tego to wszystko na wysoko oprocentowany kredyt, który to dzisiejsi " odbiorcy "jak dorosną będą musieli spłacić- szlag by to trafił tak dobrą zmianę i taki pomysł.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    1. bogatsza bieda #2191953 | 89.78.*.* 28 lut 2017 21:05

     Stany Zjednoczone są państwem federalnym, w którym podmiotami federacji są stany. Mają konstytucję z 17 września 1787 roku, a my mamy z 2 kwietnia 1997 roku i jesteśmy republiką parlamentarną. Amerykanie wśród 27 poprawek do konstytucji mają w poprawce II – prawo do noszenia broni, w IV – wolność osobista, korespondencji, nietykalność osobista i mienia. Nie porównywałabym się, nawet jeśli chodziłoby o slużbę zdrowia, ponieważ przykład chociażby wyżywienia w naszych szpitalach jest każdemu znany, a z leczeniem różnie bywa. Wydajemy miliony na zakup dzieł sztuki, ale gdzieś obok cicho umiera dziecko, bo brak pieniędzy na drogą operację. Moim zdaniem różnica między Polakami, a resztą świata jest taka, że Polak potrafi przeżyć za tak niewielką sumę, za jaką nie przeżyje nikt. To jest sprawa piętna ustroju, który trwa, tylko zmieniają się garnitury i nazwy. Miliony młodych wyjechało z kraju. Jakaś ta bieda gdzieś indziej bogatsza. Serdecznie pozdrawiam.

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. między wierszami #2191934 | 89.78.*.* 28 lut 2017 20:35

      Tego tematu odnośnie 500+ nie skomentuję, ponieważ należymy do Unii, w ktorej +1500 to norma.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (76)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages