Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

"Rospuda" w Judzikach

2017-03-01 10:21:11 (ost. akt: 2017-03-01 10:26:47)

We wtorek, 28 lutego w Zespole Szkół w Judzikach gościł zespół ludowy „Rospuda” z Filipowa. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali pięknego koncertu.

Podczas koncertu zabrzmiały piosenki i pieśni ludowe m.in. – sieroce i gwarowe: "Jednego syna mateńka miała", "Zielona rutka, jałowiec", "Idzie dziewczyna na swej mamy grób" (a capella) – na akordeon: "Głęboka studzienka" i "Jest drożyna".

Ponadto uczniowie dowiedzieli się o historii zespołu i o gwarze filipowskiej.

Zespół Ludowy „Rospuda” z Filipowa został założony w 1984 r. Inicjatorem i założycielem zespołu była Helena Kibitlewska (obecna kierownik). Członkowie zespołu wykonują pieśni ludowe, w tym najdawniejsze pieśni gwarą filipowską, pieśni niepodległościowe, wojackie i patriotyczne. Występują w zrekonstruowanych strojach ludowych. Przez ponad 30 lat swojej działalności zespół zdobył wiele nagród na konkursach, festiwalach, przeglądach i turniejach w regionie i kraju, a także wydał 3 płyty.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Moja mała i duża ojczyzna” w związku z programem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Organizatorem spotkania była Dorota Michałowska-Radzewicz.

Andrzej Malinowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages