Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Obchody Dnia Liczby Pi w Judzikach

2017-03-17 11:05:29 (ost. akt: 2017-03-17 11:16:49)

Autor zdjęcia: Małgorzata Skrocka

14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W tym roku obchody tego święta odbyły się też w Zespole Szkół w Judzikach. Był Pitagoras, kłótnia liczb i konkursy.

Dlaczego właśnie ta data jest świętem liczby. Wystarczy ją zapisać jako miesiąc i dzień i mamy 3,14 (marca, czternastego) czyli odpowiedź dlaczego taka, a nie inna data.

Pierwszy konkurs ogłoszony został na nauczenie się jak największej liczby cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego. Najlepsza okazała się Róża Pałka – uczennica klasy VI i otrzymała za nauczenie się 85 cyfr jak przystało w urodziny liczby tort.

Drugie i trzecie miejsca również zajęły uczennice szkoły podstawowej Oliwia Kotowska i Gabriela Korotko. W konkursie uczestniczyło 17 uczniów.

Gimnazjaliści nie dajcie się za rok podstawówce!

Światowy, potwierdzony, rekord w zapamiętaniu ciągu cyfr liczby należy aktualnie do Japończyka Akiry Haraguchi, który podał ją z dokładnością do 100 tysięcy miejsc po przecinku.

Klasy gimnazjalne konkurowały w turnieju matematycznym. Uczniowie mieli za zadanie napisanie dyktanda matematycznego, uzupełnienie quizu- co wiesz o liczbie Pi oraz napisanie jak najwięcej wyrazów zaczynających się na sylabę pi….

Liderkami okazały się przedstawicielki klasy II gimnazjum: Kamila Łęgowska, Kinga Konopko i Sandra Romanowska.

Podczas obrad komisji sędziowskiej wszyscy byli uczestnikami kłótni liczb, która z nich jest najważniejsza. Na szczęście przybył Pitagoras i rozstrzygnął konflikt:

„Po co kłótnie, po co spory,
chcecie zmienić się w potwory?
Wszystkie z was równiutko cenię
i mylicie się szalenie, że jest wśród was najważniejsza,
Któraś duża lub ta mniejsza.
Wasza siła tkwi w rodzinie
I na pewno nie przeminie.
Chociaż czasy się zmieniają
Piękne liczby przetrwać mają”.

Na koniec odbyło się układanie liczby Pi na podwórku przez wszystkich obecnych w szkole. Udało się uzyskać 95 cyfr po przecinku, ale mamy już plan pobicia rekordu w przyszłym roku i nie możemy doczekać się wyzwania, dobrze, że zostało już tylko 365 dni do bicia rekordu!

Marzenna Grodzicka


Polub nas na Facebooku:

Źródło: naszeszkoly

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages