Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Stanowcze NIE dla chlewni w Imionkach koło Olecka

2017-03-20 23:59:39 (ost. akt: 2017-03-21 00:25:17)
Nadzwyczajna sesja RM w Olecku odbędzie się w piątek, 24 marca

Nadzwyczajna sesja RM w Olecku odbędzie się w piątek, 24 marca

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się już w najbliższy piątek (24.03) Rada Miejska w Olecku ma podjąć rezolucję w sprawie protestu przeciwko budowie chlewni na 24 tys. świń w Imionkach.

W projekcie rezolucji w sprawie protestu przeciwko budowie centrum badawczo- rozwojowego hodowli trzody chlewnej w Imionkach koło Olecka zapisano m.in. że:

1. Rada Miejska w Olecku jest zdecydowanie przeciwna lokalizacji inwestycji pod nazwą "Centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej, w którego skład wchodzą: budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych" na działkach w miejscowości Imionki w gminie Olecko.

2. Rada Miejska w Olecku apeluje do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku o uwzględnienie stanowiska Rady Miejskiej i mieszkańców Olecka przy uzgadnianiu i opiniowaniu warunków realizacji przedsięwzięcia.

3. Rezolucję przekaże burmistrz Olecka wojewodzie warmińsko - mazurskiemu, Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Olecku oraz staroście oleckiemu.

W uzasadnieniu do projektu rezolucji można m.in. przeczytać:
1. Olecko jest niewielkim miastem turystycznym. Społeczność 17-tysięcznego miasta z dużym niepokojem przyjęła informację o tym, że na terenie naszej gminy ma powstać Centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej, z obsadą zwierząt wynoszącą ok. 24.000 sztuk wraz z biogazownią. Tak duża obsada zwierząt stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz wiązała się będzie z emisją nieprzyjemnych zapachów i hałasu. Planowana inwestycja położona
będzie w odległości ok. 2 km od jeziora Oleckiego Wielkiego i plaży gminnej „Szyjka”. Planowana inwestycja wzbudziła wiele dyskusji i niezadowolenia w społeczeństwie, łącznie ze zbieraniem podpisów pod listą protestujących osób.
Warto zwrócić uwagę, że inwestor - Wesstron Sp. z o.o. nie jest firmą z terenu naszej Gminy, a w związku z tym nie utożsamia się ona z naszymi interesami.

2. Gmina Olecko w 2015 r. uzyskała prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Sportu ustanowiony rzez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych - ACES, jako pierwsze miasto w Polsce. Tytuł ten nadawany jest
europejskim miastom m.in. za rozwój sportu, promocję zdrowia oraz za rozwój życia sportowego wśród mieszkańców. Co roku w Olecku odbywa się szereg imprez sportowych. Na zgrupowania przyjeżdżają zawodnicy z drużyn z całego kraju. Od
stycznia br. w Olecku funkcjonuje też ośrodek sanatoryjny. W warunkach nieustającego odoru trudno będzie mówić o zdrowym i komfortowym wypoczynku, rekonwalescencji, czy też czynnym uprawianiu sportu. Ilość gnojowicy, szacowana na ponad 4.000 m3 (około 3 basenów olimpijskich) miesięcznie nie będzie mogła być w żaden sposób bezpiecznie i bezwonnie zagospodarowana. Obecnie na terenie całego powiatu oleckiego hoduje się około 42.000 sztuk trzody chlewnej. Planowana
obsada przekroczy więc ponad 55% całości obsady w powiecie i zostanie skoncentrowana w jednym miejscu. Już dziś, pomimo rozproszenia ferm w okresie wylewania gnojowicy mieszkańcy skarżą się na panujący odór.

3. Teren planowanej inwestycji jest szczególnie cenny przyrodniczo. Z informacji wnoszonych przez mieszkańców wynika, że na przedmiotowym terenie występują chronione gatunki fauny i flory, tj. rzekotka drzewna, bobry, łosie, a nawet
bocian czarny, czy brzoza niska. Teren inwestycji otacza również las wodochronny.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. racja #2208165 | 83.6.*.* 24 mar 2017 05:50

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. burmistrzu, staniemy razem w tej walce

  1. Azor #2208107 | 188.146.*.* 23 mar 2017 22:28

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Panie Wacławie, niech szczekają, bez takich byłoby smutno. Jest Pan bezkonkurencyjny !!! Pozdrawiam.

  2. takie pytanie #2207735 | 79.185.*.* 23 mar 2017 15:17

   a czy wiadomo, KTO docelowo ma być właścicielem tej chlewni? bo kto ma wybudować świniarnię, to wiadomo, ale POTEM? a chodzą różne pogłoski, więc może ktoś coś wie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (30) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Wojciech K. #2206972 | 83.6.*.* 22 mar 2017 20:08

   Ludzie już głośno mówią, ile to błędów robią niektórzy kierownicy w urzędzie, jak postępują z ludźmi niektórzy dyrektorzy, jaka opinię ma wiceburmistrz -i wszystko to idzie na konto burmistrza, choć może nawet o tym nie wie, bo kto mu to powie? Jeśli więc burmistrz nie wiedział o problemie świń, to powinien zdymisjonować natychmiast osoby za to odpowiedzialne. Mam też pretensje do radnych, takiej kiepskiej rady nie mieliśmy chyba nigdy, tacy ludzie nas reprezentują??

   Ocena komentarza: warty uwagi (36) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. oletczanin #2206825 | 185.119.*.* 22 mar 2017 17:26

   POLICJANTOM pilnować ludzi to nie honor ujma dla munduru świń pilnować ok niech pracuje u prywaciarza to zobaczy wolne soboty jak świnia gwiazdy

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (50)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages