W Olecku szykuje się niezły „pasztet”

2017-03-23 09:31:19(ost. akt: 2017-03-23 09:46:58)
Posiedzenie komisji budżetowej Rady Miejskiej w Olecku

Posiedzenie komisji budżetowej Rady Miejskiej w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Ten „pasztet” będą musieli zjeść reformatorzy i dobra zmiana, bo cała sytuacja jest strzałem w stopę dla tych, którzy chcieli mieć szkołę w Kijewie. Stracą też nauczyciele – twierdzi burmistrz Olecka.
Warmińsko – mazurski kurator oświaty pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Miejskiej w Olecku dotyczący nowej sieci szkół podstawowych i gimnazjów, ale pod warunkiem wprowadzenia w niej kilku zmian. Najważniejsza dotyczy Gimnazjum w Kijewie, które gmina chciała włączyć w 8-letnią Szkołę Podstawową w Gąskach.

Kurator oświaty w swojej opinii z 17 marca wskazał, aby Gimnazjum w Kijewie od 1 września 2019 r. przekształcić w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Kijewie oraz ustalić granice jej obwodu szkolnego. Jednak już trzy dni później do Urzędu Miejskiego wpłynęło drugie pismo, w którym kurator oświaty poinformował, że Gimnazjum w Kijewie ma być przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową o dwa lata wcześniej, czyli już od 1 września 2017 roku.

— Dla mnie ta cała sytuacja jest „strzałem w stopę” dla tych, którzy chcieli mieć tę szkołę w Kijewie. Stracą też nauczyciele. Niestety, tak działa nasze kuratorium. Pierwszą opinię wydali, a potem drugą, bo jak mi powiedziano, były naciski. Zresztą wiem czyje. Niech teraz reformatorzy jadą i niech działają, bo „załatwili” nauczycieli, rodziców i uczniów — twierdzi burmistrz Wacław Olszewski.

Podczas posiedzenia komisji budżetowej Rady Miejskiej w Olecku burmistrz Olszewski zapewniał, że kuratorium oświaty w Olsztynie nie miało prawa zmienić swojej opinii.
— Opinia wydana pierwotnie jest wiążąca zarówno dla gminy, jak również dla kuratora. Nasi prawnicy i interpretacja Ministerstwa Edukacji Narodowej mówi wyraźnie, że raz wydana opinia nie może być zmieniana. Próbowałem wyjaśnić jak teraz mamy postąpić i którą opinię uwzględnić. W kuratorium w Olsztynie nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Później telefonicznie powiedziano mi, że rada miejska ma wybór, ale nie chciano mi dać na piśmie, czy uchwała będzie ważna, jeśli rada miejska zdecyduje się na pierwszy lub drugi wariant. Jestem pewien, że popełnili błąd, nie wiedzą jak z tego wybrnąć i teraz mówią „róbta co chceta”, a musimy powołać szkołę w Kijewie od 1 września 2017 roku lub od 2019 roku. Żadna opcja nie jest dobra, ale którąś musimy wybrać — twierdzi burmistrz Olecka.

Burmistrz Olszewski jest przekonany, że utworzenie 8-letniej Szkoły Podstawowej w Kijewie będzie błędem.

— Jeżeli Gąski byłyby połączone z Kijewem i tworzyły 8-letnią szkołę podstawową, to byłaby szansa, aby w Kijewie funkcjonowała szkoła, a samodzielnie nie ma szans. Ta decyzja kuratorium rozwala całkowicie dwie szkoły. W tym roku jeszcze pół biedy, ale gdy odejdą gimnazja, to od 1 września 2019 roku w Kijewie zostanie tylko podstawówka z trzema klasami, w których będzie 6 uczniów w klasie trzeciej, 4 w drugiej i 5 w trzeciej. Nikt nie będzie utrzymywał szkoły z 15 uczniami, bo nie ma w tym żadnej logiki. Poza tym, jeśli rada miejska w ogóle nie podejmie uchwały lub zostanie ona unieważniona, to wtedy w wszystkie szkoły podstawowe i zespoły szkół w gminie z automatu staną się szkołami 8-letnimi, a Gimnazjum nr 2 w Olecku i Gimnazjum w Kijewie będą wygaszone. Wówczas w Kijewie szkoła jeszcze dwa lata funkcjonuje, a co w Olecku z „Dwójką” – zwalniamy nauczycieli? Będę jeszcze barabanić do kuratorium, bo oni muszą zająć konkretne stanowisko, a nie umywać ręce, ale jak nam unieważnią uchwałę, to zobaczę, co ci reformatorzy i dobra zmiana powiedzą nauczycielom oleckiej „Dwójki”, którzy za dwa lata stracą pracę — mówi Wacław Olszewski.

Po wypowiedzi burmistrza radni z komisji budżetowej mieli spory dylemat, ale większość opowiedziała się za uchwałą z pierwszą opinią kuratorium, czyli utworzeniem SP w Kijewie od 2019 roku.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która odbędzie się 24 marca.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Renata #2210409 | 83.9.*.* 27 mar 2017 17:56

    to wydział edukacji z kierowniczką ma jechać do Warszawy?? przecież uchwały już podpisane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. kowal zawinił Cygana powiesili #2210301 | 217.99.*.* 27 mar 2017 14:58

    Na kogo wy psy wieszacie za to całe zamieszanie , toż pani minister powiedziała - NIKT NIE BĘDZIE ZWOLNIONY. A teraz winni sołtysi, Burmistrz, a nie np. komitet centralny PIS w Olecku. Jezdzili do Warszawy na migrantów - mają wprawę to niech pojadą do MENu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. *** #2209596 | 195.136.*.* 26 mar 2017 12:46

    A co pachnie ci stołek?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. gas #2209371 | 83.9.*.* 25 mar 2017 23:23

      Dlaczego nie było konkursu w Gąskach. To jest cyrk. Dyrektor z takim stażem.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. PÓŁ URZEDU WCAKOWEGO TO NIEZŁY PASZTET #2209279 | 91.233.*.* 25 mar 2017 20:21

        SMIECH NA SALI

        Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (20)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5