Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Kosmos, malarstwo secesyjne i „Jane Eyre”, czyli spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską

2017-05-11 15:13:17 (ost. akt: 2017-05-11 15:37:58)

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku, we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Olecku, odbyło się spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską. 

Agata Julia Prosińska opowiedziała o pierwszym tomie serii „Duchy Żywiołów”, zatytułowanym „Sylfida”. Jak wspomina sama autorka, napisanie pierwszego tomu zajęło jej zaledwie sześć tygodni.

Jest to książka o szesnastoletnim Bernardzie, który w czasie wakacji zostaje wysłany do maleńkiej szkockiej osady o nazwie Shieldaig. To tam zamieszkuje u swej babki, tajemniczej Violet, z którą początkowo nie potrafi znaleźć wspólnego języka. Nie dość, iż jest to osoba kontrowersyjna i uparta, to dodatkowo uchodzi w rodzinnej wsi za ogromną dziwaczkę, wierzącą w Duchy Żywiołów. 

Historia naszego głównego bohatera zaczyna się na dobre dopiero w momencie, gdy na brzegu plaży znajduje nieznajomą dziewczynę. Jak dalej potoczy się ta historia? Tego dowiesz się, Drogi Czytelniku, jeśli przeczytasz „Sylfidę”.

Inspiracji do jej napisania było wiele, między innymi: książki z serii „Piękne Istoty” i „Złoty kompas”, postać tragicznej postaci Ofelii, nieskończony kosmos, secesja w malarstwie, historia XIX-wiecznej Szkocji czy tez serial „Outlander”.

Agata opowiedziała wszystkim przybyłym na spotkanie, w jaki sposób powstają jej książki, skąd czerpie inspiracje i w jaki sposób kształtują się charaktery tworzonych przez nią postaci. Dla niej najważniejszym jest to, by byli oni jak najbardziej prawdziwi, by się rozwijali i oni sami, i ich historie.

Młoda autorka to osoba wszechstronnie utalentowana – pisze nie tylko książki, ale również sztuki teatralne. Oprócz tego rysuje, lepi figurki z plasteliny, gra na gitarze i ukulele. Obecnie pracuje nad piątym tomem „Duchów Żywiołów”.

Spotkanie było bardzo udane, a młodzież, która tłumnie nań przybyła, ustawiała się po książki i autografy. Agata otrzymała na pamiątkę, specjalnie dla niej stworzony na tę okazję, obrazek autorstwa oleckiego artysty-plastyka, Marka Pacyńskiego.

Ewa Omilian
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages