Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

O Sienkiewiczu w Oleckiej Izbie Historycznej

2017-08-16 23:39:05 (ost. akt: 2017-08-16 23:44:27)

We wtorek, 22 sierpnia o godz. 17 w Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się spotkanie pn. "Henryk Sienkiewicz – podróżnik w czasie i przestrzeni". O podróżach Sienkiewicza opowie Jolanta Sztachelska, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, historyk literatury, podróżoznawca i sienkiewiczolog.

Nie ma w całej literaturze polskiej drugiego pisarza, o którym, tak jak o Sienkiewiczu, z przekonaniem można by powiedzieć: homo viator. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej, odbył wojaże, o jakich inni mogli tylko marzyć – zwiedził Amerykę, Afrykę, część Azji, w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Oblicza się, że w latach 1871–1914 odwiedził siedemdziesiąt krajów. Nie przestając być Polakiem, był w pełnym tego słowa Europejczykiem, a jego życiorys mógłby stać się natchnieniem niejednego utworu literackiego albo filmu. I byłaby to opowieść fascynująca!

O podróżach Sienkiewicza opowie Jolanta Sztachelska, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, historyk literatury, podróżoznawca i sienkiewiczolog, autorka książek Reporteryje i reportaże (1997), Czar i zaklęcie Sienkiewicza (2003), Zabijanie klasyków (2015). W druku: Mity sienkiewiczowskie (2017) oraz Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach (2017).Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages