Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Fermy trzody chlewnej w Imionkach nie będzie?

2017-10-31 15:38:13 (ost. akt: 2017-10-31 15:50:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie odmówiła uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej w Imionkach. To daje burmistrzowi Olecka podstawę, aby nie wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, a bez niej inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie odmówiła uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej, w skład którego wchodzą budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych, na działkach w miejscowości Imionki w gminie Olecko.

Stanowisko RDOŚ jest dla gminy wiążące. Jeśli ta instytucja nie uzgodni warunków, to wówczas burmistrz ma podstawy, by nie wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Bez niej inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Inwestycja jest kontrowersyjna, bo pod długim tytułem ukrywa się przemysłowa ferma trzody chlewnej. Docelowo miało powstać siedem budynków, biogazownia, ujęcie wód podziemnych.

Z dokumentów wynika, że w odległości 2,17 km od brzegów tzw. „Szyjki” na jeziorem Oleckim Wielkim, 721,29 m od zabudowań Lipkowa i 816,07 m od zabudowań w Imionkach powstać ma na obszarze 4,5 ha ferma trzody chlewnej. Planuje się tam hodować 14 440 sztuk warchlaków (do 4 miesiąca) oraz tuczników do 110 kg 9360 szt. Razem to 23 760 sztuk.

Słów kilka o procedurze…..

16 grudnia 2016 r. firma Wesstron sp. z o .o. zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. - Żeby ją wydać gmina Olecko musi mieć m.in. opinie od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku oraz uzgodnienie warunków realizacji inwestycji od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie - mówi burmistrz. Wacław Olszewski.

W trakcie procedury obie instytucje wzywały inwestora do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

20 czerwca 2017 r. gmina Olecko otrzymała pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku dla tej inwestycji.

W międzyczasie gminni urzędnicy przesłali do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie kilka opracowań.
Były to:
- ocena zasięgu zapachowego odziaływania fermy trzody chlewnej wraz z biogazownią planowanych do budowy w miejscowości Imionki, gmina Olecko;
- inwentaryzacja przyrodnicza terenu planowanej inwestycji polegającej na „budowie Fermy Trzody chlewnej wraz z biogazownią planowaną do budowy w miejscowości Imionki, gmina Olecko;
- opinia dotycząca oceny wpływu na środowisko i zdrowie ludzi dla raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie „Centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej, w którego skład wchodzą: budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych” w miejscowości Imionki, gmina Olecko.

Te same dokumenty zostały przesłane również do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku z prośbą o podjęcie nowego stanowiska w tej sprawie.

30 października 2017 r. gmina Olecko otrzymała z RDOŚ postanowienie o odmowie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia.

Dodatkowo radni gminy Olecko podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Imionki I”, obejmującą m.in. przedmiotowy teren. Zainteresowanie było duże - 999 osób podpisało się pod 8 wnioskami do miejscowego planu na „ Imionki I”. Obecnie na ten teren opracowany został projekt planu miejscowego, który został przekazany do zaopiniowania przez właściwe organy i instytucje. Jeśli zapisy planu będą utrzymane to w przyszłości na tym terenie tak duża inwestycja nie będzie mogła być realizowana.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. paruzel #2366116 | 83.6.*.* 2 lis 2017 23:17

  im bliżej do wyborów, to wyjdzie, że to Josko wykończył świnskie hodowle

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kabum #2365957 | 37.47.*.* 2 lis 2017 19:13

  Jedno proste pytanie do ojców rewolucji kto odkrył i do końca walczy żeby świniarnia nie powstała ? Izba Rolnicza więc nie przypisujcie sobie sukcesów czyiś i ciężkiej kilkumiesięcznej pracy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. abc2 #2365723 | 178.235.*.* 2 lis 2017 13:59

   Proszę poczytać ustawę o planowaniu przestrzennym. Zgodnie z prawem to burmistrz i rada miejska kształtuję ład przestrzenny w gminie. To rada na wniosek burmistrza uchwala studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a na podstawie tej uchwały uchwala szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego. I to właśnie te plany określają jakie tereny w gminie przeznaczone sa na np budownictwo mieszkaniowe, tereny przemysłowe, produkcji zwierzęcej czy inne. I to na podstawie tych planów przedsiębiorca widzi jakie może i gdzie prowadzić inwestycje. Nie trzeba być jasnowidzem tylko przeczytać trochę ustaw dotyczących tych spraw.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. paul #2365385 | 80.53.*.* 2 lis 2017 07:29

   Oczywiście, że świniarnia będzie. Westtron usunie uchybienia wskazane w uzasadnieniu decyzji. Tu potrzebne są raczej protesty społeczności.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jasnowidz #2365199 | 91.233.*.* 1 lis 2017 19:59

    No widzę, że ~oleccznin już dawno temu wiedział, że w tym miejscu ktoś będzie chciał ulokować taką uciążliwą inwestycje...Może tak mądralo powiesz jakie inwestycje będą ulokowane w naszej gminie w 2022 czy 2039 roku to wówczas obecni radni podejmą odpowiednie decyzje już teraz, żeby kolejny taki bystrzak jak ty nie zarzucił że przez tyle lat nic nie zrobiono...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (23)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages