środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Całki, Newton i sztuka nie tylko na lekcjach

2017-11-08 13:31:13 (ost. akt: 2017-11-08 13:44:30)

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Olecku

W piątek, 3 listopada klasy o profilu matematyczno - fizycznym I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Olecku nie rozwiązywały zadań. Nie było klasówek ani kartkówek. Wszyscy gromadnie wybrali się na wycieczkę.

Uczniowie najpierw odwiedzili Politechnikę Białostocką. Uczestniczyli w warsztatach, wykładach oraz rozmawiali ze studentami działającymi w wydziałowych kołach naukowych. W grupach mieli zajęcia na dwóch wydziałach.

Na Wydziale Informatyki prof. Z. Bartosiewicz opowiadał o „Grafach, drogach i cyklach”, natomiast studentki z Koła Math4You rozwiązywały „Problem dnia urodzin”. Równolegle trwały warsztaty „Lego Sumo dla liceum” prowadzone przez Koło Mobilne Systemy Inteligentne. Na Wydziale Mechanicznym licealiści z Olecka spotkali się ze studentami - konstruktorami wyścigowego Cerbera Pneumobila- pojazdu napędzanego sprężonym powietrzem. Dr hab. inż. A. Adamowicz, w asyście studenta, opowiadał o budowaniu samolotów udźwigowych. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Od kilku lat Politechnika Białostocka patronuje klasom matematyczno- fizycznym naszego liceum.

Po przerwie obiadowej młodzież udała się do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Licealiści obejrzeli przepiękny musical pt. „Doktor Żywago”. Poza treściami historycznymi- groza i prawdziwe oblicze rewolucji październikowej i czas porewolucyjny- była opowieść o miłości. Sceny zbiorowe przeplatały śpiewane songi wykonywane przez solistów, dużo było także scen mówionych, muzyki i tańca. Widza zachwycały kostiumy i mnóstwo rekwizytów. Ogromne zainteresowanie wzbudziły pomysły inscenizacyjne- wykorzystanie ruchomych podestów i zapadni, zróżnicowane poziomy ruchomej sceny.

Młodzież wracała do domu z ogromnym bagażem nowych doświadczeń- poznała wiele tajników najnowszej wiedzy technicznej oraz wybitne dzieło literatury światowej, doznała wielu przeżyć, rozwijała wrażliwość estetyczną, integrowała się. To były bardzo piękne lekcje z różnych dziedzin: nauki i kultur.

Nad całością patronat sprawowali: dyrektor Nina Grodzka, Zdzisław Grodzki oraz wychowawcy Katarzyna Kamińska, Mariola Pezowicz oraz Marcin Putra, który był kierownikiem wycieczki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages