środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

W I LO w Olecku przenieśli się w odległe momenty polskiej historii

2017-11-10 21:39:54 (ost. akt: 2017-11-10 21:56:12)

Autor zdjęcia: Marcin Putra

Dzień przed 99. rocznicą odzyskania niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku odbył się uroczysty apel.

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, odrodziło się Państwo Polskie. O pamięć i narodową tożsamość walczyły cztery pokolenia Polaków. Przygotowana przez uczniów i nauczycieli inscenizacja przeniosła widzów w odległe momenty polskiej historii.

Symboliczne złożenie korony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (w tej roli Jakub Dzienisiewicz) w ręce Katarzyny Wielkiej (Michalina Bałazy) rozpoczęło teatralną podróż przez ponad wiek zaborów. Pojawili się kosynierzy oraz chorążowie powstania listopadowego, a spomiędzy nich na scenę wyszedł Adam Mickiewicz (Jakub Śliwiński) z mesjanistycznym przekazem z „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego”.

W przedstawieniu pojawiły się również kluczowe postacie, które najbardziej przysłużyły się idei odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli działacze polityczni okresu sprzed i tuż po pierwszej wojnie światowej - Ignacy Jan Paderewski (Marcin Domoradzki), Roman Dmowski (Adam Kopiczko) i oczywiście Józef Piłsudski (Bartosz Biszewski).

Urzeczywistnienie snu o wolności było zasługą wybitnych jednostek, zorganizowanych grup i pokoleń prostych ludzi szanujących tradycję, rozwijających kulturę i kultywujących narodową obrzędowość. Autorzy scenariusza apelu skupili się przede wszystkich na postaciach tych pierwszych, ale trud całego narodu również został uwzględniony w tekstach informacyjnych. Wszystko opatrzone podniosłą muzyką, ciekawymi kostiumami i scenografią współgrało bardzo dobrze i pozostawiło w obserwatorach pozytywne wrażenia estetyczne.

Oprócz wymienionych osób w apelu wystąpili: Sandra Klewicka (Polonia), Jacek Protasiewicz (Fryderyk Wielki), Marcin Gibowicz (cesarz Franciszek I), Krystian Różański (chorąży) Maciej Waluśkiewicz (kosynier), Mateusz Kisłowski (Woodrow Wilson), Sandra Świerzbin, Paulina Zubowicz, Anna Skorupska (śpiew) oraz Natalia Szymanowska i Łukasz Grygieńć (lektorzy). Obsługą techniczną zajął się Aleksander Krupa.

Akademię przygotowali nauczyciele historii Zbigniew Stefanowski, Mariusz Piotr Bartnicki i Paweł Kurowski.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages