Niedziela, 19 listopada 2017. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku nie zmienia zdania w sprawie fermy w Imionkach

2017-11-13 10:22:26 (ost. akt: 2017-11-13 10:38:04)

Powiatowy Inspektor Sanitarny podtrzymał swoją pozytywną opinię w sprawie budowy fermy trzody chlewnej w Imionkach koło Olecka. Zasłania się brakiem regulacji prawnych w sprawie odorów. O zmianę opinii prosił burmistrz Wacław Olszewski.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku uważa, że nowe informacje przedłożone przez burmistrza Olecka, nie są wystarczające do zmiany wcześniej zajętego stanowiska w sprawie fermy trzody chlewnej w Imionkach, m.in. ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych sprawie odorów.

Sanepid na podstawie raportu o oddziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko przedłożonego przez inwestora, stwierdził że emisja zanieczyszczeń nie powoduje przekroczeń obowiązujących norm czystości powietrza dla przyjętych założeń, tak samo jak i w przypadku hałasu.

Jednocześnie PPIS przyznaje, że nie jest to dowód na to, że inwestycja ta nie będzie powodowała negatywnego oddziaływania na ludzi. Dlatego Powiatowy Inspektor Sanitarny uważa, że koniecznie trzeba przeprowadzić rzetelną i niezależną analizę, ale dopiero po zakończeniu realizacji inwestycji w Imionkach. Wówczas w przypadku przekroczeń standardów jakości powietrza lub hałasu, których poziom jest regulowany prawnie, inwestor będzie zmuszony do zmniejszenia uciążliwości emisji, w tym odoru.

Przypomnijmy, że 30 października odmienne stanowisko w tej sprawie zajęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, która odmówiła uzgodnienia warunków realizacji inwestycji w Imionkach.

Stanowisko RDOŚ jest dla gminy wiążące. Jeśli ta instytucja nie uzgodni warunków, to wówczas burmistrz ma podstawy, by nie wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Bez niej inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Burmistrz Wacław Olszewski już zapowiedział, że nie wyda pozytywnej decyzji, choć liczył na zmianę stanowiska przez PPIS w Olecku.

Inwestycja w Imionkach jest mocno kontrowersyjna. Z dokumentów wynika, że ferma trzody chlewnej ma powstać w odległości 2,17 km od brzegów tzw. „Szyjki” na jeziorem Oleckim Wielkim, 721,29 m od zabudowań Lipkowa i 816,07 m od zabudowań w Imionkach powstać ma na obszarze 4,5 ha . Planuje się tam hodować 14 440 sztuk warchlaków (do 4 miesiąca) oraz tuczników do 110 kg 9360 szt. Razem to 23 760 sztuk.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mazgaj #2376307 | 163.172.*.* 17 lis 2017 11:26

  Niech wreszcie ktoś zrobi porządek w tym oleckim sanepiździe. Kto i w jakim celu przywiózł w teczce tą panią z Pisza do Olecka. Naprawdę nie było tu człowieka miejscowego który by rozumiał i widział potrzeby naszej społeczności a nie tylko zastawiał się przepisami?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gość #2376278 | 178.36.*.* 17 lis 2017 11:00

   ".....inwestor będzie zmuszony do zmniejszenia uciążliwości emisji, w tym odoru. -cytat. Ciekawy jestem w jaki to sposób ZMUSZONO by inwestora do zmniejszenia tych uciążliwości? Wlepiając mu karę w maksymalnej wysokości 2500 PLN ? Najlepiej jest dmuchac jednak na zimne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. SANEPID ??? #2375658 | 46.183.*.* 16 lis 2017 14:13

   Czy taka instytucja wogóle istnieje w Olecku? Czy sprawdzali kiedykolwiek dezynfekcję narzędzi w zakładach fryzjerskich? Od kilku lat zmieniam fryzjera i wszędzie to samo. Z łba na drugi łeb przenoszą wszystko, a tyle się mówi o żółtaczce zakaźnej, HIV itd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. "A ty kto, wegetarianin ? Mięsa nie żresz ? " #2375542 | 87.207.*.* 16 lis 2017 11:33

   Przeczytaj co napisałeś(łaś). Widzisz mięso i żarcie. Siedzisz i żresz. W Twoim braku wyobraźni, nie ma miejsca na inny teren niż świniarnia pod nosem. W Twoim braku wyobraźni nie ma miejsca na czystą wodę, powietrze, zdrowie. Po co jezioro? Lepsza gnojówka, nad którą tylko wzdychać można do czasów krainy tysiąca jezior zamienionej w miejsce dla prosiaków, nie dla ludzi. Dziś, teraz się dowiesz, że są ludzie jedzący ryby, drób, bardzo rzadko wieprzowinę. Nie żrą. Jedzą z dużą ilością warzyw.Praca? Tak, będzie praca za bardzo małe pieniądze, których nie wystarczy na wszystko. Dziś jednak wiem, że tej chlewni nie będzie. Nie mogę w to uwierzyć. Cud nad Legą?

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. nic już nie pomoże, pieniądze wzięte #2374777 | 87.207.*.* 15 lis 2017 11:36

   Żegnam na zawsze. Tak daleko nikt nie przyjedzie na kontrolę. Grajdołek rodzinny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (34)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages