środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Kijewie

2017-11-13 12:41:20 (ost. akt: 2017-11-13 13:01:39)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W przededniu Święta Niepodległości gimnazjaliści klasy II a SP w Kijewie pod kierunkiem polonistki Sylwii Dudanowicz przygotowali przedstawienie upamiętniające odrodzenie się Polski po 123 latach niewoli.

Podczas uroczystego apelu uczniowie przypomnieli, co kryje się pod tak ważną dla Polaków datą.

Opowieści na temat wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj wolności snuła przewodniczka ( w tej roli Agnieszka Zabłocka) oprowadzająca po muzeum szkolną wycieczkę, nieszczególnie zainteresowaną tym, o czym z wielkim zaangażowaniem i przejęciem opowiadała.

A przedstawiała historię znajdujących się tam pamiątek poświęconych ostatnim latom naszej państwowości. Zdenerwowana zachowaniem kontrowersyjnej młodzieży przerwała wykład, po czym ze wzburzeniem wyszła z sali muzealnej.

Słowa jednego z uczniów doprowadziły do tego, że kobieta znajdująca się na obrazie – Dama z wachlarzem (Ewa Surażyńska) - oraz Pan Leopold z małżonką – (Mateusz Bakirski oraz Karolina Jasińska) przekroczyli czas, aby opowiedzieć, jak doszło do tego, że po 123 latach niewoli Polska znów znalazła się na mapie świata.

W swoich opowieściach cofnęli się do 1795 roku - III rozbioru Polski, roku 1830 – Powstania Listopadowego, 1863 - Powstania Styczniowego,1914- wybuchu I wojny światowej oraz do najważniejszej z dat – 1918 roku - odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieli głęboką wiarę i nadzieję, że przedstawione przez nich fakty zmienią mentalność rozhukanej młodzieży.

Całość przedstawienia dopełniły powszechnie znane pieśni patriotyczne ( "Krajobraz po uczcie" Jacka Kaczmarskiego, "Rota", "Wojenko, wojenko", "Pierwsza Brygada", "Taki kraj" Jana Pietrzaka ), które dodały patosu i zmusiły do zadumy nad historią.

Oprawą muzyczną zajął się Michał Sieczkowski z pomocą innych kolegów.

Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniła niejednego z zebranych na holu szkoły do refleksji na temat naszej historii.

Po zakończeniu apelu przedstawiciele klasy drugiej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Dębem Pamięci oraz tablicy upamiętniającej Antoniego Piotrowskiego.

Sylwia Dudanowicz


Polub nas na Facebooku:

Źródło: gimnazjumkijewo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages