środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

„Nieśmiertelna póki my żyjemy", czyli Święto Niepodległości w SP 2 w Olecku

2017-11-15 14:49:23 (ost. akt: 2017-11-15 14:58:15)

Autor zdjęcia: Archiwum SP 2 w Olecku

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po odśpiewaniu hymnów, państwowego i szkoły, wszyscy zebrani odśpiewali pieśń patriotyczną: „My pierwsza brygada”.

Dyrektor Barbara Taraszkiewicz przywitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wolności przywołując słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro jakim jest wolna ojczyzna”.

Następnie zabrał głos burmistrz Wacław Olszewski, który zwrócił się do uczniów mówiąc, że są przyszłością narodu i swoją przyszłość powinni budować na historii, tradycji i kulturze.

Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Uczniowie klas gimnazjalnych i podstawowych w swojej części artystycznej przybliżyli rozterki i uczucia walczących o niepodległość, przeplatając treści historyczne pieśniami patriotycznymi, które wykonały laureatki XIII Gminnych Eliminacji Pieśni Patriotycznej: Nikola Kempisty, Martyna Ulikowska i Oliwia Sulima.

Jednak w programie największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. W scenariuszu akademii nie zabrakło również występów dzieci oddziału przedszkolnego, którzy zaśpiewali piosenkę o Olecku, a uczniów klasy I B wysłuchaliśmy w piosence „Maszeruje wojsko” z udziałem Jednostki Strzeleckiej uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Rytmiczność i melodyjność tych piosenek, porwała do wtórowania wszystkich zebranych, a oklaskom nie było końca.

Delegacja społeczności szkolnej również złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci jednemu z bohaterów Bolesławowi Deszertowi.

Scenariusz uroczystości przygotowały Magdalena Białokozowicz i Anna Kaczor.
Bogna Anna Makola
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. r3 #2375308 | 83.9.*.* 16 lis 2017 05:26

    Wieliczki, 11 listopada , zorganizowały urodziny księdza Antoniego .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages