Nie daj szans wirusowi HPV

2017-12-08 10:05:00(ost. akt: 2017-12-08 09:51:34)

Autor zdjęcia: Archiwum Starostwa Powiatowego w Olecku

Władze powiatu oleckiego, wspólnie z gminami, zamierzają kontynuować szczepienia przeciw wirusowi HPV dziewcząt. O działaniach związanych z profilaktyką raka szyjki macicy rozmawiamy ze starostą oleckim Marianem Świerszczem.
— Czy w 2018 roku będą kontynuowane szczepienia przeciw wirusowi HPV dziewcząt zamieszkałych na terenie powiatu oleckiego?
— W przyszłym roku będziemy kontynuowali realizację powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009 - 2020”. Zaproponowaliśmy czterem gminom wspólną realizację programu poprzez współfinansowanie szczepienia 14-letnich dziewcząt. Podobnie jak w minionych dwóch latach będziemy prowadzili kampanię informacyjno – edukacyjną, aby do szczepień przekonać jak najwięcej rodziców dziewczynek, które nasz program obejmuje.

— Jakie działania zamierzacie podjąć w ramach tej kampanii ?

— Będą to przede wszystkim spotkania z 14-letnimi uczennicami w szkołach, w celu przekazania im informacji o podejmowanych działaniach w ramach realizowanego programu zdrowotnego. Przekażemy też pisma informacyjno – edukacyjne do rodziców lub opiekunów prawnych wraz z harmonogramem szczepień oraz zaproszeniem na spotkanie z ginekologiem. Takie spotkanie jest bardzo ważne, bowiem lekarz informuje o wskazaniach i przeciwwskazaniach do szczepienia. Na spotkanie z rodzicami i ich córkami zaprosimy przedstawicieli samorządów oraz zakładów opieki zdrowotnej, w których będą zorganizowane szczepienia. W Starostwie Powiatowym w Olecku, w urzędach gmin, we wszystkich szkołach, w których będą uczyć się 14-letnie dziewczęta oraz w zakładach opieki zdrowotnej, gdzie będą zorganizowane szczepienia, zostaną rozwieszone plakaty informujące o bezpłatnych szczepieniach przeciw wirusowi HPV. Informacja o szczepieniach dziewcząt zostanie też zamieszczona na stronach internetowych starostwa i gmin. Planuję również prowadzić kampanię poprzez media. Będą też kolportowane bezpłatne foldery pt. „Co mogę zrobić, aby ochronić się przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami powodowanymi przez HPV?". Chciałbym podkreślić, że takie foldery te są dostępne na terenie naszego urzędu przez cały rok, a dodatkowo pod numerem telefonu 721870216, pod którym zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje dotyczące realizowanego programu.

— To całkiem szeroki zakres działań informacyjno-promocyjnych, ale czy w Pana ocenie będą one wystarczające?
— Z pewnością trafią do zainteresowanych, którzy będą chcieli zdobyć wiedzę na temat realizowanego programu zdrowotnego. Dotychczas tak organizowałem kampanię, aby każdy zainteresowany tym tematem mógł w ciągu roku uzyskać informacje o programie i organizowanych szczepieniach przeciw wirusowi HPV, a także planowanych działaniach na kolejny rok.

— Czy rodzice dotychczas zgłaszali uwagi, bądź propozycje dotyczące realizowanego programu?
— Nasz program zdrowotny realizujemy od 2009 roku. Ogromny nacisk położyliśmy na edukację zdrowotną, zachęcenie kobiet do systematycznych badań profilaktycznych. Organizowaliśmy tzw. „Białe Niedziele”, podczas których kobiety zgłaszały się na badanie cytologiczne. Działania te spowodowały wzrost zgłaszalności na badanie cytologiczne. Do 2015 roku takich szczepień nie organizowaliśmy, na co zwracali nam mieszkańcy. Wówczas padła po raz kolejny propozycja, aby wspólnie z gminami rozpocząć szczepienie 14- letnich dziewcząt i się udało, głównie dlatego że ceny szczepionek były dużo niższe, niż wcześniej. Od 2016 roku, realizując program wspólnie z gminami, uważnie słuchaliśmy uwag mieszkańców i staraliśmy się je wszystkie uwzględnić, a wśród nich m.in. objęcie szczepieniem dziewcząt urodzonych w 2001 roku. Część rodziców również prosiła, aby informacja o bezpłatnych szczepieniach była przekazana dużo wcześniej, podczas zebrań w szkołach. Po prostu chcieli mieć więcej czasu na badania i konsultacje z lekarzami rodzinnymi czy też ginekologami, zwłaszcza w przypadku, gdy dzieci chorują na choroby przewlekłe, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty trwa nawet kilka tygodni. Tylko w 2016 roku tego typu szczepieniami objęliśmy około 40 procent 14-letnich dziewcząt z terenu naszego powiatu. We wrześniu tego roku wystąpiłem do gmin z propozycją współfinansowania programu zdrowotnego w 2018 roku i poprosiłem, aby po zabezpieczeniu środków w budżetach gmin, informacja o planowanych działaniach w zakresie szczepień została przekazana rodzicom poprzez szkoły.

— Kto podejmuje decyzję o szczepieniu dziecka?
— Chciałbym podkreślić, że szczepienia przeciw wirusowi HPV nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale są zalecane. W związku z tym każdy rodzic czy opiekun prawny sam podejmuje decyzję o szczepieniu swojej córki czy podopiecznej.

— Dziękuję za rozmowę.bold text

fot.
Starosta olecki Marian Świerszcz na spotkaniu dotyczącym szczepieniom przeciwko wirusowi HPV
Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Olecku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5