Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odnowienie nagrobka pierwszego burmistrza Olecka

2018-01-05 11:11:25 (ost. akt: 2018-01-05 11:13:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Wspólnie ocalmy pamięć i uratujmy przed zniszczeniem nagrobek Feliksa Jordana – Lubierzyńskiego. Pomóżmy odnowić nagrobek pierwszego po II wojnie światowej burmistrza naszego miasta.

Przed dwoma miesiącami opisywaliśmy sprawę niszczejącego od lat nagrobka pierwszego po II wojnie światowej burmistrza Olecka. Wówczas obecny gospodarz miasta Wacław Olszewski wyjaśniał, że renowacja nagrobków nie należy do obowiązków gminy.

Jednak po naszym artykule zastępca burmistrza Mariusz Miłun spotkał się m.in. z radnym Jarosławem Bagieńskim, który tę sprawę poruszał na sesji rady miejskiej, oraz z olecczaninem Wojciechem Bojarem, który już kilka lat wcześniej sygnalizował, że nagrobek Feliksa Jordana - Lubierzyńskiego niszczeje. Po kolejnym spotkaniu, tym razem również z udziałem przedstawicieli Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”, zapadła decyzja o rozpoczęciu społecznej zbiórki pieniędzy na odnowę nagrobka.

— Liczę, że dzięki temu uda się nam sprawę doprowadzić do pomyślnego zakończenia. Mamy już projekt i byliśmy u kamieniarza, który podejmie się odnowienia nagrobka, a w zasadzie wykonania nowego, bo ten niestety już się do tego nie nadaje. Nowy pomnik będzie w zasadzie identyczny. Jeśli zbiórka się powiedzie, to chcielibyśmy, aby nowy nagrobek wykonać w lipcu 2018 roku. Byłoby to nawiązanie do lipca 1945 roku, gdy Feliks Jordan - Lubierzyński zaczął pełnić funkcję burmistrza Olecka, choć jeszcze bez oficjalnej nominacji — mówi Wojciech Bojar.

Organizatorzy społecznej zbiórki wydali już ulotkę informacyjną, która będzie rozprowadzana po zakładach pracy, sklepach i wśród osób prywatnych. Wpłat można dokonywać na specjalnie wydzielone konto OSA „Zamek”: 74 1600 1462 1024 4394 3000 0001.

Przypomnijmy, że Feliks Jordan - Lubierzyński urodził się 1 XII 1883 roku w Grzywnie koło Torunia, a zmarł 8 stycznia 1965 roku w Olecku. Ukończył szkołę średnią w Dreźnie, a potem studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po II wojnie światowej przyjechał do Białegostoku, a potem do Olecka. W trakcie jego urzędowania uruchomiono wodociągi i doprowadzono prąd elektryczny, otwarto szkołę powszechną i gimnazjum, prace rozpoczął szpital, straż pożarna, Urząd Stanu Cywilnego, Państwowy Urząd Repatriacyjny i pierwsi rzemieślnicy. Przy pomocy sołtysów i wójtów otwierał pierwsze szkoły we wsi. Po rezygnacji ze stanowiska 3 lipca 1946 roku pracował w referacie kultury i sztuki oleckiego Starostwa Powiatowego, próbując łączyć pasje historyczne i organizatorskie z misją tworzenia w Olecku polskiej administracji. Inwentaryzował i zabiegał o zabezpieczenie zabytkowych obiektów, poszukiwał śladów miejscowej kultury ludowej, zakładał pierwsze placówki kulturalne, m.in. doprowadził do budowy domu kultury. Ci, którzy go pamiętają, zgodnie podkreślają jego wysoką kulturę osobistą, znajdującą wyraz w tolerancji i wyrozumiałości wobec różnych poglądów i postaw życiowych. To, co szczególnie ujmowało obcujących z nim ludzi, jednając mu wielu przyjaciół, była tak charakterystyczna dla niego skromność i bezinteresowność.
ZM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2412032 | 37.248.*.* 7 sty 2018 18:54

  mozemy zbiórke robic , jezeli miasto groszem nie śmierdzi lub radnym to wisi ale na remont ogrodzenia cmentarza komunalnego, bo to świeci przy głównej drodze, parkan sypie się i woła o remont.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AAAA #2411961 | 37.8.*.* 7 sty 2018 17:14

  Kochani radni zamiast zajmować się problemem zamiennym, może rozliczycie burmistrza z tak niskich dotacji unijnych. Olecko jest w ogonie, a wy zajmujecie się tak mierną sprawą, która nie przyniesie żadnych korzyści mieszkańcom. Myślałem, że pierwszy Burmistrz nie miał rodziny to nawet to popierałem, ale dzisiaj po przeczytaniu komentarzy, z których dowiedziałem się kim są potomkowie to zmieniłem zdanie o 180 stopni. A za taki stan pomnika powinni wstydzić się jego potomkowie, bo to jest hańba na ich wizerunku ale i na honorze, chyba że takowego nie mają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 91-233 do 91-233 #2411687 | 91.233.*.* 7 sty 2018 10:24

  Piszesz że jest zgoda rodziny . jeżeli jest to niech sobie radny zbiórke robi . jezeli beda frajerzy , zeby wspomagać " biednych" dzieci pani doktor J. -prawnuków czy "biednej" prawnuczki zajmujacej okazały dom po pradziadku na ulicy sembrzyckiego to takze ich sprawa. ja na ten cel grosza nie dam- bo oni nie sa inni nai na grób pradziadka powinni sie złozyć , jezeli maja odrobine ambicji i wstydu. A tak na marginesie . F J Lubierzyński był chyba przez rok burmistrzem olecka i nie róbmy legendy. Wielu pierwszych osoadników zrobilo znacznie więcej. Przypisuje się obecnie Panu Lubierzyńskiemu uruchomienie gazowni czy wodociagow , młyna itp. Z kolei rodzina ówczesnego starosty Romualda stankiewicz publikuje że to zasługa własnie pana Romualda a nie pana Feliksa.a tak naprawdę to gazownia czy wodociagi to najbardziej tu się zaslużył inz Alojzy lewicki i ludzie któryz pod jego kierownictwem te urządzenia uruchamiali- Pan lewicki także ma juz stary pomnik na cmentarzu parafialnym w olecku- zróbmy kolejna zbiórkę- bo on rodziny nie pozostawił. Ale tak naprawdę to rodzina powinna się po prostu zawstydzić i sprawę zalatwić we własnym zkresie albo zgodnie z prawem grób zgłosic do likwidacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. fdw #2411286 | 83.6.*.* 6 sty 2018 15:17

   Oczywiście jest to sprawa rodziny. Aż wstyd bo ludzie , rodziny składają sie na pomniki dla dziadków.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kort #2411272 | 83.6.*.* 6 sty 2018 14:38

   własnie, czy jest zgpda rodziny na takie akcje??? to podstawowe pytanie, na które "ambitny" wiceburmistrz z "ambitnym" radnym powinni nam odpowiedzieć !

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (27)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages