Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Czy w Olecku pójdziemy aleją gwiazd?

2018-01-08 14:45:50 (ost. akt: 2018-01-08 14:58:37)
Aleja 450-lecia Olecka

Aleja 450-lecia Olecka

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Jest pomysł, aby przy Alei 450-lecia zrobić tabliczki wmurowane w aleję, z datami związanymi z historią miasta i nazwiskami znanych olecczan – Polaków, ale też i tych, którzy byli tu przed nami — wyjaśnia burmistrz Olszewski.

Podczas posiedzeń komisji, ale też na sesji Rady Miejskiej w Olecku, niektórzy radni poruszyli temat promocji historii naszego miasta, również w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Radny Wojciech Leonarczyk zaproponował, aby stworzyć w mieście aleję wybitnych olecczan.
— Można by do tego wykorzystać istniejącą Aleję 450-lecia Olecka, bądź którąś z alejek przy Placu Wolności. W nawierzchni tejże alejki można by wmurowywać nazwiska wybitnych olecczan. Była by to akcja długoletnia i nie kosztująca zbyt dużo — wyjaśnia radny Leonarczyk.

Z kolei radna Maria Dzienisiewicz podkreśliła, że Olecko ma swoją historię, a wciąż nie jest ona udostępniania w przestrzeni miasta i gminy.
— Prosiłabym o wykonanie tablic, bądź innych symboli upamiętniających dawnych mieszkańców Margrabowej, obecnego Olecka oraz o ustalenie dokładnych lokalizacji historycznych miejsc. U podstaw wniosku leży odpowiednie uszanowanie pamięci Żydów – ludzi, którzy niegdyś stanowili część społeczności Margrabowej i mieli wpływ na rozwój miasta — mówi radna Dzienisiewicz.
Radna wyjaśniła, że należałoby upamiętnić miejsce, w którym stała dawna synagoga przy obecnym Placu Wolności 9, kirkut przy ul. Gołdapskiej oraz getto z okresu II wojny światowej.

Do wniosków radnych odniósł się burmistrz Wacław Olszewski.
— Planujemy, aby faktycznie byłych mieszkańców w jakiś sposób wspomnieć. Jest pomysł, aby przy Alei 450-lecia zrobić tabliczki, być może wmurowane w aleję, z najważniejszymi datami związanymi z historią Olecka. Dyskutowaliśmy również nad tym, aby przy tejże alei w formie tablic uhonorować znanych olecczan – nie tylko Polaków, ale również tych, którzy byli przed nami. Na budynkach zabytkowych, których w Olecku nie jest wiele, ale jest np. poczta, zamek, Wieża Ciśnień, chcemy zrobić tabliczki informacyjne, aby ktoś, kto przyjeżdża z zewnątrz dowiedział się czegoś o historii budynku. Rozważamy też ogłoszenie konkursu dla dzieci i młodzieży, aby rozmawiali ze swoimi dziadkami lub innymi osobami starszymi, które przyjechały do Olecka tuż po wojnie, i zrobili prezentację multimedialną tych wspomnień. Opowiedziane historie mogłyby stanowić podstawę do zrobienia zbiorczego opracowania na temat historii Olecka — mówi burmistrz Olszewski.

Jednocześnie burmistrz podzielił się wątpliwościami dotyczącymi diaspory żydowskiej.
— Tablicę na budynku przy Plac Wolności 9, czyli w miejscu, gdzie przed wojną była synagoga należy zrobić, ale mam wątpliwości, czy powinniśmy pokazywać miejsce cmentarza żydowskiego przy tzw. Złotówce. W ten sposób wystawimy niejako mieszkańcom Olecka „laurkę” tego, co się stało z tym cmentarzem, bo tam ekshumacji nie było, więc trzeba się zastanowić czy mamy, czym się chwalić — przyznaje burmistrz.

Dylematów dotyczących upamiętnienia Żydów mieszkających przed wojną w Olecku, nie miał radny Maciej Juchniewicz.
— To nie jest nasza wina, że kirkut w tym miejscu został rozebrany, zakopany czy przykryty, natomiast nasza reakcja świadczy o tym, że chcemy o to zawalczyć, upamiętnić O ile mieszkańcy niemieccy są upamiętnieni, bo jest cmentarz ewangelicki, choć też co prawda miejsce to było rozgrzebywane i grabione, ale w pewnym momencie to się zastopowało i w sensie pamięci jest to miejsce pochówku mieszkańców cywilnych i żołnierzy. Co do kirkutu, to tablica w tym miejscu jak najbardziej powinna być, tym bardziej, że tam ci ludzie spoczywają. Wspólnie z historykami należy w jakiś symboliczny sposób spróbować to miejsce pokazać, tym bardziej, że na portalu prowadzonym przez Muzeum Historii Żydów Polskich, to miejsce jest wskazane jako kirkut. Pokazane jest też miejsce izolacji oleckich Żydów przed wywózką oraz synagoga w centrum. Jesteśmy tutaj którąś już narodowością i warto upamiętnić tych, którzy zostawili nam Olecko w taki czy inny sposób, bo w mieście jest bardzo dużo śladów przeszłości i warto je uhonorować, zaś kwestia Żydów oleckich nigdy nie była poruszana, bo być może musiało minąć trochę czasu, ale oni też współtworzyli to miasto. Włożyli swoją cegiełkę w rozwój Olecka, tak samo jak Niemcy i Polacy, którzy tu żyli i warto o tym pamiętać — podkreśla radny Juchniewicz.

A co Państwo sądzą na ten temat?
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2486333 | 91.233.*.* 18 kwi 2018 07:20

  Już żydów wspominają, więc jedno jest pewne: niedługo kreatury wypełzną po "swoje" i na start będą żądać terenu wokół Pl. Wolności.... i ten z pewnością zostanie im oddany. IV rozbiór Polski już wystartował.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cisowy #2415568 | 217.99.*.* 11 sty 2018 15:54

  ciekawe, piwochłopek wchodzi na historyczne tematy, to jakiś polityczny "nowy lans"?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. uy #2415477 | 83.9.*.* 11 sty 2018 14:08

   mamy gwiazdę juz chyba 7 kadencję i nikt nie może wywalić tej ciemnej gwiazdy, ale każdy bal się kończy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. miron #2415186 | 217.99.*.* 11 sty 2018 07:27

    z tekstu wynika, jakie wspaniałe "gwiazdy" wśród radnych nam się objawiły. i jakimi to tematami zainteresowali się, własnie teraz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jan #2414736 | 217.99.*.* 10 sty 2018 17:31

     a ja tu przybyłem, zamieszkałem i.... miasto pieknieje z roku na rok. Mam dobry wzrok, więc widzę, a ty przeczyść okulary i pisz prawdę.

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (51)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages