W Olecku zamontują detektory czadu

2018-01-10 15:00:28(ost. akt: 2018-01-10 15:22:45)
W mieszkaniach należących do zasobów gminy Olecko, w których źródłem ciepła są piece, zostaną zamontowane niebawem czujniki czadu.
Wraz z sezonem grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla jest wyposażenie pomieszczeń w odpowiednie detektory czadu.

Gmina Olecko zdecydowała się we wszystkich mieszkaniach komunalnych, w których źródłem ciepła są piece, zostaną zamontowane czujniki czadu.

Na zatrucie tlenkiem węgla narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z tradycyjnych kotłów węglowych, piecyków gazowych z otwartą komorą spalania czy kominków, oraz w których znajdują są wspólne piony wentylacyjne.

Dodajmy, że w celu poprawy jakości powietrza gmina Olecko dofinansowuje wymianę pieców na ekologiczne.

W 2017 r. do Urzędu Miejskiego wpłynęło 98 wniosków na wymianę pieców. Podpisano i zrealizowano 55 umów, natomiast pozostałe wnioski będą realizowane w tym roku.
Obecnie podpisywane są pierwsze umowy co oznacza, że wszyscy mieszkańcy którzy złożyli swoje wnioski w 2017 r. otrzymają dofinansowanie.

Warunkiem uzyskania dotacji z zakresu ochrony powietrza jest likwidacja wszystkich dotychczas istniejących, starych źródeł ciepła na nieruchomości.

Kolejny termin składania wniosków na otrzymanie dofinansowania to 1 lutego - 30 kwietnia 2018 roku.

Wnioski będą realizowane do czasu wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszyscy, którzy są właścicielami nieruchomości na terenie Gminy Olecko. Wyłączeni są jedynie właściciele budynków, które oddane zostały do użytku po 14 marca 2017 r.

Jakie są kryteria wyboru inwestycji?
1. Dotacja warunkowana jest likwidacją wszystkich istniejących starych źródeł ciepła na nieruchomości i instalacją nowego źródła ciepła.
Od powyższej zasady można odstąpić jedynie w przypadku:
a) gdy piece kaflowe stanowią wartość architektoniczną, pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym,
b) występowania kominka opalanego drewnem.

Na co można otrzymać dotację? Jakiego rodzaju zakup można dofinansować?
Dotacja może być przeznaczona na częściowe pokrycie kosztów związanych z:
- zakupem i instalacją pieca/kotła do opalania paliwami stałymi. Nowy kocioł ma mieć automatyczne podawanie paliwa i musi spełniać wymagania 5 klasy emisji spalin (PN EN 303-5:2012),
- zakupem i instalacją kotła olejowego lub gazowego,
- zakupem i instalacją kotła elektrycznego,
- zakupem i instalacją pompy ciepła.
Dofinansować można również podłączenie do jakiejkolwiek zbiorczej sieci cieplnej występującej na terenie Gminy Olecko.

Jaka jest wysokość dofinansowania?
Dotacja wynosi 50% udokumentowanych kosztów, jednak nie więcej niż 4 tys. zł brutto.
Jakie dokumenty trzeba złożyć by ubiegać się o otrzymanie dotacji?
Wniosek na obligatoryjnym druku należy złożyć w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olecku. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł własności nieruchomości. Druki wniosków dostępne są w Urzędzie miejskim w Olecku (Plac Wolności 3, pok. nr 5) oraz na stronie internetowej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5