Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Ścieżka Wiewiórcza w Olecku wkrótce wypięknieje

2018-01-17 13:46:08 (ost. akt: 2018-01-17 13:57:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Wiewiórcza Ścieżka biegnąca wokół jeziora Oleckie Wielkie jeszcze w tym roku zostanie zmodernizowana. Gmina Olecko otrzymała na ten cel prawie 1,6 mln zł unijnego dofinansowania, a całe zadanie będzie kosztowało niemal 1,84 mln zł.

— Wiewiórcza Ścieżka ma już prawie 14 lat i wymaga modernizacji. Dlatego wiadomość, że nasz projekt otrzymał dofinansowanie przyjąłem z wielką radością. Efektem projektu będzie zwiększenie jej atrakcyjności, jako miejsca rekreacji i edukacji ekologicznej. Całość zrealizujemy do jesieni, bo prace możemy zacząć dopiero po okresie lęgowym ptactwa, ale najważniejsze, że ścieżka będzie wyremontowana — mówi burmistrz Wacław Olszewski.

Wartość ogółem: 1,837 mln zł
Pozyskane dofinansowanie: 1,562 mln zł
Okres realizacji: I-III kwartał 2018 roku


— W tym projekcie jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, bo oprócz robót budowlanych, które zostaną wykonane, dofinansowanie tak naprawdę otrzymaliśmy na ukierunkowanie aktywności mieszkańców i ruchu turystycznego w taki sposób, aby omijać siedliska cenne przyrodniczo, ponieważ występują tu gatunki fauny i flory, które są chronione przepisami Unii Europejskiej. Aspekt ekologiczny jest tu ważny i rzutuje na zakres inwestycji oraz wybór technologii robót. Z tego względu na całej długości Wiewiórczej Ścieżki nie może być kostki betonowej, nie wycinamy też niektórych drzew, ani na przykład nie poszerzamy ścieżki dwukrotnie. Jednak nie dlatego, że tego nie chcemy, ale ma ona pozostać ekologiczną i dydaktyczną, stąd jej nawierzchnia musi być jak najbardziej naturalna – wyjaśnia Aneta Milczarek, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Olecku.

Zakres robót:
1. Remont i modernizacja nawierzchni i szerokości ścieżki dydaktycznej wraz z niewielką korektą trasy jej przebiegu.
2. Modernizacja oznakowania ścieżki polegająca na wymianie istniejących oraz zlokalizowaniu nowych tablic informacyjnych, tablic informacyjno-ostrzegawczych i tablic wchodzących w skład 11 Przystanków, w miejscach gdzie występują większe skupiska roślin czy ciekawe okazy drzew i drobnych zwierząt.
3. Budowa na terenie „Dzikiej Plaży” przebieralni i WC. Wszystkie toalety na trasie ścieżki będą toaletami typu TOI-TOI.
4. Remont istniejącego nadziemnego tarasu widokowego, posadowionego na palach nad poziomem terenu u ujścia rzeki Lega do jeziora
5. Remont konstrukcji betonowej ławki wraz z budową zadaszenia ławki, wydzielenie miejsca na ognisko oraz zlokalizowanie WC.
6. Remont istniejącej altanki przy dopływie rzeki Możanki.
7. Rozbiórka betonowych schodów przy altance i budowa na ich miejscu murka oporowego z kamienia polnego. Budowa nowych schodów terenowych z kamienia polnego prowadzących ze ścieżki do altanki.
8. Stworzenie na „Plaży Harcerskiej” przy miejscu na ognisko miejsca rekreacyjnego składającego się z trzech stołów z ławami oraz zlokalizowanie WC.
9. Zagospodarowanie istniejącego miejsca biwakowego z wydzieleniem miejsca na ognisko, miejsca rekreacyjnego składającego się z trzech stołów z ławami oraz zlokalizowanie WC.
10. Remont istniejącego naziemnego tarasu widokowego i budowa schodów terenowych z palisady drewnianej prowadzących ze ścieżki.
11. Remont istniejącej altanki oraz zlokalizowanie w jej pobliżu WC.
12. Stworzenie przy „betonowym drzewie” miejscu na ognisko miejsca rekreacyjnego składającego się z trzech stołów z ławami oraz zlokalizowanie WC. Budowa schodów terenowych z kostki betonowej łączących miejsce rekreacji z terenami miasta.
13. Budowa schodów terenowych z kostki betonowej łączących ścieżkę z terenami miasta.
14. Remont istniejącego naziemnego tarasu widokowego posadowionego bezpośrednio na poziomie terenu.
15. Rozmieszczenie wzdłuż trasy ścieżki śmietników i stojaków na rowery.
16. Remont istniejących ławek rozmieszczonych wzdłuż trasy ścieżki.
17. Zakup dwóch kamer do monitoringu wizyjnego.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wiewiórczy chodziarz #2439405 | 83.9.*.* 13 lut 2018 15:17

  Helena , już ostrzę swój kijek :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Helena #2437596 | 83.19.*.* 10 lut 2018 11:37

  że co, że jak mam swoje lata, to juz nikt nie może "zapukać" w okienko?! otóż, może, i jest fajnie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gosc #2437583 | 37.7.*.* 10 lut 2018 11:24

  Helena ty bezbożnico

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gosc #2437581 | 37.7.*.* 10 lut 2018 11:23

  to jakieś kpiny jak zwykle pieniądze wydane w błoto

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Śmiech na sali #2437066 | 9 lut 2018 12:49

  a może mały zakładzik, o to kto wykona prace remontowe, są jak zwykle dwa typy 1-witkowski, 2-dębowski, przewidziane jest też opcją 0 tj. konsorcium Witkowsko+Dębowskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages