Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Sesje Rady Miejskiej w Olecku obejrzymy online

2018-02-08 12:51:07 (ost. akt: 2018-02-08 13:34:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rada Miejska w Olecku jako pierwsza w powiecie oleckim swoje sesje będzie na żywo transmitowała na stronach internetowych urzędu. Pierwsze posiedzenie online zobaczymy już w lutym. Decyzja nie zapadła jednomyślnie.

Poprzez jawność obrad mogłyby pojawić się nowe rozwiązania i na pewno zwiększyłby się udział mieszkańców i poszerzył zakres wiedzy na temat spraw społecznych i gospodarczych w gminie — tak przewodnicząca komisji budżetowej Maria Dzienisiewicz uzasadniała swój wniosek dotyczący transmisji obrad Rady Miejskiej na żywo.

Jednak nie wszyscy radni podzielali jej zdanie. Zastrzeżenia miał Wiesław Zalewski, członek komisji budżetowej.
— Sesja zamieni się w program wyborczy, bo jeden przez drugiego będzie pajacował. Jestem za tym, żeby tego teraz nie wprowadzać, a zacząć dopiero od początku nowej kadencji — twierdzi radny.

Natomiast pomysł poparł uczestniczący w posiedzeniu komisji zastępca burmistrza Mariusz Miłun.
— Zarówno burmistrz, jak i ja, jesteśmy zwolennikami tego pomysłu. Zresztą nagrywanie sesji będzie obowiązkowe od następnej kadencji. Uważam jednak, że bez względu na to, kto tutaj przyjdzie po wyborach – jaki burmistrz i radni, nie można im zostawić sytuacji, że nie będziemy przygotowani do takich transmisji — zapewnia zastępca burmistrza.

W głosowaniu wniosek został przyjęty głosami zaledwie 6 radnych. Jeden radny - Wojciech Leonarczyk był przeciwny, a 9 wstrzymało się od głosu (głównie radni Małej Ojczyzny Olecko.

— Nie chciałbym tylko, aby sesje stały się teatrem wyborczym, a były dalej miejscem pracy merytorycznej radnych, bo transmisja obrad może dać niektórym miejsce do promowania siebie i tworzenie już kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami. Byłbym za takim wnioskiem, gdyby to dotyczyło początku lub połowy kadencji. Teraz mamy okres zbliżających się wyborów i mam obawy, że sesja może się zamienić w trochę w inne miejsce, niż jest teraz. Jeżeli nasze sesje przerodzą się w coś innego, niż praca merytoryczna, to możemy odstąpić od tego — powiedział po głosowaniu przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Rejterada.

— Myślę, że tym bardziej, kiedy wszyscy jesteśmy świadomi, że jest przekaz publiczny, to każda wypowiedź nabierze bardziej merytorycznego charakteru. Każdy będzie świadomy, że każda forma populizmu będzie źle odebrana przez naszych mieszkańców i wyborców, więc myślę, że nie ma takiego zagrożenia — ripostował radny Karol Sobczak.

Z kolei radny Wojciech Leonarczyk wyjaśnił, dlaczego był przeciwny wprowadzeniu transmisji online.
— Żeby transmitować na żywo obrady, musimy mieć świadomość, że oprócz osób publicznych są na nich też osoby fizyczne, a ustawa o ochronie danych osobowych i konstytucja mówią o ochronie wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych. Uważam, że zanim podejmiemy transmisję, musimy uchwalić regulamin, powinny być zgody osób, których wizerunki będziemy tu upubliczniać, bo możemy złamać prawo. Nie jestem przeciwny jawności, ale najpierw ustalmy zasady tej jawności zgodnie z prawem— wyjaśnia radny Leonarczyk.

Dyskusję zakończył żartem sołtys Lenart Stanisław Ciechanowicz, który dopytywał czy transmisje będą prowadzone w systemie PAL, SECAM, czy też może w 4K.
ZM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olek #2438314 | 178.235.*.* 11 lut 2018 21:55

  Popieram radnego Zalewskiego dość pajacowania na sesji rady miejskiej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bój to jest nasz ostatni #2437375 | 83.9.*.* 9 lut 2018 22:06

  nie zobaczysz, wpływają na konto :) Czytelnik, startuj w wyborach, jak weźmiesz diete, to zobaszysz :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Czytelnik #2437302 | 5.172.*.* 9 lut 2018 19:49

  W końcu zobaczę za co diety biorą. Super.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. w tej sprawie #2437120 | 83.9.*.* 9 lut 2018 14:31

  on czeka na zaprosienie do jakos komiteta, bo chce, ale nie wie z kim :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. A co #2437029 | 164.127.*.* 9 lut 2018 11:35

  na to Jośko?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages