Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Rośnie zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych wobec gminy Olecko

2018-02-15 10:48:42 (ost. akt: 2018-02-15 12:20:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Zaległości z tytułu opłat i czynszu przekroczyły 1,42 mln zł i to bez karnych odsetek. Niestety, większość dłużników nie jest zainteresowana możliwością odpracowania zadłużenia.

Od marca 2015 roku mieszkańcy gminy Olecko, których zadłużenie w opłacie czynszu za mieszkanie komunalne przekracza 3 tys. zł, mogą korzystać z możliwości odpracowywania długu. Łączne zaległości wobec gminy z tytułu opłat i czynszu na koniec 2017 roku wynosiły ponad 1,42 mln zł (bez odsetek).

Z możliwości odpracowania zadłużenia ma prawo skorzystać ponad 150 rodzin, ale w większości nie są one tym zainteresowane. Od początku funkcjonowania programu do końca stycznia 2018 roku wniosek o odpracowanie zadłużenia złożyło zaledwie 16 osób, z których dwie osoby pracują, jedna odpracowała zadłużenie w całości, jedna część zadłużenia odpracowała, a część spłaciła. Obecnie dwa wnioski są w trakcie realizacji, natomiast pozostałe osoby nie podpisały umowy, porzuciły pracę i nie uregulowały bieżących opłat.

Niewiele pomogło podniesienie w marcu 2017 roku stawki za godzinę takiej pracy do 9 zł. Przez niemal 3 lata funkcjonowania programu dłużnicy odpracowali łącznie tylko 32,3 tys. zł. Największa liczba przepracowanych godzin przez jedna osobę, to 176, a najniższa raptem 2 godziny w miesiącu.

— Robimy, co możemy - informujemy, powiadamiamy przy każdej okazji, bo chcemy, aby ci ludzie odpracowali dług. Odzew jest naprawdę mizerny, bo jeżeli w okresie trzech lat mieszkańcy odpracowali niewiele ponad 30 tys. zł, a zaległości sięgają 1,5 mln zł, to jest to żenujące. Są tacy, szczególnie jeden pan, który przez dwa sezony rzetelnie odpracował zadłużenia, a przy tym przestał też nadużywać alkoholu. Takich ludzi można podziwiać, ale najgorsze jest to, gdy kogoś eksmitujemy. Teraz mamy taki przypadek. Obrażona pani mama, która ma małe dzieci, ale przez 15 lat nic nie zrobiła, żeby spłacić dług i zalega nam kilkadziesiąt tysięcy złotych, i ma teraz pretensje, że ją eksmitujemy. Nie może tak być, ale taka jest rzeczywistość.

Osoby chętne do odpracowywania zadłużenia kierowane są głównie do pracy w PGK i w MOSiR, gdzie w zależności od zapotrzebowania wykonują drobne prace remontowe, porządkowe i ogrodnicze. Chętni najpierw muszą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Olecku i wypełnić wniosek (dostępny także w formie elektronicznej), podpisać umowę, a potem rzetelnie odpracować dług. Dłużnik może uzyskać zgodę na odpracowanie zadłużenia tylko raz. Jeśli ktoś w trakcie odpracowywania porzuci pracę, nie będzie mógł ponownie ubiegać się o możliwość odpracowania długu.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2443733 | 83.9.*.* 18 lut 2018 18:36

  ale ci jeb.... na mózg, współczuje rodzinie i sąsiadom

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. antek #2442286 | 207.181.*.* 17 lut 2018 05:01

  Oderwijmy od koryta tego oszołoma z głęboką depresją i wszystko będzie łatwiejsze.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Nie ma to #2441645 | 91.233.*.* 16 lut 2018 13:06

   Nie ma to jak być menelem. Menel na KOMUNALNEJ "ZAGRODZIE" RÓWNY WOJEWODZIE" Ta ironia obrazuje smutny obraz i bezradność wobec całej bandy cwaniczków , leniów i nierobów, którym jeszcze funduje się 500 plus. Wegiel za darmo , świadczenia za darmo i jeszcze wybredzają. jak daje się obiady to mówią zeby sobie wsadzic je w d... bo oni chcą kase. Jak sie finansuje jakis kurs żeby zdobyli jakies kwalifikacje to totalnie na niego nie przychodzą ale podpisac listę to tak bo przecież za kądą godzinę im płaci się tzw stypendium. Długi się umarza bo on "biedny" . Do roboty żadnej bo za cięzko i straci zapomogi. Normalny człowiek nie może się lekarza doprosić o jakieś dodatkowe badanie bo za drogie , menelowi jak przywiozą zulicy zrobia wszystkie łacznie z tomografią i jeszcze załatwiaja mu w szpitalu ubezpieczenie bo go przewaznie nie ma. Więc może dość tego rozczulania sie . Wywalić ich do jakiegoś getta za miastem , ewentualnie dac im tam za darmo spirytusu gorzelnianego zeby zapili się na śmierć. tani koszt i problem z głowy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Zirytowany #2441559 | 195.136.*.* 16 lut 2018 11:48

    Nie chcą płacić ? To won na bruk , szpadel w łapę i ziemiankę budować za oleckiem .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ane #2441482 | 83.9.*.* 16 lut 2018 10:17

     proboszcz zalatwi

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (23)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages