Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

ŚDS w Olecku - dom, który wspiera i pomaga

2018-02-16 09:00:00 (ost. akt: 2018-02-15 16:00:54)

Autor zdjęcia: Archiwum ŚDS w Olecku/ Dariusz Kosiński

Środowiskowy Dom Samopomocy jest miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Został utworzony w 1997 roku i jest placówką dziennego pobytu zarówno osób dorosłych, jak i dzieci powyżej 3 roku życia.

Środowiskowy Dom Samopomocy oferuje profesjonalną opiekę, terapię i rehabilitację osobom z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

— Nasza placówka przez te lata rozwinęła się bardzo, bo zaczynaliśmy od 20 uczestników, a teraz mamy ich aż 110. Rozbudowaliśmy też naszą bazę, bo dobudowaliśmy w tym czasie drugi budynek. W obu są piękne sale, pracownie i gabinety specjalistyczne bardzo dobrze wyposażone w profesjonalny sprzęt, głównie rehabilitacyjny, terapeutyczny do nowoczesnych terapii. To wszystko nas cieszy, bo pozwala nam na świadczenie coraz lepszych usług — mówi Danuta Zaniewska, kierownik ŚDS w Olecku.Kierownictwo oleckiego ŚDS zawsze kładło duży nacisk, aby zatrudniać wysokiej klasy specjalistów, ale też systematycznie podnosić ich kwalifikacje poprzez szkolenia i studia podyplomowe.
— Część naszych pracowników jest z nami od początku. Mają ogromne doświadczenie zawodowe, ale są też nowi pracownicy, bo rozwijamy się także liczebnie. Prawie wszyscy mają po dwa, a nawet po trzy studia podyplomowe, w dodatku bardzo specjalistyczne, m.in. neurologopedyczne, do terapii osób niewidzących i osób niesłyszących — podkreśla kierownik ŚDS.

Profesjonalna kadra gwarantuje najwyższy poziom opieki i nowoczesne terapie. Placówka z powodzeniem stosuje m.in. terapię Tomatisa, która pozwala na łagodzenie objawów wielu zaburzeń autystycznych i emocjonalnych, pobudzających aktywność człowieka.
— Mamy też bardzo efektywny sprzęt do treningu Biofeedback i przeszkolonych terapeutów. Metoda ta polega na  stymulacji mózgu w oparciu o przekonanie, że możemy wpływać na jego prace. Stosuje się ją  profilaktycznie dla bardzo utalentowanych osób, ale również dla osób mniej sprawnych intelektualnie, które możemy uaktywniać i powiększać ich możliwości w wyniku systematycznych treningów. Zawsze staramy się rozszerzać wachlarz świadczonych usług, aby nie być tylko instytucją opieki i pomocy społecznej, ale zależy nam, aby była tu kompleksowość i różnorodność udzielanych świadczeń usług pomocy i wsparcia — zapewnia kierownik Zaniewska.

Olecki ŚDS jest jedynym w okolicy i jednym z nielicznych w Polsce, który opiekuje się osobami bez ograniczeń wiekowych, począwszy od dzieci powyżej 3 roku życia.
— Byliśmy pierwszym w regionie, a w tej chwili jesteśmy jednym z niewielu ośrodków, gdzie są dzieci i dorośli. Taka struktura wiekowa wynikała z potrzeb społecznych. Dom jest wielopokoleniowy, co działa świetnie terapeutycznie. Zajęcia odbywają się w grupach różnolicznych, jeśli mogą takie być, ale są też  rozmaite zajęcia indywidualne — wyjaśnia Danuta Zaniewska.

ŚDS w Olecku przyjmuje nie tylko osoby z terenu gminy Olecko, ale też z innych gmin, z którymi podpisał porozumienie. Wszystkim chętnym zapewnia dowóz do placówki.
— Jesteśmy instytucją pomocy społecznej, ale w 2001 roku założyliśmy szkołę dla naszych uczestników. Każde dziecko, które podlega obowiązkowi szkolnemu, obok zajęć opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych, ma też usługi edukacyjne w utworzonym Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS. Powołaliśmy również Stowarzyszenie "Dać Nadzieję", poprzez które realizujemy wiele ciekawych projektów — dodaje kierownik Zaniewska i jednocześnie zaprasza do korzystania z usług ŚDS osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, które do tej pory z różnych względów pozostają w domach, przez co pogłębia się ich marginalizacja i poczucie osamotnienia.

— Zachęcam do przełamania w sobie bariery mentalnej i do zgłoszenia się do nas. Zawsze najpierw takie osoby przyjmujemy na wstępny okres trzech miesięcy, aby poznać się nawzajem. Myślę, że bardzo ważne jest też to, że opiekując się osobami, które potrzebują naszej pomocy, wspieramy także ich rodziny — mówi Danuta Zaniewska.

REKRUTACJA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
kliknij tutaj

Warto podkreślić, że funkcjonowanie placówki oceniane jest wysoko przez ekspertów krajowych i zagranicznych w odpowiednich dziedzinach.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages