Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Prezes PEC w Olecku zapewnia, że nie będzie podwyżek opłat za ciepło

2018-02-22 11:54:30 (ost. akt: 2018-02-22 12:11:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza z mieszkańcami. Dotyczyło budowy nowej ciepłowni w Olecku oraz remontu Wiewiórczej Ścieżki. Obie inwestycje mają być zrealizowane w tym roku.


Spotkanie było doskonałą okazją, aby zapoznać się z zakresem obu inwestycji i zadać pytania czy też rozwiać wątpliwości, szczególnie dotyczące budowy nowej ciepłowni na obrzeżach miasta i likwidacji obecnej, działającej przy ul. Składowej.

Planowaną inwestycję szczegółowo zaprezentował Grzegorz Makarewicz, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olecku i odpowiadał na pytania uczestników spotkania, którzy najbardziej obawiali się wzrostu opłat za ogrzewanie mieszkań.

Prezes Makarewicz podkreślił, że PEC systematycznie obniża cenę za wytwarzaną energię cieplną - w 2014 roku o 6,6 %, w 2015 o 10 % oraz w 2016 o 10 %. Dodał jednak, że nie musi to iść w parze z obniżką opłat za ogrzewanie mieszkań, bo w tym przypadku zaliczki na te opłaty ustalają wspólnoty wraz z zarządcami nieruchomości. Prezes zapewnił jednak, że po wybudowaniu nowej ciepłowni cena wytwarzanej energii nie wzośnie, a po roku jej eksploatacji spółka dokona analizy pod kątem ewentualnych obniżek stawek stosowanych przez PEC w Olecku.
	http://m.wm.pl/2018/02/orig/dsc-8709-448154.jpg
	http://m.wm.pl/2018/02/orig/dsc-8710-448155.jpg

Z kolei kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Olecku Alicja Szałkowska zapoznała też zebranych ze szczegółami remontu Wiewiórczej Ścieżki.

Więcej na temat spotkania będzie można przeczytać w Głosie Olecka.

O planowanej inwestycji informowaliśmy już na łamach naszej gazety (w wydaniu z 16 lutego). Poniżej publikujemy fragmenty artykułu na ten temat:

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku podpisało umowę na unijne dofinansowanie budowy nowej ciepłowni i sieci ciepłowniczej o mocy 5 MW opalanej biomasą, czyli zrębkami drzewnymi, wraz ze składem paliwa, sieciami przesyłowymi oraz węzłami cieplnymi. Inwestycja będzie zlokalizowana na terenie bezpośrednio przyległym do drogi wojewódzkiej w kierunku Giżycka, między Kauflandem, a zakładem wulkanizacji. Przewidywana wartość inwestycji wynosi 10,45 mln zł (ostateczna kwota będzie znana po przetargu), w tym dofinansowanie unijne wyniesie 2,3 mln zł. Tym samym stara ciepłownia przy ul. Składowej zostanie zlikwidowana.

— To na pewno duże wyzwanie dla naszej spółki, ale do budowy nowej ciepłowni przygotowywaliśmy się od około siedmiu lat — mówi Grzegorz Makarewicz, prezes PEC w Olecku. — Inwestycja jest konieczna z tego względu, że ciepłownie, które „odziedziczyliśmy w spadku” po WPEC-u nie nadają się do eksploatacji, bo są to kotłownie przy blokach w centrum miasta, gdzie logistycznie dostawa samego paliwa jest skomplikowana i utrudniona. Narzekają też mieszkańcy ul. Składowej, czemu akurat wcale się nie dziwię. Dlatego szukaliśmy rozwiązania tego problemu.

Ciepłownia na paliwo ekologiczne budowana jest w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz uciążliwości związanych z eksploatacją dotychczasowych kotłowni węglowych zlokalizowanych w centrum miasta.
— Pod uwagę były brane różne warianty, m.in. zastosowanie gazu LNG , ale ostatecznie zdecydowaliśmy się w nowej ciepłowni wykorzystywać zrębki drzewne — Oprócz ogniw fotowoltaicznych oraz wysokosprawnej kogeneracji tylko na takiego rodzaju źródło ciepła można było otrzymać dofinansowanie. Stąd takie rozwiązanie — informuje prezes Makarewicz.

Wiadomość o budowie nowej ciepłowni i likwidacji starej przy ul. Składowej, ucieszyła wielu mieszkańców Olecka. Jednak niektórzy obawiają się, że może to spowodować wzrost opłat za ogrzewanie mieszkań.

— Gdybyśmy w starej ciepłowni pozostali przy węglu, to niewykluczone, że ceny musielibyśmy podnieść, bo w ostatnim okresie węgiel zdrożał o 50 procent, a opłaty środowiskowe stosowane przy produkcji ciepła z węgla również będą rosły Z kolei zrębki są różnego rodzaju i w różnej cenie, ale my planujemy w nowej ciepłowni zastosować urządzenia, które pozwolą nam wykorzystywać zrębki leśne i odpady z zakładów drzewnych, które są tańsze. Jeżeli będziemy zaopatrywać się u dostawców z okolicy, to może się okazać, że te paliwo będziemy kupować naprawdę po korzystnej cenie. Na chwilę obecną po wybudowaniu ciepłowni absolutnie nie przewidujemy podwyżki opłat za wytwarzaną energię cieplną. Wszelkie wyliczenia wskazują na to, że zachowamy obecną cenę. Natomiast po roku zobaczymy jak ostatecznie będą się kształtowały koszty i wtedy będziemy to ponownie analizować pod kątem ewentualnej obniżki dotychczas stosowanych stawek.Liczę, że do końca marca lub na początku kwietnia podpiszemy z wykonawcą umowę na realizację tej inwestycji. Dodatkowo planujemy zrobić to tak, aby była możliwość rozpoczęcia przyszłego sezonu grzewczego jeszcze na starym źródle, póki nie uruchomimy całej infrastruktury związanej z nową ciepłownią, ale mam nadzieję, że do końca 2018 roku cała technologia i węzły ciepłowni będą uruchomione — wyjaśnia prezes Grzegorz Makarewicz.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kortyson #2448723 | 83.6.*.* 26 lut 2018 17:24

  Oj tam, to chyba dobrze, że jest szansa na taka inwestycję? Jesli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie ta władza, to kto? Popierać !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Alek #2448387 | 83.19.*.* 26 lut 2018 08:41

  Prezes zapewnia - co będzie za rok czy dwa, to ja też teraz mogę zapewniać, a za tydzień już mnie nie będzie na stołku, ot zapewnienia. Też tak miałem w życiu, dobrze, że dotrwałem do emerytury.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. stary #2448320 | 91.233.*.* 26 lut 2018 06:37

  Kolejny specjalista od ekonomii! Sprawdziłeś koszty obsługi kredytu? Wiesz jaka jest cena paliwa? Jaka jest sprawność źródła? Jak jest kształtowana taryfa dla ciepła? Poczytaj, zapoznaj się z dokumentami ze zrozumieniem, potem zabieraj głos. Chyba że chodzi o mieszanie w głowach przed wyborami. Trzeba jednak mieć świadomość że niezależnie kto będzie rządził, z tej inwestycji nie zrezygnuje. Po prostu nie ma innego wyjścia

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. olecczanin #2448107 | 178.235.*.* 25 lut 2018 17:45

   Inwestycja ponad 10 milionów zł, 2 miliony z dotacji i 8 milionów z kredytu i twierdzenie NIE BĘDZIE PODWYŻKI CIEPŁA. Oleckiej władzy należy się nagroda za " ekonomiczny hit roku". Do Olecka powinni przyjeżdżać profesorowie żeby pobierać nauki. Ludzie ta cała zabawa w biomasę i energię odnawialna nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Jest ekonomicznie nieoplacalna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bążur #2448033 | 83.6.*.* 25 lut 2018 14:32

    za to ty walnąłeś "merytorycznie", gratulacje !

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (48)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages