Kijewo: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”

2018-03-19 09:16:44(ost. akt: 2018-03-19 09:27:31)

Autor zdjęcia: Archiwum SP w Kijewie

W Szkole Podstawowej w Kijewie odbyła się inscenizacja II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, którą przygotowali uczniowie drugiej klasy gimnazjalnej pod kierunkiem polonistki- Sylwii Dudanowicz.
Zgromadzona publiczność była świadkami przybycia Duchów lekkich, dzieci: Józia i Rózi (Maciej Truchel, Karolina Jasińska). Zjawy nie mogły zaznać szczęśliwego życia w niebie, gdyż na ziemi nie doświadczyły cierpienia. Karą dla dzieci było bezcelowe błąkanie się po świecie. Zebranych na obrzędzie prosiły o ziarnka gorczycy, które miały być namiastką cierpienia. Prośba dzieci została spełniona.


Po wybiciu północy pojawił się Duch ciężki- Widmo Złego Pana (Mateusz Bakirski). To zmarły trzy lata wcześniej pan wioski, który dopuścił się zbrodni. Kazał wychłostać biedaka, który z głodu zerwał kilka jabłek z jego sadu. Nieszczęsny chłopak został zachłostany na śmierć. Na obrzędzie pojawił się jako Kruk (Maciej Sławiński). Zły Pan nie okazał także współczucia błagającej o pomoc matce z maleńkim dzieckiem. Kobieta została przez niego wygnana, zamarzła wraz z dzieckiem. Krąży teraz wokół Pana jako żarłoczne, cmentarne ptaszysko- Wrona (Agnieszka Zabłocka).

Jako trzeci pojawił się Duch średni- Zosia (Martyna Iszkuło) pasąca baranka (Rafał Korol). Jej grzech to brak uczucia. Nigdy nikogo nie kochała, drwiła z uczuć swoich wielbicieli.

Obrzęd dziadów prowadził Guślarz (Ewa Surażyńska). To on był przywódcą chóru
(Karolina Dzierżyk, Diana Nowak, Paulina Dzierżyk, Rafał Gajdek, Daria Zaręba), to po nim pozostali zgromadzeni (Julia Barszczewska, Weronika Naruszewicz, Aleksandra Karmiłowicz, Karolina Szusta) wtórowali, powtarzali jego kwestie.

Komentującymi wydarzenia rozgrywające się na scenie byli narratorzy: Daria Zaręba oraz Rafał Gajdek. Oprawą muzyczną zajął się |Michał Sieczkowski.

Praca nad inscenizacją dramatu romantycznego to lekcja nie tylko języka polskiego, ale przede wszystkim zajęcia etyki- prawdy moralne wypowiedziane przez trzy rodzaje duchów świadczą o pełnym człowieczeństwie.
Sylwia Dudanowicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5