Udany start oleckich karateków na Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego

2018-03-19 20:08:18(ost. akt: 2018-03-19 20:18:06)

Autor zdjęcia: Archiwum OSSWKK

W Zamościu odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego Karate Kyokushin. Olecko reprezentowała sześcioosobowa ekipa. Najlepiej spisała się Kinga Kuklińska, która zdobyła dwa złote medale.
W MistrzostwaCH Makroregionu Wschodniego Karate Kyokushin wzięło udział blisko 300 zawodników z 39 klubów reprezentujących województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie.

Olecko reprezentowała sześcioosobowa ekipa zawodników: Kinga Kuklińska, Martyna Grygo, Jakub Skowroński, Andżelika Dobrzyń, Piotr Gibowicz i Dominika Wojciechowska wraz z sensei Wojciechem Rejteradą. Wszyscy nasi zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach - kata i kumite.

Najlepiej spisała się Kinga Kuklińska, która w kategorii kata juniorek młodszych pokonała blisko 20 zawodniczek. Po pierwszej turze olecczanka na pierwszym miejscu zakwalifikowała do finałowej ósemki, w finale również nie dała szans swoim przeciwniczkom, pewnie zwyciężyła, zdobywając ponadpunktową przewagę.

Obrazek w tresci

Równie dobrze Kinga spisała się w kategorii kumite juniorek młodszych do 50 kg. Jako aktualna Mistrzyni Polski nasza zawodniczka w szesnastce została rozstawiona, następne swoje walki wygrała przed czasem, wykazując dużą przewagę taktyczną . W finale spotkała się z zawodniczką Zielonki, którą po 20 sekundach silnie trafiła kolanem, powodując chwilową niedyspozycję zawodniczki, dzięki czemu otrzymała pierwsze wazari. Po wznowieniu walki zdobyła drugie wazari po skutecznym ataku na nogi, co rozstrzygnęło o wygraniu walki przed czasem przez olecczankę. Kinga zdobyła także tytuł najlepszej zawodniczki turnieju.

Brązowy medal zdobył Jakub Skowroński w kategorii kumite juniorów( 16-17 lat) do 70 kg, który stoczył dwa dobre pojedynki i dopiero w półfinale uległ po dogrywce niejednogłośnie swojemu przeciwnikowi. Olecczanin zaliczył również dobry występ w kata, zakwalifikował się do finałowej ósemki i ostatecznie uplasował się na 6. miejscu.

Trzecie miejsce zajęła również debiutująca w kategorii juniorek młodszych (14-15 lat) Martyna Grygo, startująca w kumite do 50 kg. Po dwóch dobrych pojedynkach w półfinale uległa zawodniczce z Zielonki. Walka półfinałowa była dość wyrównana, lecz widać było spięcie olecczanki, po raz pierwszy startującej w wyższej kategorii wiekowej, co spowodowało jej mniejszą koncentrację i niepełne realizowanie założeń.

Dwie dobre walki stoczyła Andżelika Dobrzyń, ale niestety odpadła z turnieju przed strefą medalową. Do finałowej tury kata zakwalifikował się Piotr Gibowicz. Dobrze walczyła Dominika Wojciechowska, niestety nasza zawodniczka przed zawodami uległa drobnej kontuzji, która odnowiła się w trakcie turnieju, co uniemożliwiło jej skuteczną rywalizację.

- Mistrzostwa Makroregionu były pierwszym mocnym sprawdzianem tegorocznej formy naszych zawodników. Zawody te stoją zawsze na bardzo wysokim poziomie i często przysparzają zawodnikom trudności. Startowaliśmy w nich jeszcze w niepełnej formie, gdyż jej szczyt ma przyjść na wyższej rangi zawody. Mimo to uzyskaliśmy dobry wynik, szczególnie Kinga, która w dwóch kategoriach nie miała sobie równych i udało jej się zachować spokojną głowę zarówno podczas startu w kata, jak i w kumite. Trochę słabiej wypadli pozostali zawodnicy, których słabszy występ można po części usprawiedliwiać przejściem do wyższych kategorii wiekowych, gdzie musieli zmierzyć się ze starszymi i obytymi już w tej kategorii wiekowej zawodnikami - ocenia trener Wojciech Rejterada.