„Zielone Olecko” wyróżnione w konkursie Ministerstwa Energii

2018-05-11 10:46:16(ost. akt: 2018-05-11 12:18:02)
Przedstawiciele oleckiego klastra z dumą prezentują otrzymany certyfikat

Przedstawiciele oleckiego klastra z dumą prezentują otrzymany certyfikat

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum PEC Sp. z o.o. w Olecku

Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Wśród 33 wyróżnionych platform znalazły się dwa klastry z Warmii i Mazur, w tym jeden z Olecka.
W sierpniu 2017 roku Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs dla klastrów energii. Do rywalizacji zgłoszono 115 podmiotów, z których 70 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Przedstawiciele tych klastrów mieli okazję prezentacji w siedzibie ministerstwa koncepcji funkcjonowania i rozwoju swojej platformy. Najwyżej ocenione projekty otrzymały Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.

Liderem wybrano Klaster Energii Zbiornika Czorsztyńskiego. Wyróżniono także 33 platformy, w tym dwie z Warmii i Mazur: Olecki Klaster energii elektrycznej i cieplnej „Zielone Olecko”, a także Klaster Mazurska Energia.

Swój udział w tworzeniu klastra oleckiego ma zespół doradców energetycznych, który działa przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
— Pierwsze działania dotyczące tworzenia klastra w Olecku rozpoczęły się w czerwcu 2017 roku i trafiły na bardzo dobry odbiór ze strony samorządu jak i lokalnych przedsiębiorców związanych z produkcją energii elektrycznej i cieplnej — mówi Janusz Pabich, doradca energetyczny w WFOŚiGW w Olsztynie. — W jego tworzenie szczególnie zaangażowany był Urząd Miejski w Olecku pod przewodnictwem burmistrza Wacława Olszewskiego. To dzięki ich zaangażowaniu w tak krótkim czasie powstała bardzo dobra strategia, która zyskała uznanie komisji konkursowej przy Ministerstwie Energii. Mam nadzieję, że klaster „Zielone Olecko” będą dobrą praktyką dla innych samorządów z Warmii i Mazur.

Z powstania innowacyjnego pomysłu zadowolony jest też gospodarz gminy.
— „Energia przyszłością Gminy Olecko”- ten zapis z wizji klastra przyświecał nam przy tworzeniu strategii klastra i będzie wyznacznikiem w dalszych pracach nad rozwojem energetyki lokalnej, tak aby korzyści z funkcjonowania lokalnych źródeł odczuli także nasi mieszkańcy — mówi Wacław Olszewski, burmistrz Olecka.

Stosowne porozumienia o współpracy w ramach platformy zostały podpisane i stworzono odpowiednią strategię. Koordynatorem klastra jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku.

— Certyfikat pilotażowego klastra energii to pierwszy krok w realizacji celów i wizji klastra, teraz przed nami dalsze prace zmierzające do realizacji przyjętych w strategii klastra zamierzeń — mówi Grzegorz Makarewicz, prezes PEC w Olecku — koordynator klastra. — Ze względu na innowacyjność pomysłu klastra liczymy na wsparcie Ministerstwa Energii, zwłaszcza, że nasza platforma i jej strategia znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych w Polsce.



Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maria #2508414 | 83.6.*.* 26 maj 2018 15:49

    ostatnio rozpowiadał, że już nie będzie startował. ciekawe, kto go zastąpi na stołku?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. OLAF #2508088 | 83.9.*.* 26 maj 2018 00:50

    To ten cały wielki wójt Świętajna to teraz robi w funduszu środowiska za doradce? A ja myślałem, że on gdzie w ministry poszedł, albo i wyżej. Ot, widać nie poznali się na chłopie :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Bareja się kłania #2499754 | 83.6.*.* 11 maj 2018 20:56

    Powiedz mi po co jest ten miś? Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości... i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  4. mika #2499672 | 91.240.*.* 11 maj 2018 18:03

    Zeby tak po polsku w paru zdaniach,co to oznacza,co z tego będzie, bo nie zrozumiałam ani słowa, co i z czym i dlaczego może by ktoś napisał

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  5. To pomysł #2499647 | 91.233.*.* 11 maj 2018 16:54

    To pomysł kuriozalny w nazewnictwie. Chyba, że pomysłodawcy będą trafiać na chybił trafił wokół siebie i może coś wypali energetycznego. Klaster to wielodźwięk. Może go zagrać nawet laik, stukając dłonią w przypadkową grupę klawiszy fortepianowych. Ta nazwa przypomina inny potworek językowy jakim jest "mapa drogowa" dla realizacji jakiegoś pomysłu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5