środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Mieszkaniec Olecka zaniepokojony stanem powietrza w mieście

2018-05-14 09:28:12 (ost. akt: 2018-05-14 09:47:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Mieszkaniec ul. Kościuszki niepokoi się o stan powietrza w naszym mieście. Napisał do naszej redakcji list, w którym nawiązuje do niedawno opublikowanego w Głosie Olecka artykułu "Kopciuchy zatruwają nam Olecko".

Wiosna przyszła i temat ucichł – „Kopciuchy" nie zatruwają nam Olecka. Nie do końca jest to jednak prawda – kotłownie podgrzewają przecież wodę.

Głos Olecka z 9 marca opisywał, jak to na sesji Rady Miejskiej pan burmistrz snuje plany likwidacji kotłowni na ul. Zyndrama, gdzie jak sam twierdzi - nie ma przekroczeń norm powietrza. A co się dzieje tam, gdzie według stwierdzenia pana burmistrza powietrze jest najgorsze w Olecku, czyli na ul. Kościuszki?

Otóż trwa w najlepsze rozbudowa istniejącej tam kotłowni. Tyle tylko, że są kładzione rurociągi na posesji Szkoły Podstawowej nr 1, na Alei Zwycięstwa w kierunku Liceum Ogólnokształcącego. W ostatniej fazie budowy szybkie przyłączenie do kotłowni na ul. Batorego i po temacie. Przecież pod ziemią rurociągów nie widać. Na wspomnianej przeze mnie sesji, pan burmistrz stwierdził: „właściciel kotłowni na ul. Batorego ma plany rozbudowy sieci ciepłowniczej, która obejmie także osiedle Lesk”. Zapewne po drodze także budowaną galerię, nadleśnictwo, Liceum, i wszystko wokół. Celem powstania kotłowni na ul. Batorego było ogrzewanie jedynie osiedla przy ul. Kościuszki, Al. Zwycięstwa i przy ul. Batorego. Dziś ogrzewa ona także m.in. budynki TBS przy ul. Kościuszki, największy budynek w Olecku przy ul. Kasprowicza, bloki na Al. Zwycięstwa i wszystko wokół.

Zakładam, że właściciel kotłowni uzyskał w gminie i starostwie wszystkie wymagane pozwolenia. Zastanawia mnie jednak, czy decydenci zwrócili uwagę na usytuowany komin tejże kotłowni. Znajduje się on bowiem dosłownie nad naszymi balkonami, bezpośrednio nad boiskiem SP nr 1 – gdzie uczniowie odbywają lekcje wychowania fizycznego, gdzie grają w piłkę nasze dzieci.

Ktoś może powiedzieć, że duża kotłownia emituje mniej gazów i pyłów, niż „kopciuchy”. Jednak, czy wielokrotnie zwiększana ilość spalanego węgla nie zwiększa emisji zanieczyszczeń w zasięgu komina? Czy tam, gdzie jakość powietrza jest najgorsza w naszym mieście, trzeba jeszcze bardziej je zanieczyszczać? Czy tam, gdzie planowana jest zmiana systemu ogrzewania, np. w LO lub powstają nowe budowle - obiekt galerii, nie należy stosować systemów ekologicznych, powiedzmy gazowych? Były już przypadki, że olecczanie mieszkający w okolicy kotłowni zmuszeni byli do remontu swoich samochodów, ponieważ siarka zawarta w sadzy wydobywającej się z komina kotłowni na ul. Batorego zniszczyła lakier ich samochodów.

Dlaczego mieszkańcy tak gęstej zabudowy mają być zatruwani tylko dlatego, że ktoś jest nastawiony na zysk? Taka kotłownia powinna być przeniesiona na peryferia miasta i ogrzewać jego centrum, a nie odwrotnie.


Czy w Olecku wszystko musi być postawione na głowie? Zadbajmy latem o czyste powietrze, bo zimą będzie już zbyt późno. Czy warto godzić się na wszystko, czy może jednak zawalczyć o swoje największe dobro - zdrowie?

Mieszkaniec ul. Kościuszki (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2506293 | 83.6.*.* 23 maj 2018 07:15

  Regina, "ale to już było i se ne vrati" :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Regina #2505996 | 5.172.*.* 22 maj 2018 13:14

  jescze się zdziwicie jak pan Grzegorz przy poparciu partji wygra wybory i wymieni na stołkach. Będzie większy rozwój dla nas.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. joszkowy #2505660 | 83.9.*.* 21 maj 2018 19:46

  ni ma kasy :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ach Grzesiu, gdzie ty #2505169 | 83.9.*.* 20 maj 2018 22:34

  a co sie dzieje z komisarzem? znów pójdzie na barykady?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Na fotografii #2504954 | 91.233.*.* 20 maj 2018 11:28

   na fotografi jest pkazany normalny dym z wegla kamiennego na początku spalania.To legalny opał i taki dym jest moze kilka minut po podłozeniu zanim wegiel się nie rozjarzy. Wiec tu nie macmy-to jest normalny dym a nie żadne spalanie gumy czy tworzyw sztucznych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages