środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Uczniowie ZST w Olecku wspominają podróż do Hiszpanii

2018-05-29 13:56:02 (ost. akt: 2018-05-29 14:09:49) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum ZST w Olecku

Grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku wyjechała na staże zawodowe do Hiszpanii. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi „Staże zawodowe w Hiszpanii kluczem do sukcesu".

W marcu 2018, w ramach realizacji projektu „Staże zawodowe w Hiszpanii kluczem do sukcesu" realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020. Nr umowy POWERVET-2017-1-PL01-KA102-036270 uczniowie ZST przebywali w Granadzie w Hiszpanii, gdzie odbywali praktyki w tamtejszych zakładach pracy. Wyjechało 21 uczniów, po 7 z każdej branży: budowlanej, mechanicznej i fryzjerskiej. Zakłady pracy zostały starannie dobrane przez naszego partnera firmę Europuente Spanish Project Partner. Były to wiodące firmy w Granadzie.
	http://m.wm.pl/2018/05/orig/zst-loga-469363.jpg

Murarze i technicy budownictwa pracowali w jednej z największych firm w Hiszpanii Mulconsa S.L. , która od 15 lat specjalizuje się w usługach takich jak projektowanie, wykonanie oraz aranżacja innowacyjnych budynków mieszkalnych, przemysłowych, a zwłaszcza tych przeznaczonych do użytku dla hiszpańskiej służby zdrowia. Nasi uczniowie przede wszystkim wykonywali prace wykończeniowe i montaż konstrukcji.
Oto opinie naszych uczniów:
— W Hiszpanii zawsze było co robić, ale nic nie pobije kebaba na jednej z uliczek. Jakbym miał wrócić do Hiszpanii to właśnie dla tego kebaba.
— Ładne miasto i mili ludzie. Bardzo fajne wycieczki.
— W Hiszpanii podobały mi się widoki. Podobała mi się też praca w Mulconsie, byli tam fajni ludzie.

Mechanicy pracowali w 4 zakładach zajmujących się naprawą samochodów. Były to: Talleres Rodri – zajmujący się naprawą wszelkiego rodzaju pojazdów samochodowych, motocykli i maszyn rolniczych. Specjalizują się w skrzyniach biegów, silnikach oraz układach hamulcowym i amortyzatorach; Taller Mulhacen należący do największej w kraju grupy warsztatów samochodowych EuroTaller - marki posiadającej najwięcej warsztatów w kraju; Motorbox działający pod patronatem renomowanej Grupy AutoFit oraz Talleres La Atalaya zajmujący się okresowymi przeglądami, serwisem, sprzedażą i wymianą opon, wymianą sprzęgieł, naprawą zawieszenia, układu wydechowego i hamulcowego.
Tak uczniowie wspominają pobyt:
— Praktyki za granicą to bardzo ciekawe doświadczenie. Jestem pewny, że w przyszłości pomoże mi to w znalezieniu pracy.
— Moim zdaniem cały pobyt za granicą wiele mnie nauczył, przede wszystkim tego jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Nabrałem wiele nowych umiejętności, które na pewno przydadzą mi się w przyszłości. Myślę, że takie staże zawodowe są bardzo dobrą formą nauki.
—Przeżycia z wyjazdu są całkiem fajne. Pierwszy raz byłam poza granicami Polski i miałam możliwość zwiedzić nieznane mi miasta. Spróbowałam nowej kuchni, która na samym początku była dość specyficzna i ciężka do zaakceptowania. Najbardziej podobały mi się praktyki w zakładzie Talleres Mulhacen. Poznałam tam dużo osób, z którymi wymieniałam się doświadczeniami w zawodzie. Dzięki temu wyjazdowi zwiedziłam kawałek świata i nauczyłam się podstaw języka.

Fryzjerki trafiły do zakładów fryzjerskich: Peluquería Fussion - lokalny salon od wielu lat obecny na rynku; Peluquería Rachez - położony w centrum miasta salon fryzjersko-kosmetyczny; Blanco Peluquerías – jeden z najnowocześniejszych i awangardowych zakładów w Granadzie oraz Peluquería You - wielofunkcyjny salon piękności. Dziewczęta poznawały nowe metody stylizacji i zabiegów oraz uczyły się pracować na włosach hiszpanek, które mają zupełnie inną budowę niż włosy klientek w Europie wschodniej.
Oto wrażenia uczennic:
— W Hiszpanii bardzo mi się podobało. Zobaczyłam dużo ciekawych i przepięknych miejsc. Poznałam bliżej kulturę hiszpańską. Nauczyłam się także wiele rzeczy na praktykach. Nigdy nie zapomnę tego pobytu i chętnie odwiedzę to miejsce nie raz. 
— Najbardziej podobała mi się integracja z nowymi znajomymi. Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc, które pozostaną w mojej pamięci na zawsze.

Oprócz praktyk uczniom zaproponowano bogaty program kulturowy, umożliwiający poznanie Hiszpanii. Zwiedzali Granadę poznali jej historię z różnych punktów widzenia: chrześcijan, arabów i Żydów, oglądali Alhambrę – pałac Nasrydów, perłę architektury arabskiej. Odwiedzili Sewillę i Malagę. Wszędzie naszą przewodniczką była Kasia - Polka mieszkająca w Granadzie, profesjonalny przewodnik turystyczny. Jedyne na co można było narzekać to pogoda – niestety lało.

Uczniowie uczestniczyli też w lekcjach języka hiszpańskiego prowadzonych przez przemiłą Victorię – rodowitą Hiszpankę. W październiku wyjeżdża następna grupa, mamy nadzieję, że wrócą równie zadowoleni.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages