środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Uczniowie oleckiej "Jedynki" eksperymentowali w Krakowie

2018-06-14 14:19:09 (ost. akt: 2018-06-14 14:25:35)

Autor zdjęcia: Archiwum SP 1 w Olecku

W sobotę, 9 czerwca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”. Uczestniczył w nim zespół ze Szkoły Podstawowej nr w Olecku.

Około 500 osób z całej Polski przyjechało do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury swoje skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowały przez ostatnie miesiące.Zadaniem uczestników konkursu było skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli na przetransportowanie metalowej kulki. W urządzeniu każdej uczestniczącej drużyny wlot i wylot kulki musiał znajdować się na ściśle określonej wysokości. Działanie każdego urządzenia rozpoczynało się z chwilą otrzymania kulki od poprzedzającego go urządzenia, a kończyło przekazaniem kulki do następnego urządzenia. Prace były oceniane w kategoriach: ilość zastosowanych zjawisk fizycznych, skuteczność urządzenia oraz kreatywność i estetyka jego wykonania.

W Krakowie był też zespół, w skład którego wchodziliśmy my - a dokładniej: Justyna Racis, Mateusz Majewski i Jakub Szyłow z klasy VI D Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku oraz Agnieszka Majewska z klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 4 (absolwentka naszej szkoły).
Projektowanie, budowa i testy naszej makiety zajęły nam ponad miesiąc. Pomagali nam nasi rodzice, a „konsultacji naukowych” udzielił tata jednej z naszych koleżanek - pan Tomasz Jurewicz.

Podróż do Krakowa z tak dużym ładunkiem nie obyła się bez przygód, ale czego nie robi się dla nauki :).

W finale mogliśmy podziwiać wiele wspaniałych makiet, otrzymaliśmy też upominki od organizatorów. Mimo, że nie zdobyliśmy żadnego premiowanego miejsca, to i tak jesteśmy usatysfakcjonowani z wyjazdu. Byliśmy pierwszą drużyną z naszego regionu, która zdecydowała się zaprezentować swoją pracę w tak zacnym miejscu. Mamy też już mnóstwo pomysłów na następną makietę. We wrześniu bierzemy się do pracy i mamy nadzieję, że znajdzie się jeszcze wiele zespołów, które zechcą nam towarzyszyć w następnym finale.
Justyna, Mateusz, Kuba i Agnieszka
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages