Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

XXI Mazurskie Spotkania z Folklorem w Olecku

2018-06-17 19:53:26 (ost. akt: 2018-06-17 20:02:38)

XXI Mazurskie Spotkania z Folklorem odbędą się w Olecku w dniach 6 -7 lipca. Publiczności zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie”, Zespół im. Klimka Bachledy oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

PROGRAM
XXI Mazurskich Spotkań z Folklorem Olecko 2018
6-7 lipca, godz. 17:00, Plac Wolności

Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie”
Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” jest reprezentacyjną grupą artystyczną Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Formacja została założona w 1977 roku z inicjatywy ówczesnego Rektora prof. dr hab. Zbigniewa Messnera. Zespół składa się z głównej grupy studenckiej, jak również dzieci, młodzieży oraz wychowanków. Od czasu powstania, prężnie uczestniczy w krajowym oraz międzynarodowym życiu folklorystycznym. ZPiT „Silesia-nie” zaprezentował się podczas setek koncertów w kraju oraz poza jego granicami.
Zespół wydał trzy płyty: „Pastorałki”, „Z muzyką przez Śląsk” oraz „Silesianie, hu-cha!” – płytę, która osiągnęła największy sukces. Dzięki wieloletniej współpracy z wieloma ekspertami polskiego folkloru Zespół posiada bogaty repertuar. Grupa uczestniczy również w wie-lu inicjatywach charytatywnych, pomagając chorym i potrzebującym.
Zespół był wielokrotnym uczestnikiem konkursów i festiwali.

Zespół im. Klimka Bachledy
Zespół powstał w 1952 roku przy zakopiańskiej „Cepelii”. W 1957 roku, po reaktywacji Związku Podhalan, przeszedł pod jego opiekę i działa przy Związku do dziś. Zespół zrzesza młodzież i dorosłych, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara, leżą bardzo na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w regionie Podhala są ciągle żywe. Dorobek artystyczny zespołu to programy i przestawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka.
W ciągu ostatnich 5 lat działalności zespół brał udział w wielu przedsięwzięciach, takich jak balet Harnasie Karola Szymanowskiego, wstawiony pod Wielką Krokwią w 2012 roku. Co roku uświetnia także korowód rozpoczynający Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Europejskie Targi Produktów Regionalnych, Dudaski Tłusty Czwartek i wielu innych.
Zespół uczestniczy w wielu przeglądach i konkursach, zdobywając niejednokrotnie główne nagrody. Koncertuje często na cele charytatywne.
Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec - Stanuch oraz Marcin Gąsienica - Byrcyn.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”
Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce, jego działalność nieprzerwanie trwa od ponad 60 lat.
„Kontynuujemy wielopokoleniowe dzieło, chcemy porywać do tańca, wzruszać i bawić popularyzując rodzimą kulturę. Naszą ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentowaliśmy dotychczas na koncertach, festiwalach i tournée w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.
Dzisiaj grupa młodzieży tańczącej, śpiewającej i grającej to wnukowie pierwszych członków – założycieli zespołu”.
Choreograf: Małgorzata Wojdełko. Kapelmistrz: Krzysztof Krzesicki. Chórmistrz: Ignacy Ołów.
	http://m.wm.pl/2018/06/orig/mazurskie-2018-plakat-1-473738.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages