Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Kierowcy - noga z gazu!

2018-06-21 09:31:24 (ost. akt: 2018-06-21 09:42:20)

Na drogach Warmii i Mazur policjanci prowadzą działania „Młodość – Brawura – Prędkość”. Głównym celem dwudniowej akcji jest ograniczanie liczby wypadków drogowych poprzez egzekwowanie, zwłaszcza od młodych kierujących, przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

Prędkość pojazdu jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na drogach naszego kraju są szczególnie niebezpieczną i niestety nagminną formą nagannych zachowań kierowców.

Większość kierowców nie kojarzy faktu, że przekroczenie limitu prędkości powoduje natychmiastowy wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Infrastruktura drogowa na terenie woj. warmińsko-mazurskiego również niekorzystnie wpływa na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w sytuacji, gdy kierujący przekraczają dopuszczalną prędkość.

W 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących na warmińsko - mazurskich drogach było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na drugim miejscu znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a trzecią główną przyczyną zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.


Od lat statystyki zdarzeń drogowych dowodzą, że jednymi z najbardziej niebezpiecznych kierowców w ruchu drogowym są kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lat.
W województwie warmińsko-mazurskim, kierowcy w tym przedziale wiekowym w roku 2016 spowodowali 311 wypadków drogowych, w których zginęło 38 osób, w 2017 – 276, w których zginęło 21 osób.
Kierowcy w wieku 18-24 lata to grupa osób, którą cechuje  brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami. Brawura, skłonność do ryzyka połączone często z niedojrzałością  emocjonalną  prowadzą do większej liczby zdarzeń drogowym z ich udziałem.

Jedną z form egzekwowania przepisów ruchu drogowego są działania profilaktyczno – kontrolne prowadzone przez warmińsko – mazurskich policjantów. 

http://m.wm.pl/2018/06/orig/olecko-mlodos-c-brawura-pre-dkos-c-2-475125.jpg

Wczoraj (20.06) i dzisiaj (21.06.2018) na drogach Warmii i Mazur policjanci prowadzą działania pn. „Młodość – Brawura – Prędkość”.
Głównym celem działań jest ograniczanie liczby wypadków drogowych poprzez egzekwowanie, zwłaszcza od młodych kierujących, przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Działania mają także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.

Funkcjonariusze z komend miejskich oraz powiatowych wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie prowadzą działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń wykorzystując zarówno radiowozy oznakowane jak i pojazdy nieoznakowane. W trakcie akcji policjanci wykorzystują sprzęt pomiarowy m.in. wideorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

http://m.wm.pl/2018/06/orig/olecko-mlodos-c-brawura-pre-dkos-c-3-475126.jpg

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą cyklicznie prowadzić działania i dyscyplinować kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi z przepisami, w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do starosty, który wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu tego dokumentu na 3 miesiące.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego bez względu na to, jaką rolę pełni - czy jest kierowcą, pieszym, jeździ na rowerze czy jest motocyklistą. Recepta dla każdego uczestnika ruchu drogowego brzmi podobnie: stosowanie się do obowiązujących przepisów, respektowanie praw innych uczestników, rozsądne i rozważne podejście do dynamicznej sytuacji drogowej, empatia i szacunek.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wierny oleczczanin #2523514 | 188.146.*.* 21 cze 2018 22:21

  W dalszym ciągu brak sygnalizacji lub innego rozwiązania na Oleckiej obwodnicy nie mówiąc o przejsciu dla ludzi chodzących codziennie do pracy , znowu musi dośjc do nieszczęścia żeby bylo glosno,kolejna sprawa pominiki za życia, lepiej przeznaczyć tą kwotę na poprawę ulic w mieście np. Armi Krajowej/11listopada (co to za wizytówka miasta)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. młoody #2522937 | 176.109.*.* 21 cze 2018 10:45

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Większość kolizji, o których czytam na tej stronie powodują ludzie starzy i w średnim wieku. Najlepiej zrzucić winę za wszystko na młodych kierowców, którzy z reguły jeżdżą o wiele dynamiczniej i bezpieczniej od wlekących się starymi i nierzadko niesprawnymi gruchotami "Januszy".

   1. Sztok #2522897 | 94.254.*.* 21 cze 2018 09:59

    Oby wuecej takich akcji.... Niech mundurowi wylapuja tych co posiadaja prawko a nie posiadaja wyobrazni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages