Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Znaleźli pociski artyleryjskie podczas prac polowych w Plewkach koło Olecka

2018-08-08 11:37:45 (ost. akt: 2018-08-08 11:56:03)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Olecku

W Plewkach na polu uprawnym zostały znalezione dwa pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej. Miejsce zostało zabezpieczone przez patrol policji do czasu przyjazdu saperów.

W poniedziałek (6.08.) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Olecku otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Plewki na polu uprawnym podczas prac agrotechnicznych zostały znalezione dwa pociski artyleryjskie kal. 100 mm produkcji rosyjskiej pochodzące z czasów II wojny światowej.

Miejsce zostało zabezpieczone przez patrol policji do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej w Giżycku, którzy po pewnym czasie dotarli do Plewek.
Saperzy wydobyli pociski, po czym trafiły one na poligon, gdzie zostaną zdetonowane.

Policja przypomina!

Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego/saperskiego.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yakoosz #2552617 | 83.9.*.* 9 sie 2018 17:31

  oglądają "4. pancernych i psa", to pewnie wiedzą :) a poważniej, to chyba w szkole jest taki przedmiot

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A skąd teraz #2552488 | 188.146.*.* 9 sie 2018 15:07

   ludzie, szczególnie młodzi mają wiedzieć jak wygląda, cyt "kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?" Z amerykańskich filmów?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages