Tężnie i defibrylatory zewnętrzne - olecczanie postawili na zdrowie!

2018-09-21 14:15:10(ost. akt: 2018-09-21 14:40:05)
Głosować można było przez internet lub metodą tradycyjną - wypełniając kartę do głosowania w Urzędzie Miejskim w Olecku.

Głosować można było przez internet lub metodą tradycyjną - wypełniając kartę do głosowania w Urzędzie Miejskim w Olecku.

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Olecku

„Zdrowe tężnie solankowe w Olecku” i „Mapa Serc” – to zwycięskie projekty będą zrealizowane w 2019 roku ze środków przeznaczanych na budżet obywatelski gminy Olecko.
Od 14 do 18 września mieszkańcy Olecka mogli zdecydować na co zostanie przeznaczone 250 tys. zł złotych i oddać swój głos na jeden wybrany projekt inwestycyjny oraz jeden projekt z zakresu ochrony zdrowia.

Głosować mogli mieszkańcy gminy Olecko, którzy ukończyli 16 lat.

Inwestycją, która uzyskała najwięcej, bo aż 552 głosy, zrealizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest projekt zgłoszony przez Joannę Drężek-Klimaszyńską - „Zdrowe Tężnie  Solankowe w Olecku”.

Natomiast zwycięskim zadaniem z zakresu ochrony zdrowia okazał się projekt „Mapa Serc”, którego wnioskodawcą był Tomasz Dziokan. Wniosek zdobył 810 głosów.


WYNIKI GŁOSOWANIA NA PROJEKTY INWESTYCYJNE:
1. Zdrowe tężnie solankowe w Olecku w Parku Sportu i Rekreacji w Olecku - 552 głosy
2. Teren rekreacyjno-wypoczynkowy pomiędzy ul. 11 Listopada a ul. Składową - 394 głosy
3. Zakup sceny mobilnej oraz nagłośnienie i oświetlenie małych eventów - 254 głosy.
4. Przebudowa podjazdu do posesji ul. Zamkowej 2a - 14 głosów.

WYNIKI GŁOSOWANIA NA PROJEKTY Z ZAKRESU OCHRONY ZDROWIA:
1. Serce na mapie wokół Placu Wolności - 810 głosów
2. Profilaktyka i wczesne wykrywanie cukrzycy w gminie Olecko - 404 głosy.

ZDROWE TĘŻNIE SOLANKOWE W OLECKU
Opis projektu:
Zadanie ma polegać na budowie tężni solankowych w centrum miasta na terenie Parku Sportu i Rekreacji w Olecku. Jest to teren o łatwej dostępności komunikacyjnej dla dużej grupy mieszkańców. Obiekt ma mieć charakter całoroczny i składać się będzie z budynku tężni w formie okręgu oraz okrążających ją ławeczek. Miejsce to będzie przeznaczone dla poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców, jak również do wypoczynku.

Obrazek w tresci

Uzasadnienie:
Projekt sporządzono w celu budowy trzech niewielkich tężni na terenie parku. Zgodnie z ideą projektu i jego celami, obiekt ten stałby się popularnym miejscem relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez terapię wziewną. Tężnia nasyca powietrze pierwiastkami i mikroelementami. Wokół tężni tworzy się mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego. Przebywając przy tężni przez ok. 30 min wchłaniamy dawkę jodu z 1,5 dniowego pobytu nad morzem. W chwili obecnej styl życia, ale i zanieczyszczenia powietrza powodują, iż dużo mieszkańców, szczególnie dzieci boryka się z problemami układu oddechowego. Terapia w tężni solankowej pomogłaby w oczyszczaniu płuc i utrzymaniu lepszej kondycji zdrowotnej. Nadrzędnym celem budowy tężni solankowej jest poprawa jakości życia mieszkańców. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do poprawy wizerunku Olecka w aspekcie ekologicznym, ale też miasta jako obiektu recepcji turystycznej.
Szacunkowe koszty inwestycji: 225 000 zł
Szacunkowe roczne koszty utrzymania infrastruktury powstałej w wyniku realizacji projektu: 6000 zł

SERCE NA MAPIE
Opis projektu:
Projekt „Serce na mapie” dotyczy umieszczenia w centrum miasta trzech ogólnodostępnych przez całą dobę automatycznych defibrylatorów (AED). Proponujemy umieszczenie AED na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Plac Wolności 3, na budynku Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” oraz na budynku Plac Wolności 2. Urządzenia zostaną zainstalowane w specjalnych gablotach wyposażonych w alarm i oświetlenie. Defibrylatory są proste w obsłudze, a do ich użycia nie potrzeba żadnych dodatkowych uprawnień. Ze swojej strony zaproponujemy dla mieszkańców 3 nieodpłatne szkolenia z zakresu prowadzenia resuscytacji z użyciem AED.

Obrazek w tresci

Uzasadnienie:
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Szybki dostęp do defibrylacji w czasie do 5 minut zwiększa szanse przeżycia w przypadku zatrzymania krążenia nawet o 70%. Te intuicyjne urządzenia wspierają działania osoby udzielającej pomocy prowadząc ją komunikatami głosowymi przez proces resuscytacji do czasu przybycia ZRM. Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku zwracają szczególną uwagę na istotny związek pomiędzy działaniem dyspozytora medycznego, świadka zdarzenia wykonującego RKO oraz odpowiednio szybkim użyciem AED. Skuteczna, skoordynowana reakcja społeczeństwa, która łączy wszystkie te elementy razem, jest kluczem do poprawy przeżywalności poza szpitalnego zatrzymania krążenia. Chcemy aby te trzy urządzenia zapoczątkowały proces w pełni dostępnej automatycznej defibrylacji. Taka inwestycja z pewnością w przyszłości odwdzięczy się w wartości nie dającej się przeliczyć na pieniądze.

Szacunkowy koszt projektu: 25 000 zł
Szacunkowe koszty utrzymania powstałej infrastruktury powstałej w ramach realizacji projektu: 300 zł

Głosować można było przez internet lub wypełniając kartę do głosowania w Urzędzie Miejskim w Olecku.
Obrazek w tresci


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jaa #2587389 | 91.233.*.* 24 wrz 2018 08:15

    A skąd solanka na tężnie? Patrząc po rozmiarach to raczej tężunie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. ht #2586010 | 31.0.*.* 22 wrz 2018 09:00

    Tylko nie w parku tężnie, to sie w głowie nie mieści, róbcie ale przy jeziorze tu gdzieś koło kawiarni przed mostem./

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. dobra robota #2585964 | 83.9.*.* 22 wrz 2018 07:54

      W centrum zawsze sa tłumy ludzi, więc ryzyko akcji jest duże, a karetka nie zawsze stoi w miejscu i nie zawsze przyjeżdża w ciągu minuty. Dobre lokalizacje.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. JatoJa #2585863 | 91.233.*.* 21 wrz 2018 22:57

      Defibrylatory w centrum miasta? Może ja się nie znam? Jednak głębszego sensu w tym nie widzę. Przecież nim to ktoś rozłoży i uruchomi to karetka dojedzie, wszak to tylko kilometr od szpitala. Nie lepiej porozmieszczać we wsiach gdzie pogotowie jedzie kilka bądź i więcej minut?

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

    3. Kostek #2585652 | 83.9.*.* 21 wrz 2018 18:45

      A kto ci zabroni iść do przetargu? Nie idziesz ? To nie pi...l głupot, polityczny manipulatorze.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (9)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5