środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Święto Szkoły Podstawowej w Gąskach

2018-10-03 20:33:40 (ost. akt: 2018-10-04 15:18:08)

"Gąski – 100 lat wolności" - pod takim hasłem odbywały się obchody Święta Niepodległości połączone z obchodami Święta Szkoły w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej za Ojczyznę, społeczność szkolną i gości.

Następnie uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie odbywały się główne uroczystości. Dyrektor szkoły – Janina Rękawek – powitała zgromadzonych gości. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że „...zaszczytem jest być wśród ludzi, którzy rozumieją, że patriotyzm to jest przywiązanie do własnej Ojczyzny, to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć”.Wśród licznie zgromadzonych gości serdecznie witaliśmy władze samorządowe z burmistrzem Wacławem Olszewskim, przedstawicieli Związku Sybiraków z Olecka i Augustowa, poczty sztandarowe szkół oraz 15. Pułku Przeciwlotniczego WP w Gołdapi, członków Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej, organizację wojskową „Strzelec”, sołtysów sąsiadujących ze szkołą miejscowości.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice w przygotowanym montażu słowno-muzycznym dostarczyli oglądającym wielu wzruszających przeżyć. Poza walorami artystycznymi przygotowana część artystyczna była krótkim dziejowym wspomnieniem podkreślającym zasługi wszystkich Polaków walczących o wolną Polskę i prezentującym osobę Patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Burmistrz Wacław Olszewski w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny odzyskania wolności, a także podkreślił, że dzisiejszy patriotyzm to nie walka na polu bitwy, ale życie we wspólnocie, zgodzie, zrozumieniu, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach jako spuściznę społeczną i kulturową. Dlatego ważne jest, aby dobre wartości pielęgnować, uczyć dzieci i młodzież szacunku dla starszych i tradycji, dbać o poprawne relacje społeczne, doceniać wysiłki innych pracujących w duchu wspólnoty i szacunku dla innych.

Za krzewienie idei patriotycznych wśród uczniów Zarząd Krajowy Związku Sybiraków przyznał szkołom Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków. Uhonorowano szkoły: SP Gąski im. M. Józefa Piłsudskiego, SP nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku, SP nr 2 im. M. Kopernika w Olecku, SP nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, SP nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku, SP Judziki, SP Babki Oleckie.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie na posesji szkoły tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Na zakończenie uroczystości – przy ogólnym aplauzie – wniesiono tort urodzinowy, którym poczęstowano uczniów i gości.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leszek #2600849 | 83.9.*.* 13 paź 2018 08:52

  nie psuj pięknego tematu, wypad na szczaw, głupia babo, sama startuje na radną i takie brednie wypisuje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ta akurat dobrze rządzi #2598822 | 83.9.*.* 10 paź 2018 18:13

  starosta emeryt, sekretarz powiatu emeryt (70), dalej będa startować w wyborach, a ty czepiasz się sprawnej, energicznej kobiety i doświadczonej kierowniczki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. niektórzy nieśmiertelni na stanowiskach #2598797 | 195.136.*.* 10 paź 2018 17:43

  fajnie tak brać podwójnie od państwa

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages