Wybrano wykonawcę części technologicznej nowej kotłowni w Olecku

2018-10-18 09:10:33(ost. akt: 2018-10-18 09:23:21)
Przykład kotłowni zrealizowanej przez wybranego wykonawcę

Przykład kotłowni zrealizowanej przez wybranego wykonawcę

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum PEC Sp. z o.o. w Olecku

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę części technologicznej nowej ekologicznej ciepłowni przy ul. 11 Listopada.
We wtorek 9 października Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku rozstrzygnęło przetarg na budowę części technologicznej nowej ekologicznej kotłowni przy ul. 11 Listopada.

Jest to efektem postępowania zmierzającego do budowy nowej ciepłowni opalanej zrębkami drzewnymi o mocy 5 MW, na którą uzyskano dotację ze środków unijnych w wysokości 2,3 mln złotych. Dodatkowo PEC uzyskał dotację w wysokości 2,79 mln złotych na wykonanie sieci preizolowanych łączących nowo powstałą kotłownię z kotłownią przy ul. Kolejowej 31 oraz z halą Lega, wraz z 39 węzłami cieplnymi w budynkach zasilanych obecnie ze starych źródeł ciepła.

Przetarg wygrała szwajcarska firma SCHMID, będąca potentatem rynku kotłów biomasowych w Szwajcarii. Całość swojej produkcji realizuje w Polsce, w zakładzie w Elblągu .

Wykonanie powyższych inwestycji umożliwi wyeliminowanie pięciu kotłowni w centrum miasta, w tym kotłowni przy ul. Składowej 3a, w Ośrodku Szkolno-Wychowaczym dla Dzieci Głuchych oraz Kolejowej 31. Jednocześnie możliwe będzie wyposażenie 39 budynków w węzły cieplne z automatyczną regulacją ilości pobieranego ciepła, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na gospodarowanie ciepłem przez poszczególnych odbiorców.

Dostarczenie ciepła z nowej kotłowni planowane jest do dnia 31 sierpnia 2019 roku, natomiast całkowite zamknięcie inwestycji powinno nastąpić do końca października 2019 roku.

Dotychczasowe plany realizacji inwestycji przewidywały uruchomienie kotłowni już w tym roku, jednak niezależne od PEC okoliczności m.in. przesunięcie terminu podpisania umowy o udzielenie dotacji spowodowało, iż składane w późniejszych przetargach oferty na realizację inwestycji znacznie przekraczały przeznaczone na to środki finansowe, w wyniku czego konieczne było unieważnienie czterech przetargów.
— W celu umożliwienia realizacji inwestycji przystąpiliśmy do analizowania możliwości ograniczenia kosztów inwestycyjnych — wyjaśnia Grzegorz Makarewicz, prezes PEC w Olecku. — Dokonaliśmy zmian w układzie technologicznym kotłowni oraz w części budowlanej, w wyniku czego po uzyskaniu zgody instytucji finansującej, możliwe było wyłonienie wykonawcy technologii w ramach przewidzianych środków finansowych. Dokonane zmiany nie spowodują pogorszenia parametrów budowanego systemu i będzie on nadal zapewniał wysokie standardy dotyczące tego rodzaju źródeł ciepła. Dzięki tej inwestycji PEC będzie przedsiębiorstwem efektywnym energetycznie, co umożliwi w przyszłości pozyskiwanie dotacji na preferencyjnych warunkach i dalszą rozbudowę i modernizację bardzo rozproszonego systemu ciepłowniczego miasta.

Likwidacja kotłowni węglowych w centrum miasta, w wyniku budowy nowej ciepłowni oprócz tego, że znacznie poprawi jakość powietrza atmosferycznego, zlikwiduje uciążliwości związane z eksploatacją dotychczasowych źródeł ciepła umiejscowionych praktycznie w środku osiedli mieszkaniowych.

Obrazek w tresci

Kocioł o mocy 5 MW będzie wykorzystywał do opalania zrębki drzewne

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5