Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Olszewski kontra Sobczak - siódme starcie

2018-11-01 16:48:53 (ost. akt: 2018-11-02 23:58:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W drugiej turze o fotel burmistrza walczą dotychczasowy włodarz Olecka Wacław Olszewski i były przewodniczący Rady Miejskiej Karol Sobczak. Kontynuujemy nasz cykl pytań do obu kandydatów, którzy dzisiaj odpowiadają na siódme i zarazem przedostanie pytanie.

Olecczanie (kierowcy) narzekają na brak miejsc parkingowych, głównie w centrum miasta. Jak widzi Pan rozwiązanie lub przynajmniej znaczne zmniejszenie tego problemu?

ODPOWIADA WACŁAW OLSZEWSKI:
Tak. Znalezienie wolnego miejsca w centrum po to, aby zaparkować samochód rzeczywiście zajmuje nieraz całkiem dużo czasu. To efekt tego, że wielu z nas „lubi” podjechać samochodem niemalże pod same drzwi. W porównaniu z większymi miastami, Olecko jest naprawdę małym miasteczkiem i przejście kilkudziesięciu czy nawet 100 czy 200 metrów, nie powinno stanowić problemu. Jednak stajemy się wszyscy jako społeczeństwo coraz to wygodniejsi, stąd pojawiają się właśnie miedzy innymi takie problemy. Nie bez przyczyny jest również to, że dzisiaj, praktycznie w każdej rodzinie jest samochód, a bardzo często są to nawet dwa samochody.
O zmianach w zakresie poruszania się po centrum miasta samochodami rozmawiałem już między innymi z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność gospodarczą przy Placu Wolności jak i taksówkarzami. To oczywiście nie są wszystkie zainteresowane grupy czy osoby, ale od czegoś trzeba zacząć.
Modernizacja centrum Olecka na przyjazną mieszkańcom przestrzeń jest jednym z filarów mojego programu wyborczego. Będziemy rozmawiać z olecczanami na ten temat przy okazji pracy nad koncepcją kompleksowej przebudowy centrum po to, by wprowadzić akceptowalne przez nich zmiany. Nie chcemy nikomu niczego narzucać nie mniej mamy pewne pomysły, do której będziemy starali się przekonać naszych mieszkańców, w tym przedsiębiorców czy taksówkarzy, których działalność związana jest właśnie z centrum.
Jednym z pomysłów na odciążenie centrum jest wykonanie parkingu przy ulicy Cichej. Rozmawialiśmy już nawet wstępnie z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Olecku, do której należy ten teren. Parking ten wpisywałby się również w przebudowę ciągu ulic, którą planuje wykonać Starostwo Powiatowe w najbliższym czasie. To odciążyłoby samo centrum miasta. Przejście niewiele ponad 100 metrów aby być w przy parku miejskimi, nie powinno stanowić dla mieszkańców dużego problemu.
Tak samo po drugiej stronie placu, planujemy wygospodarować kilkanaście miejsc parkingowych, na zapleczu pomiędzy ulicami Plac Wolności, a Partyzantów.
Temat jest tylko z pozoru łatwy do rozwiązania, ale w rzeczywistości jest dużo poważniejszy, ponieważ jako mieszkańcy będziemy musieli określić się czy chcemy abyśmy mogli dalej dojeżdżać tak jak dzisiaj samochodami praktycznie pod same drzwi sklepu czy innego zakładu usługowego, czy też chcielibyśmy aby w mieście było mniej spalin, więcej czystego powietrza przez co centrum miasta byłoby miejscem gdzie chcielibyśmy spędzać więcej swojego wolnego czasu.

ODPOWIADA KAROL SOBCZAK:
- Brak miejsc parkingowych w naszym mieście to faktycznie spory problem. Sposobów na jego zminimalizowanie jest kilka. Nie może to jednak być problem rozwiązywany pojedynczo, by przez brak całościowego spojrzenia i skoordynowanego planu rozwoju centrum nie spowodować kolejnych problemów.
Przede wszystkim myśląc o Placu Wolności, mam wizję miejsca atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających nasze miasto. Oprócz miejsc parkingowych powinny pojawić się tu punkty gastronomiczne, stacje rowerowe, atrakcje turystyczne, ciągi piesze i rowerowe i wiele elementów wpływających na atrakcyjność tego miejsca. Konieczna jest zatem nowa organizacja przestrzeni wokół Placu Wolności. Nie mogą to być jednak działania niespójne i pochopne. Należy optymalnie wykorzystać posiadane przez miasto uwarunkowania, wzmocnić jego lokalny potencjał kulturowy, turystyczny, ekonomiczny. By osiągnąć jak najlepszy efekt i nie mnożyć niepotrzebnych kosztów, całość działań wdrożeniowych powinna wpisać się w perspektywiczny plan powiązanych ze sobą przedsięwzięć obejmujących kwestie społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne i środowiskowe. Ważne jest, by plan realizowany był z uwzględnieniem głosu i przy udziale mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, właścicieli nieruchomości i wszystkich, którzy będą korzystać z efektu końcowego.
Ponadto należy spojrzeć szerzej na organizację ruchu w centrum, biorąc pod uwagę ulice odchodzące i tereny przyległe do osiedli, które są całościowym połączeniem komunikacyjnym. Racjonalne planowanie budowy miejsc parkingowych musi mieć także miejsce przy planowaniu i realizacji kolejnych inwestycji.
Rozwiązaniem w pewnym stopniu będzie także zmniejszenie ruchu samochodowego na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej. Moją rolą będzie zapewnienie takiego jej poziomu, by była dla mieszkańców atrakcyjną alternatywą dla własnego środka lokomocji.
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages