Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Inwestycja przy ul. Partyzantów w Olecku budzi emocje

2018-11-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-20 12:33:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Przy ul. Partyzantów trwa rozbudowa budynku handlowego, w którym ma funkcjonować wędzarnia wędlin. Są jednak obawy, że inwestycja będzie uciążliwa dla otoczenia, a pozwolenie budowlane zostało wydane z naruszeniem prawa.

Od ponad miesiąca na rogu ul. Jeziornej i Partyzantów trwa rozbudowa budynku handlowego. Inwestycja zaniepokoiła było już radną Marię Dzienisiewicz, która mówiła o niej na ostatniej w kadencji sesji Rady Miejskiej.

— Kto ponosi odpowiedzialność za złamanie i nieprzestrzeganie prawa lokalnego - starostwo czy inwestor i jakie są z tego tytułu konsekwencje w sytuacji, kiedy mamy pozwolenie na rozbudowę, w którym nie zostały uwzględnione warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym planie jednoznacznie zakazuje się innych usług, niż nieuciążliwe, jakie np. świadczą krawiec, kosmetyczka czy szewc. Tymczasem Starostwo Powiatowe w Olecku wydało pozwolenie na przetwórstwo mięsa i wędzarnię w rozbudowanym obiekcie handlowym. Przecież to są ogromne uciążliwości w postaci dymu, a to będzie przez wiele lat, nawet gdyby nie wiem jakie filtry tam zostały zamontowane, a przecież to miejsce spacerowe i rekreacyjne. To jest poważny problem i ogólnie jest duże oburzenie społeczne z tego powodu. Niech się przedsiębiorca rozwija, życzymy mu sukcesu, ale we właściwym miejscu i z szacunkiem do mieszkańców— mówi radna.

Maria Dzienisiewicz o odniesienie się do jej wątpliwości poprosiła obecnego na sesji radcę prawnego, który wyjaśnił, że jeżeli pozwolenie zostało wydane niezgodnie z planem miejscowym, to jest to podstawa do stwierdzenia nieważności takiej decyzji przez organ wyższego stopnia, czyli w tej sytuacji przez wojewodę.

Głos zabrał również burmistrz Wacław Olszewski.
— Już wystosowaliśmy pismo do starosty oleckiego z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy i czekamy na jego opinię. Sprawa jest rzeczywiście poważna i po opracowaniu opinii prawnej wystąpię trybie pilnym do wojewody, żeby to uchylił, jeżeli faktycznie jest taka ścieżka prawna — mówi burmistrz Olszewski.

O komentarz poprosiliśmy Iwonę Raczyło, naczelnik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Olecku.
— O wydanie pozwolenia budowlanego na rozbudowę budynku handlowego wystąpiła do nas spółka z Suwałk. Wcześniej do jej wniosku pozytywnie odniósł się zarówno konserwator zabytków, jak i powiatowy lekarz weterynarii. Moim zdaniem pod względem prawnym wszystko jest w porządku i nie mam jako takich wątpliwości dotyczących rozszerzenia działalności istniejącego sklepu. Z rozporządzenia ministra ochrony środowiska nie wynika, że to będzie obiekt uciążliwy, a sama technologia została pozytywnie uzgodniona przez lekarza weterynarii, który zatwierdził projekt technologiczny, bo spełnia wszystkie wymagania. Również plan miejscowy nie uniemożliwia tu takiej działalności. Nie mamy precyzyjnej informacji jaka to będzie wędzarnia, ale będą tam pomieszczenia do produkcji wędlin, do ich peklowania, wędzenia oraz chłodnia. Czy to będzie uciążliwe, to trudno mi jednoznacznie powiedzieć. Nie mieliśmy tu przeciwwskazań, żeby nie wydać pozwolenia na rozbudowę, ale jeszcze raz pochylimy się nad sprawą — zapewnia naczelnik Iwona Raczyło.
ZM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zbyszek S. #2628859 | 83.9.*.* 22 lis 2018 09:21

  Przepraszam, jeszcze przyjmują na radnych czy czas minął?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Dlaczego? #2628537 | 83.9.*.* 21 lis 2018 17:43

   Zauważyliście jakie zawody maja radni? Dlaczego tak pchają się po kilkaset złotych diety? Dlaczego nie ma ludzi biznesu, przedsiębiorców itp, tylko nauczyciele, urzędnicy, listonosze, emeryci?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. pogromca pokemonów #2628515 | 91.240.*.* 21 lis 2018 17:17

    Jakoś nikt nie widzi, jakim uciążliwym jest zakład drzewny na Gołdapskiej. Ciągły warkot, pył, zablokowane drogi, parkingi przy cmentarzu i Biedronce. Nawet zmarli nie mają spokoju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Z olecka #2628413 | 91.233.*.* 21 lis 2018 14:47

     Są tacy ludzie którzy zazdroszczą ci wszystkiego pracę znajomych nowych rzeczy na które sam musisz pracować ale nikt cię nigdy nie zapyta co musisz poświęcić żeby mieć coś kosztem czegoś innego i potrafią cię zniszczyć w jednej sekundzie pozdrawiam wszystkich

     Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

     1. kachna #2628260 | 83.19.*.* 21 lis 2018 10:13

      Nowa władza na pewno zablokuje śmierdzące inwestycje w gminie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (75)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages