Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Jest porozumienie w sprawie dawnego cmentarza

2018-11-22 19:29:38 (ost. akt: 2018-11-22 19:39:53)
Dawny cmentarz ewangelicki znajduje się między torami kolejowymi, ul. Partyzantów i 1 Maja oraz Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie

Dawny cmentarz ewangelicki znajduje się między torami kolejowymi, ul. Partyzantów i 1 Maja oraz Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poszanowanie dawnych pochówków, a jednocześnie umożliwienie kontynuacji inwestycji związanej z przebudową ul. Partyzantów. W czwartek (22 listopada) zostało zawarte porozumienie w tej sprawie.

Dawny cmentarz ewangelicki znajduje się między torami kolejowymi, ul. Partyzantów i 1 Maja oraz Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie. W czasach PRL został odebrany Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i zamknięty. Dopiero podczas prac związanych z przebudową ul. Partyzantów okazało się, że na tym terenie pozostały pochówki związane z dawną nekropolią.

Porozumienie podpisane przez gminę, parafię oraz Stowarzyszenie Święta Warmia, które złożyło wniosek o wpisanie tego terenu do rejestru zabytków, daje szansę na zrealizowanie zaplanowanych prac, a jednocześnie odpowiednie upamiętnienie tam pochowanych.

Zobacz także: Prace na ul. Partyzantów nadal wstrzymane. Święta Warmia chce ochrony dawnego cmentarza Stowarzyszenie Święta Warmia chce wpisania dawnego cmentarza przy ul. Partyzantów w Olsztynie do rejestru zabytków. Stowarzyszenie Święta Warmia chce wpisania dawnego cmentarza przy ul. Partyzantów w Olsztynie do rejestru zabytków. Odpowiedni wniosek trafił do WUOZ.
Przez teren dawnego cmentarza przebiega zaprojektowane połączenie kanalizacji deszczowej odprowadzającej wodę z ul Partyzantów. Poza tym planowany jest ciepłociąg do okolicznych budynków, natomiast PKP budują przystanek kolejowy, który wymaga odpowiedniego skomunikowania.

Samorząd Olsztyna dofinansował już wykonanie kwerendy archiwów. Celem prac jest zdobycie jak najbardziej wiarygodnych i szczegółowych informacji o osobach pochowanych, na terenie nekropolii. Zadaniem zajmuje się Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej we współpracy z parafią.

Teren dawnego cmentarza zostanie upamiętniony. W jaki sposób — to będzie przedmiotem dalszych ustaleń.

UM Olsztyna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warmia #2631327 | 5.172.*.* 26 lis 2018 09:10

  Zablokowanie przez "Świętą Warmię" tej inwestycji poprzez wniosek o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków to był sprytny ruch. Szkoda że "Święta Warmia" się nie obudziła wcześniej, bo ten cmentarz to od lat miejsce gdzie żule piją, sikają i gdzie są składowiska śmieci. Cały teren powinien zostać objęty ekshumacjami a szczątki przeniesione na prawdziwy cmentarz, gdzie mogłyby spoczywać w pokoju. Pozostawianie ich tam pod trawnikami nie zapobiegnie dalszemu świętokradztwu. Dalej żule będą sikać, ludzie wyprowadzać psy, itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. papas #2630980 | 88.156.*.* 25 lis 2018 12:14

  Jeszcze w latach siedemdziesiątych leżały tam rozwalone pomniki pod ścianą budynku z czerwonej cegły

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wkur.iony #2630904 | 31.0.*.* 25 lis 2018 09:20

  Piszecie o tym co na zapleczu komendy, a nic o tym co przed nią. Do kurki nędzy !!! Kiedy w końcu pojedziemy wyremontowaną ulica Partyzantów. Jeżdżę często do Niemiec, a tam w rejonie gdzie mieszka moja teściowa i był remont ponad 20 kilometrów autostrady, wraz z wyburzeniem 3 starych i budowy nowych wielkich wiaduktów. Zaczął się w ubiegłym roku i już się skończył, a u nas z kawałek ulicy pieprzą się jakby celowo to opóźniali. Jak tak dalej pójdzie to remont ulicy dokończy inżynier, który dzisiaj dopiero chodzi do gimnazjum

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Burmistrz Belian #2630147 | 37.47.*.* 23 lis 2018 22:04

   Czy to na tym cmentarzu pochowany został Oskar Belian? Bo coś mi się kojarzy ale pewny ni jestem...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stachu65 #2629746 | 88.156.*.* 23 lis 2018 11:36

   Sami Niemcy nie dbali o swe dawne pochówki,czego przykładem była budowa Ratusza na grobach wcześniej istniejącego tam cmentarza. Taka to kolej rzeczy,nie ma co się certolić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (32)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages