Olecko: wyjątkowy projekt międzypokoleniowy

2018-11-29 18:08:23(ost. akt: 2018-11-29 13:30:41)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenie Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”

Czas to pojęcie względne, a wiek to tylko liczby — mówią uczestnicy projektu „Proste historie – międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny”, który realizuje Stowarzyszenie Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”.
Dla uczestników bardzo ważna jest różnorodność wiekowa, która stanowi wartość bogatej polemiki i otwartości na świat zewnętrzny. To właśnie te różnice ich łączą, a nie dzielą.

Wielopokoleniowa grupa w wieku 6-82 lat tworzy wspólne dzieło artystyczne, którego rezultatem ma być sztuka teatralno-muzyczna, zaprezentowana w przyszłym roku. Jednak najważniejsze jest to, że uczestnicy spotykają się, rozmawiają i w kreatywny sposób spędzają czas. Bogata oferta warsztatów pozwala im odnaleźć kierunek rozwoju pasji i zainteresowań.

Warsztaty teatralne prowadzi Agnieszka Śnieżyńska, warsztaty wokalne – Anna Szafranowska, plastyczne – Anna Wojtecka, muzyczne – Daniel Szejda, warsztaty wolontariatu – Sylwia Gajewska.

—Bardzo istotnym elementem, oprócz rozwoju umiejętności manualnych, muzycznych czy teatralnych, jest wielopokoleniowa integracja — mówi Monika Chmielewska-Sujata — koordynator projektu. — Nasze wspólne spotkania i rozmowy w miłej i ciepłej atmosferze dają szansę być razem niezależnie od wieku, światopoglądu czy sytuacji życiowej. Uczestnicy czują się sobą i w tym tkwi ogromna siła pozytywnej energii. Przez to my czujemy, że warto takie działania realizować.

Twórcy i realizatorzy projektu zauważyli, że różnorodna grupa, której daje się szansę wyboru i swobodnej wypowiedzi, stanowi „samowystarczalny ekosystem”, w którym zachodzi przepływ energii w postaci pomysłów, artystycznych wizji, dzielenia się życiowym doświadczeniem.

— Fajnie jest popatrzeć oczami innej osoby jak ocenia świat i odczuwa pojęcie czasu. Często trudno określić czyjś wiek i właściwie nie ma to znaczenia — mówi Agnieszka Śnieżyńska, prowadząca warsztaty teatralne.

Obrazek w tresci

Międzypokoleniowy projekt trwa od sierpnia 2018 do końca sierpnia 2019, a jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Dzięki środkom możliwe jest tworzenie działań w duchu społeczeństwa obywatelskiego, takiego, które przełamując wszelkie bariery, aktywnie spędza czas i dzieli się z innymi swoim wewnętrznym bogactwem. Bowiem oprócz własnego rozwoju uczestnicy projektu założyli Międzypokoleniowe Centrum Wolontariatu oraz tworzą kampanię społeczną na rzecz integracji wielopokoleniowej (w postaci radiowych spotów reklamowych oraz plakatów, które wkrótce pojawią się w mieście).

Obrazek w tresci

— Potrzebujemy Was! My młodzi wiekiem potrzebujemy waszego wsparcia i doświadczenia! Aby być pełnym społeczeństwem, niezbędna jest wielopokoleniowa wymiana. Młodzi ludzie uzupełniają cechy starszych osób, nienadążających za postępem technicznym, nieradzących sobie fizycznie i społecznie. Z kolei pokolenie „zaawansowane wiekowo” wspomaga młodych w trudnych sytuacjach, w narastającym tempie życia, w którym łatwo zgubić wartości — mówiła w trakcie szkolenia z zakresu wolontariatu Sylwia Gajewska.

W ostatnim stuleciu nastąpiły dwie ogromne zmiany: wydłużenie średniego wieku przeżycia populacji, przesunięcie się granicy śmiertelności. W związku z powyższym należy szerzej spojrzeć na problematykę osób starszych w naszym społeczeństwie.

— Można powiedzieć, że o kondycji moralnej społeczeństwa świadczy to, jak opiekuje się ono najbardziej potrzebującymi. Fakt wydłużenia wieku przeżycia jednostki nie oznacza jakości jej egzystencji. Stwórzmy praktykę, która zachęciłaby osoby w podeszłym wieku do aktywności, aby mogły żyć nie tylko długo, ale też szczęśliwie — mówi opiekun grupy seniorów Andrzej Wojczulewicz.

Obrazek w tresci

Naukowcy podkreślają, że los przeciętnego mózgu narażony jest na procesy biologiczne zmniejszające przepływ krwi dostarczający neuronom tlenu i glukozy oraz usuwający produkty przemiany materii, zmniejszające ilość antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Jednak istnieją proste sposoby, które można zastosować już dziś, aby zapobiec chorobom i jak najdłużej zachować dobry stan zdrowia mózgu. Oprócz prawidłowej diety i aktywności fizycznej, warto nabywać nowe umiejętności, zmniejszać poziom stresu i być aktywnym intelektualnie i społecznie. Do czego zachęcają twórcy, realizatorzy i uczestnicy projektu „Proste historie-międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny”.
Efekty ich działań ujrzycie Państwo już wkrótce.
Ewa Matysiuk-Niemczewska – opiekun grupy młodzieży

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5