Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

"Fernando" bawi liczną publiczność

2018-12-02 11:43:53 (ost. akt: 2018-12-02 11:58:29)

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Olecku

W październiku i listopadzie w sali AGT prawie tysiąc osób mogło obejrzeć spektakl „Fernando” w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Przedstawienie debiutowało na tegorocznej „Sztamie”, gdzie zebrało bardzo pozytywne recenzje.

W kolejnych tygodniach spektakl zobaczyli uczniowie ze szkół podstawowych w Olecku i z okolic (SP2, SP3, SP4, SP w Wieliczkach, SP w Kowalach Oleckich, SP w Sokółkach, SP w Gąskach, SP w Świętajnie oraz OSWG w Olecku). Dodatkowo sztukę obejrzeli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku.

„Fernando” to tekst przygotowany i wyreżyserowany przez nauczyciela geografii Zbigniewa Stefanowskiego. W toku adaptacji korzystał on ze scenariusza Louisa de Funes’a i Jeana Halin’a do filmu „Oscar” z 1967 r. „Oscar” to nie tylko film ale również spektakl, dzięki któremu znany francuski komik wybił się i stał się rozpoznawalny. W roku 1991 znany amerykański reżyser John Landis przeniósł akcję do przedwojennego Nowego Jorku i stworzył udaną komedię z Sylvestrem Stallone w roli głównej.

W odróżnieniu od poprzednich wersji akcja „Fernando” w wykonaniu uczniów I LO w Olecku toczy się w Meksyku. Scenariusz jest przepełniony nawiązaniami do kultury i tradycji tego państwa oraz języka hiszpańskiego. Dodatkowo w sztuce jest mnóstwo muzyki, w większości właśnie meksykańskich i hiszpańskich klasyków idealnie wpasowujących się w akcję, budujących dynamikę oraz klimat miejsca.
Utwór opowiada o jednym dniu z życia bogatego właściciela ziemskiego Armando Velazqueza, którego budzi wczesnym rankiem jego pracownik, Pablo Juarez Martinez Sanchez. Domaga się podwyżki, co oburza pana domu. Jednak Armando nie spodziewa się, że to tylko początek kłopotów. „Fernando” to komedia omyłek, w której główną rolę odgrywają wątki obyczajowe oraz 3 identyczne walizki o różnej zawartości, które pomylone komplikują akcję utworu potęgując ciekawość i entuzjazm widzów.

To już 15 spektakl wystawiony przez oleckich licealistów w ostatnich, zaledwie sześciu latach. Kolejnym będą „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry. Reżyserią zajmie się nauczycielka języka polskiego Emilia Przemielewska, a mieszkańcy Olecka zobaczą go najprawdopodobniej w czerwcu.

W spektaklu "Fernando" wystąpili:

Łukasz Grygieńć - Armando Velazquez,
Adam Kopiczko – Pablito,
Urszula Kamińska - Sophia Velazquez,
Klaudia Jarosz – Juanita,
Róża Stankiewicz - Conchita Velazquez,
Sebastian Wodnicki - Carlito Manana,
Weronika Nieszczerzewska - Anna Maria,
Eliza Supronowicz – Valeria,
Maciej Kosiński – kierowca,
Jakub Borowski – Fernando.
Reżyseria - Zbigniew Stefanowski
Światło – Amadeusz Szczerbowski
Dźwięk - Maciej Budzyński

Spektakle I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w ostatnich latach:
2009 - Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła”- reż. Katarzyna Kamińska, Paweł Kurowski
2012 - Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach”- reż. Katarzyna Kamińska, Paweł Kurowski, Iwona Milczarek, Zbigniew Stefanowski
2013 - „Nasza deszczowa piosenka”- reż. Katarzyna Kamińska, Iwona Milczarek, Zbigniew Stefanowski
2014 - „W Pięknogrodzie”- reż. Zbigniew Stefanowski
2014 - William Shakespeare „Sen nocy letniej”- reż. Zbigniew Stefanowski
2014 - „Maryja gwiazda nowej ewangelizacji”- reż. Piotr Kowalewski, współpraca Zbigniew Stefanowski, Radosław Pańko
2014 - „Jak lawa” na podst. „Dziadów” A. Mickiewicza- reż. Katarzyna Kamińska, Zbigniew Stefanowski
2015 - Izabela Degórska „Humba, bumba, Bang!”- reż. Zbigniew Stefanowski
2015 - William Shakespeare „Poskromienie złośnicy”- reż. Zbigniew Stefanowski
2015 - Sławomir Mrożek „Na pełnym morzu”- reż. Zbigniew Stefanowski
2016 - Agata Julia Prosińska „Cień”- reż. Agata Julia Prosińska, Zbigniew Stefanowski
2016 - Adam Mickiewicz „Konfederaci barscy”- reż. Katarzyna Kamińska, Paweł Kurowski, Zbigniew Stefanowski
2017 - Agata Julia Prosińska „Studium w pluszowym misiu”- reż. Agata Julia Prosińska, Zbigniew Stefanowski
2017 - Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej”- reż. Emilia Przemielewska
2018 - Sławomir Mrożek „Tango”- reż. Emilia Przemielewska
2018 - „Fernando”- reż. Zbigniew Stefanowski

Recenzja spektaklu "Fernando" Julii Naruszewicz, uczennicy III kl. gimnazjum SP w Kowalach Oleckich:

15 listopada 2018r. uczniowie klas VIII i III gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Kowali Oleckich mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Fernando". Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Zbigniewa Stefanowskiego na podstawie scenariusza Louis’a de Funesa
i Jeana Halina. Aktorzy z I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku doskonale wczuli się w swoje role. Główną postać spektaklu - Armando Velazqueza, odegrał Łukasz Grygieńć. Udział wzięły również następujące osoby: Adam Kopiczko, Urszula Kamińska, Klaudia Jarosz, Róża Stankiewicz, Sebastian Wodnicki, Weronika Nieszczerzewska, Eliza Supronowicz, Maciej Kosiński oraz Jakub Borowski. Oświetleniowcem był Amadeusz Szczerbowski, a dźwiękowcem Maciej Budzyński. W sztuce przedstawiony został jeden zwariowany dzień z życia bogatego meksykańskiego właściciela ziemskiego. Poranna wizyta młodego człowieka w jego hacjendzie staje się początkiem komedii omyłek
i nieporozumień. Pablo Juarez Martinez Sanchez jest jego pracownikiem i pojawia się
z samego rana z prośbą o podwyżkę. Jednak te kilka tysięcy pesos to dopiero początek problemów Armando. W grę wchodzą miliony zarówno pesos, jak i dolarów oraz przyszłość jego córki.
Spektakl był bardzo humorystyczny, dostarczył odbiorcom niezapomnianych wrażeń. Aktorzy swoje role odegrali w sposób naturalny i żywiołowy. Uczniowie naszej szkoły byli zdumieni obszernymi tekstami, których musieli nauczyć się na pamięć ich starsi koledzy. Licealiści znakomicie poradzili sobie z językiem hiszpańskim, który pojawiał się w ich kwestiach. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności aktorów i jednogłośnie stwierdzili, że stanęli oni na wysokości zadania. Całe przedstawienie było interesujące, wesołe i nowatorskie. Scenografia dobrze komponowała się z sytuacjami ukazanymi
na scenie. Światło budowało nastrój, a muzyka wzbudzała zainteresowanie ukazanymi postaciami
i wydarzeniami. Wartka akcja, szalone intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji oraz wiele śmiesznych,
ale i pouczających sytuacji występowały w tym wybitnym przedstawieniu. Uczniowie z Kowali Oleckich byli zachwyceni, możliwość obejrzenia „Fernando” sprawiła im ogromną przyjemność. Orzekli, iż nigdy dotąd nie widzieli tak oryginalnego i emocjonującego spektaklu. Zapowiedzieli, że chętnie obejrzą kolejny utwór w wykonaniu znakomitych licealistów.
Julia Naruszewicz
uczennica III kl. gimnazjum
opiekun: Ewa UrbanowiczPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages