Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Olecko: Porażająca bezmyślność pieszego

2018-12-05 10:58:39 (ost. akt: 2018-12-05 11:10:39)

Ogromną bezmyślnością wykazał się wczoraj po godz. 17 jeden z mieszkańców gminy Olecko, który szedł środkiem ulicy Ełckiej w kierunku Kukowa. Mężczyzna był ubrany na czarno i w dodatku pod wpływem alkoholu.

O tym jak mało widoczni – a raczej niewidoczni jesteśmy na drodze bez elementów odblaskowych, wiele osób wciąż jest zupełnie nieświadomych. Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas mgły czy opadów deszczu - nie zdaje sobie sprawy jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje nie tylko własne zdrowie i życie, ale i osób poruszających się pojazdami.

Piesi  to grupa najbardziej narażona  na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie  chronią nas pasy bezpieczeństwa, poduszki czy strefy zgniotu. W przypadku pieszych nie chroni ich nic poza własnym rozsądkiem.
 
Ogromną bezmyślnością wykazał się wczoraj po godz. 17 jeden z mieszkańców gminy Olecko. Policjanci zostali powiadomieni przez kierujących, że środkiem ulicy Ełckiej w kierunku miejscowości Kukowo idzie ubrany na czarno mężczyzna. Funkcjonariusze, którzy pojechali na wskazaną trasę i faktycznie napotkali 60–latka. Był on ubrany na czarno, nie miał żadnych elementów odblaskowych, a na dodatek pod wpływem alkoholu. Mężczyzna za poruszanie się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez odblasków został ukarany mandatem karnym.

Panująca obecnie aura to trudny okres dla pieszych z uwagi na wcześnie zapadający zmrok i zmienną pogodę. Niestety ubiór w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność pieszego na drodze. Prostym rozwiązaniem jest noszenie odblasków. Posiadanie bowiem jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie. 
 
Po raz kolejny apelujemy o noszenie odblasków. To nie tylko wymóg przepisów prawa (poza terenem zabudowanym) , ale po prostu przejaw dbania o własne bezpieczeństwo! 
 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taka różnica.. #2637841 | 91.240.*.* 5 gru 2018 21:20

  Po kolizji z pieszym jeden pójdzie do blacharza,drugi na ortopedie.. A bajki o pierwszeństwie to sobie na rehabilitacji opowiadajcie. jeśli będziecie w stanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A może to #2637780 | 188.146.*.* 5 gru 2018 19:54

   dziennikarz wiodącego tytułu prasowego, wypastowany na czarno, by jeszcze bardziej zlać się z mrokiem i asfaltem, badał w ten sposób czujność sygnalistów i gotowość służb wszelakich. Już niebawem ukaże się zapewne, w wiodącym tytule prasowym obszerny artykuł o stanie bezpieczeństwa na mazurskich drogach. Jeżeli nie będzie przychylny, jak nic powiadomione zostaną odpowiednie struktury w PE i zostanie wysłane zapytanie do TSUE. O matko i córko, już po nas...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. key #2637776 | 91.233.*.* 5 gru 2018 19:49

   idziemy lewą stroną

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. matka #2637432 | 91.233.*.* 5 gru 2018 11:15

   Jadąc wczoraj po zmroku (godz. 15:40) ulicami Olecka widoczność pieszych była znikoma. Latarnie o tej porze jeszcze nie są zapalone, dodatkowo mgła i oślepiające auta z naprzeciwka, nie ułatwiają zadania. Jedyne, co można zrobić w takim przypadku, to przed każdym oznakowanym przejściu dla pieszych zwolnić i przyjrzeć się, czy ktoś właśnie nie przechodzi. Pozdrawiam Kierowców!

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages