Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

„Matematyczny kapelusz, czyli jak surfować bez Internetu”

2018-12-07 00:32:23 (ost. akt: 2018-12-07 00:42:05)

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Olecku

Pod takim tytułem w I Liceum Ogólnokształcącym w Olecku odbyły się warsztaty dla uczniów z rozszerzoną matematyką. Zajęcia przeprowadził wykładowca Politechniki Białostockiej dr inż. Krzysztof Piekarski.Czy można surfować bez Internetu? Tak, jeżeli skorzystamy z programu Surfer*, który nie służy do przeglądania stron internetowych, ale do rysowania powierzchni (ang.: surface) opisywanych matematycznymi wzorami. Odpowiednio dobrane równanie algebraiczne przedstawia powierzchnię do złudzenia przypominającą np. cytrynę, kostkę do gry czy też kapelusz.

Aby świadomie korzystać z programu Surfer, modyfikować istniejące powierzchnie i tworzyć nowe, potrzeba dodatkowej wiedzy. Dlatego warsztaty rozpoczęliśmy od uzupełnienia wiadomości o reprezentacji wielomianów na płaszczyźnie i wpływie parametrów wzoru na kształt i położenie wykresu. Następnie przeszliśmy w trzeci wymiar, poznaliśmy równania płaszczyzny, walca i sfery. Każdy z uczestników warsztatów, wykorzystując te informacje, mógł uzyskać interesujące figury. Przed zamknięciem programu Surfer pojawił się na ekranie bałwanek w kapeluszu. Czy ktoś go narysuje?
Właśnie o tym opowiadał dr Piekarski.

Przykłady powierzchni 3D utworzonych w tym programie można obejrzeć na wystawie, która mieści się na pierwszym piętrze w szkole.
Zdjęcia wypożyczone zostały z Politechniki Białostockiej dzięki dr hab. Dorocie Mozyrskiej – Prodziekan ds. Promocji i Współpracy na Wydziale Informatyki PB. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

Zajęcia warsztatowe zorganizowała Elżbieta Guziejko.

* bezpłatny program opracowany przez Matematyczny Instytut Badawczy (Mathematisches Forschungsinstitut) w Oberwolfach we współpracy z Martin Luther University Halle-Wittenberg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages